Osmanlı’nın Rumeli’ye Geçiş İzleri

Osmanlı’nın Rumeli’ye kalıcı geçişinin 663. Yıldönümü törenle idrak edildi.

2684 0

Edip Müney

Edip Müney

Her yıl olduğu gibi Çardak kasabasında başlayan törenlerde;
· Gazi Yakup Bey’in kabrinin ziyareti,
· Mehter dinletisi,
· Halk oyunları,
· Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma,
· Temsili olarak geçişi canlandırma (katılımcıların Gelibolu’ya geçişi)
Gaza ve cihat ruhu sayesinde diğer beylikler arasından sıyrılıp cihanı titreten koca İmparatorluğu en genç zamanlarını anmaya yetmezdi muhakkak.
Ancak cari işleri aksatmamak ve bu nedenle törenleri kısa ve öz tutmak da elzem bir durumdu. Neticede ecdat yine ahde vefada bulunmuş atalarının anılarına olan saygısını göstermiştir.
Fakat ne var ki bu tören yıllardır geçişe mekan olan asıl yerler ziyaret edilmeden yapılmaktadır.
Yanlış okumuyorsunuz Rumeli’ye geçiş törenleri bu geçişte kullanılmış yerler ziyaret edilmeden yapılmaktadır.
Bu sebeple yazımızı bir farkındalık oluşturmak; bilinci temin etmek üzere oluşturduk. Rumeli’ye Geçiş Törenlerinin Çardak ayağına dair bilinmesine rağmen ısrarla devam edilen hatalar şöyledir.
Hali hazırda törenlerin ibtidasında icra edilen Yakup Bey’in kabrinin ziyareti, merhumun Çardak kasabasının bânisi olması itibariyle anlamlıdır. Ancak Yakup Bey fetihten 100 yıl sonra yaşamış ve Fatih devri Kaptan-ı deryasıdır.
Törene esas mekanlar ise kasabanın “Çardak” ismini almasına neden olan ve Şehzade Süleyman ve biraderi Murat Hüdâvendgâr’ın otağ çadırlarını kurduğu yerdir. Burası halk arasında bayrak (Alem) kurulduğu gerekçesiyle “Alem Sultan” mevkii diye bilinir.
Günümüzde değin olan uzun bir zaman diliminde burasının etrafı betonarme yapılarla dolmuş ve bu tarihi mekan göz ardı edilmiştir.

Resim 1 Alem Sultan Mevkii.
1940 yılında bölgede meydana gelen şiddetli fırtına sebebiyle tahrip olan mekan ilgisizlik neticesinde maalesef
harabe vaziyete gelmiştir.

Resim 2 Alem Sultan Mevkii.


Resim 3 Alem Sultan Mevkii.
Geçişte kullanılan ve yine törenlerde ziyaret edilmesi gereken bir diğer mekan da “Salbaş” mevkiidir.
Menkîbevi anlatımda geçen meşhur salların yapımında dalları kullanılarak sal yapıldığı belirtilen “Salbaş” ağacı da ne yazık ki yıldırım düşmesi nedeniyle günümüze ulaşamasa da mevki halen bilinmektedir.
Burası da “Alem Sultan” mevkii gibi ihya edilmeli ve Rumeli’ye geçiş törenlerinde ziyaret edilen civarlarına bilgi panoları konularak kültürel turizme açılan yer arasına kazandırılmalıdır.

İletişim: edipmuney@gmail.com


Resim 4 Salbaş Ağacı Mevkii


Etiketler; #edip müney
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Serkan Gökalp80 - 24.5.2017 14:33:12
Değerli yazarımız in değindiği konu çok önemli ve hassastır kendisine çok teşekkürler. Bu konuyu umarım yerel yöneticiler de okur ve olması gerekeni yörenin tarihi önemi açısından gereğini yaparlar.