İDO’nun hat kapattığı dönemde GESTAŞ yatırım yaptı

İDO’nun hat kapattığı dönemde GESTAŞ’ın hizmetlerine aynı düzeyde devam etmesi Çanakkale için büyük bir hizmet olarak değerlendirildi.

2003
İDO’nun hat kapattığı dönemde GESTAŞ yatırım yaptı


 
Son dönemde bazı şirketler kepenk kapatıp, konkordato ilan ederken son olarak denizcilik şirketi İDO’nun yıllardır süregelen iç hat seferlerini kapatması, bunun nedeni olarak da artan maliyetlerin gelirlerin çok daha üzerinde olduğunu göstermesi, özellikle denizcilik sektöründe yönetim sürecinin bir hayli zor olduğunu gösterdi. İDO’nun hat kapattığı dönemde GESTAŞ’ın hizmetlerine aynı düzeyde devam etmesi Çanakkale için büyük bir hizmet olarak değerlendirildi.
 
Çanakkale’nin deniz ulaşım şirketi GESTAŞ’ın İDO ile aynı faaliyeti yapması dolayısıyla benzer maliyet kalemleri ve benzer maliyet düzeyleriyle karşı karşıya kaldığı tahmin ediliyor. Bu duruma rağmen GESTAŞ’ın İDO ile aynı adımı atmamış olması, yönetimsel başarıyı gözler önüne seriyor.  İki yıl içerisinde gerçekleşen; zarar eden gemi büfelerinin yüksek gelirle ihale edilmesi, farklı iş süreçleri ve iş ortaklıklarından elde edilen karlar, verimlilik çalışmalarıyla gereksiz maliyetlerin önüne geçilmesi gibi çalışmalar, yönetimsel başarıyı ortaya koyan birkaç örnek. İDO, iç hat seferlerini kapatmaya kadar varan bir süreç yaşarken; GESTAŞ, Çanakkale halkı ve Çanakkale turizmi için yatırıma devam etti.
 
ADALARA BÜYÜK YATIRIM
Türkiye’nin ve Çanakkale’nin iki önemli turistik cazibe merkezi Bozcaada ve Gökçeada, GESTAŞ’ın yatırımlarıyla daha da ulaşılabilir bir noktaya geldi. GESTAŞ tarihinde ilk kez Gökçeada’ya 3 gemiyle birden seferler yapıldı. Adalarda bazı yoğun dönemlerde, Gökçeada’da günde 30 sefere, Bozcaada’da günde 40 sefere varan sayılarda seferler gerçekleştirildi. Adalarda uygulanan online bilet uygulamasıyla özellikle şehir dışından gelen misafirlerin bekleme süreleri tamamen eritildi.
 
YENİ BİR HAT HİZMETE AÇILDI: AYVACIK(KÜÇÜKKUYU)-MİDİLLİ
2018 Troya Yılı ilan edilmesiyle Çanakkale turizmi hareketli bir yıl yaşarken ilin Avrupa’ya açılan kapısı olan Ayvacık(Küçükkuyu)-Midilli seferleri başlatıldı. Bu seferlerle Çanakkale’den Midilli’ye, Midilli’den de Çanakkale’ye birçok turist ziyareti gerçekleşti.
 
GEMİ VE İSKELELERE YATIRIM
Gemi ve iskelelere yatırımlar da hız kesmedi. GESTAŞ, normal periyodik bakımlara ek olarak gemi ve iskelelerine tam 12 milyon TL’lik yatırım yaptı. Lapseki İskelesi, betonarmesi güçlendirilerek uzun yıllar hizmet edecek hale getirildi; ekstra bir rampa daha açıldı. Gelibolu İskelesi’nde betonarme güçlendirme çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki dönemlerde diğer iskelelerde de aynı çalışmaların yapılarak yatırımların devam edeceği öğrenildi.
 


Etiketler; #gestaş
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.