Ziraat odasında Sevim güven tazeledi

Lapseki Ziraat Odası genel Kurulunda yapılan başkanlık yarışında iki liste yarıştı ve yarışı kazanan eski başkan İsmail Sevim oldu.

1482
Ziraat odasında Sevim güven tazeledi

Belediye sosyal tesislerinde yapılan Ziraat Odası genel Kurulunda 46 delegeden 45 delege oy kullandı. Delegelerin 24 oyunu alan mevcut başkan İsmail Sevim tekrar başkan seçilerek güven tazelemiş oldu. Değer aday Faruk Ahmet Ergin ise 21 oy aldı.

Divan Başkanlığını İsmail Kaya’nın yaptığı, Başkanvekili İsmail Pehlivan, Katip üye Cengiz Teoman ve İbrahim Ergin yaptıkları genel kurl saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

2015-2019 faaliyet raporunu ise mevcut Başkan İsmail Sevim okudu.
Sevim “Lapseki Ziraat odamızda bu gün itibarıyla 3663 kayıtlı üye bulunmakta olup ,ÇKSdosyası yaptıran üye sayımız 2178 dir. 2015 yılında Trkiye Ziraat odaları Bilirliğimizin kurduğu ZOBİS sistemine geçilerek artık tüm işlemler bu sistem üzerinden yapılmaktadır. Bu sitem ile birlikte artık TAKBİS ve mernis’e ulaşabilmekte çiftçilerimizin evrak yoğunluğunu azaltılmaktadır. Bu sitem ile yeni kayıt olan, kaydı silinen üyelerimiz online olarak SGK’ya anında bildirilmektedir. Oda kaydımıza göre ilçe merkezi ve köylerde 104 bin dekar arazi ekilişi bulunmakta, bunların yaklaşık 25bin dekarı buğday, 12 bn dekarı yulaf, 10 bin dekarıarpa,23bin dekar şeftali ve nektarin, 5 bin dekarı kirazdır. Bu ürünler yaklaşık 20 bin parseli kapsamakta ve her yıl bu 20 bin parselin ekilişi odamızca güncellenmekte, çiftçilerimizin çks dosyaları hazırlanmaktadır. Yine kayıtlarımıza göre 7500Büyükbaşhayvan,1100 adet traktör kayıtlıdır.Odamızda biçerdöverlere plaka ve tescil belgesi verilmekte ve kayıtları tutulmaktadır.2015-2016 yıllarında 400 çiftçimiz odamızca fuara götürülmüştür.Ticaret il müdürlüğü ile yaptığımız sözleşme neticesinde 300 çiftçimizin hal kayıt sistemine kayıt işlemi odamızca gerçekleştirilmiştir. Yine 2018 yılında hayvan kesim belgelerinin kırmızı et üreticileri birliğine teslimi odamızca yapılarak üreticilerimizin yol ve zamn kaybı önlenmiştir. Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu ile üreticilere verilen destekler konusunda, TARSİM ile tarım sigortası konusunda ortaklaşa bilgilendirme toplantısı düzenleyerek yaklaşık 550 çiftçimize bilgi verilmiştir. Odamızın iktisadi işletmesi aracılıyla çiftçilerimiziz ilaç,gübre ve tohum ihtiyaçlarını karşılayarak, yıllık 100 bin TL olan cirosunu da, 800 bin TL ye ulaştırdık”dedi.
Ziraat Odası genel Kuruluna İlçe Başkanı Halil Özer ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte katılan Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz” Benimde üyesi bulunduğum ve bir dönemde başkanlığını yaptığım ve o başkanlıktan gurur duyduğum ziraat odasının bu gün burada güzel bir ortamda genel kurulunun yapılıyor olması bizleri çok mutlu ediyor. Bu gün yapılan genel kurulda iki adayımız var ben iki adayımıza da başarılar diliyorum. Adada bu güne kadar görev yapan hizmet eden arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum. Memleket  hepimizin hepimiz hizmet için varız onun için Lapseki çok önemli bir yer. Bakın Türkiye genelinde yetişen nektarının % 14’nü yetiştiren bil ilçe aynı zamanda Kiraz ’dada % 2 sini yetiştiriyorsa bizim ilçemiz gerçekten çok önemli bir ilçe. Hem hayvancılıkta hem kuru tarımda hem de sulu tarımda ilçemiz bölgede önemli bir yeri temsil ediyor”dedi. Ziraat Odası yönetim kurulunda şu isimler var Başkan İsmail Sevim, Ali Balta, Mehmet Keskin, Mehmet Özgün, Mehti Arıcı, Ahmet Dalaklı ve Mehmet Altınsoy isimleri yer aldı.

Ercan Özçetin
 


Etiketler; #ziraat #oda
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.