“Gazetecilik Meslek Yasasına İhtiyaç Duymakta”

İfade ve Basın Özgürlüğü Sorunu, “başta yönetim, yargı ve toplum zihniyeti olmak üzere çok boyutlu bir yaklaşım ve değişimle çözümlenebilir” çıkışı Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulundan yapıldı.

26845
“Gazetecilik Meslek Yasasına İhtiyaç Duymakta”

TGK Başkanlar Kurulu Toplandı
 
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 14. Başkanlar Kurulu Toplantısı, Türkiye'nin en sıcak bölgesi Akdeniz'de, Antalya Kemer'de gerçekleştirildi.
Buluşmanın detayları TGK tarafından basın kuruluşlarıyla paylaşılırken, ekinde buluşmayı anlatır görsellere de yer verildi.
 
29 Mart– 1 Nisan tarihleri arasında düzenlenen toplantıya TGK Başkanlar Kurulu Üyesi Çanakkale Gazeteciler Cemiyetinin Kurucu Onursal Başkanı ve Boğaz Medya Grubu sahibi İsmet Akıncı da katıldı. Kemer’de düzenlenen toplantıda Çanakkale basınını Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hafize Akıncı temsil etti.
 
TGK Başkanlar Kurulu toplantısında, medya sektöründeki son gelişmeler, sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü. TGK'nın Başkanlar Kurulu Toplantısına ev sahipliğini Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği ile üstlendi.
 
8 gazeteciler federasyonu ile 84 gazeteciler cemiyeti başkanı ve temsilcisinin katıldığı toplantıdan sonra Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 14. Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi yayımlandı.
Sonuç bildirgesinde Türkiye'de medya sektörü ve gazeteciliğin sorunlarında çözümüne ilişkin değerlendirmelere dek çok sayıda konu başlığı irdelendi. Bildirge şöyle başladı. “Ülkemizde medya sektöründe yaşanan son gelişmelere baktığımızda, basın özgürlüğünden çalışma koşullarına, mesleki standartlardan basın ilanlarına kadar bir dizi sorunun acil çözüm beklediği görülmektedir. Bu nedenle Türkiye genelindeki binlerce yerel gazete, televizyon, radyo ve internet sitesi ile bu medya kuruluşlarında çalışan on binlerce basın çalışanı adına diyoruz ki;
1. Yerel gazetelerimizin öncelikli sorunu, resmi ilan fiyat tarifesi  Resmi İlan Fiyat Tarifesi sütun/cm birim fiyatları en son 2016 yılı Mart ayında arttırılmış, aradan 2 yıl geçmesine rağmen tarife artışı yapılmamıştır.”

Bildirgenin devamında işaret edilen resmi ilan fiyat tarifesi kaynaklı sorunlar şöyle anlatıldı: “Bu durum, yerel gazetelerimiz açısından ciddi kayıplara yol açmıştır. Çünkü son 2 yılda yerel gazetelerin girdilerinde olağanüstü artışlar yaşanmaktadır. Örneğin gazete kalıbı, gazete kâğıdı ve gazete mürekkebi gibi zorunlu giderler son 2 yılda yüzde 50’lere varan oranlarda artmıştır. Söz konusu artışlar, gazete yayıncılığını özellikle yerel gazeteler için sürdürülebilir olmaktan çıkarmaktadır.”

Çağrı Bakanlar Kuruluna
 
TGK'nın Antalya buluşması sonuç bildirgesinde “Çağrımız Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını memnuniyetle öğrendiğimiz resmi ilan fiyat tarifesi artışının, daha fazla mağduriyet yaratmadan bir an önce onaylanarak uygulanmasıdır.” vurgusu ile dikkat çekti. Madde madde sıralanan bildirgede basın özgürlüğünü kısıtlayan maddelere de vurgu yapıldı.
 
“Sektörümüzde çözüm bekleyen yaşanan bir diğer sorun, darbe dönemlerinden bu yana değişmeyen Türk Ceza Kanunu’nda ve bazı kanun ile yönetmeliklerde yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddelerdir. Demokratikleşme ve temel hak ve özgürlüklerin gelişmesi bakımından bu güne kadar yapılan düzenleme ve iyileştirmelere rağmen ifade ve basın özgürlüğü konusunda hala mevzuattan ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar yaşanmaktadır. Mevzuattan kaynaklanan sorunlar yapılan düzenlemelerle zaman içerisinde kolaylıkla giderilebilir. Fakat ifade ve basın özgürlüğü sorunu başta yönetim, yargı ve toplum zihniyeti olmak üzere çok boyutlu bir yaklaşım ve değişimle çözümlenebilir. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu olarak, basınımıza kendini meşru bir şekilde ifade edebilme ve haber yapabilme hakkının evrensel ölçülerde tanınmasını, ifade ve basın özgürlüğünün sorun olmaktan çıkması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz.”

Günümüzde Türk basınının, gazetecilik mesleğinin ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen “Gazetecilik Meslek Yasası”na ihtiyaç duyulmaktadır görüşünü savunan TGK, bildirgede şunları dile getirdi: “Yasa, teknolojik gelişmeler de göz önüne alınarak günümüz koşullarına uygun olarak çıkarılmalıdır. Bunun yapılabilmesi ancak gazetecilerin örgütleri aracılığıyla tartışmalarına ve karşılaşılabilecek sorunların çözümü için ortak görüş oluşturmalarına bağlıdır.  Bu kapsamda siyasetçiler, bürokratlar, hukukçular ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun temsilcilerinin katılımıyla çalışma grupları oluşturularak kanun teklifi hazırlanmalı ve Gazetecilik Meslek Yasası ülkemize kazandırılmalıdır. Teknolojinin hızla gelişimi ve internet ağının hemen hemen her noktaya ulaşması ile birlikte, internet haberciliği büyük bir gelişim göstermiştir. Sektörde istihdam sağlayan ve gazete ve televizyonlarla eşdeğer habercilik yapan kurumsal internet haber sitelerinin yanında, internet deyimiyle “kopyala yapıştır” kolaycılığından öteye gitmeyen haber siteleri yer almaktadır. Yasal boşluktan kaynaklanan sorunlar, her geçen gün daha da artmaktadır. İnternet medyasının yayıncılık konusunda düzenlemeye ihtiyacı vardır. İstihdam sağlayan, gerçek anlamda habercilik yapan ve kurumsallaşan internet haber siteleri desteklenmelidir. Bu kurumlarda habercilik yapan meslektaşlarımız da yeni düzenleme yapılarak gazeteci sayılmalıdır.”

Akdeniz Bölgesinden ses veren Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 14. buluşmasında ortaya çıkan bildirge şu sözlerle noktalandı: “Sonuç olarak; Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak defalarca dile getirdiğimiz, rapor halinde ilgili bakanlara, milletvekillerine, basınla ilişkili kamu kurumlarına sunduğumuz sorunların; yerel basının Türkiye genelindeki binlerce kuruluşu ve on binlerce çalışanı adına çözülmesini bekliyoruz.”
 
Haber Merkezi
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.