Lâpseki’nin Yeniceköy’ünde bulunan ve şu anda kullanılmayan ilkokul ve bahçesindeki Atatürk büstü  kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin saldırısına uğradı.

Zamanında çocuk sesleriyle çınlayan ve zar zor bütçe ayrılarak yapılan köy okulları bir bir boşaltıldı; taşımalı eğitime geçildi. Boş kalan okul binaları ise atılı vaziyette bırakıldı. Bu atılı vaziyette bırakılan okullardan biri de Yeniceköy’de yer alıyor. Tüm hakları Milli Eğitim Bakanlığı’nda olan köy okulu bakanlık tarafından değerlendirilmeyince kimliği belirsiz kişi ve ya kişiler tarafından mesken edinildi.

OKUL TEHLİKE SAÇIYOR
Bir zamanlar eğitim ve öğretim görülen okulda şimdi ise kaos hakim. Bilinmeyen kişi veya kişiler tarafından okulun camları kırıldı. Bina içerisinde bulunan tüm dolaplar parçalandı. Duvarlara ise zarar verilerek yazılar yazıldı. Eskiden sınıf olarak kullanılan yerde ise büyükçe bir Atatürk Büstüne zarar verildiği ve yakılmaya çalışıldığı görüldü.  Bahçede yer alan Atatürk Büstünün üzerine ise bazı yazılar yazıldı, Atatürk büstünün üzeri boyandı.

OKULLARIN VARLIĞI UNUTULDU
Öte yandan bugün yapımı büyük maliyet oluşturan okulun yanında yer alan büyük futbol sahası ise köpeklerin barınağı haline geldi. Bahçede bulunan iki oyun parkında da alkol şişeleri ile çeşitli çöpler yer alırken çocukların bu alanda oyun oynaması büyük bir tehlikeye davet çıkartıyor.  Söz konusu alanda yer alan bir de anaokul binası mevcut. Bu bina da ilkokul ile aynı kaderi paylaşıyor.
Köy Muhtarlığına devredilmeyen bu okul binaları her köyde olduğu gibi Yeniceköy’de de çürümeye bırakıldı. Milli Eğitim Müdürlüğü ise boş kalan okulların varlığından bile habersiz. Konu ile ilgili ise henüz bir çalışma başlatılmadı.
 
Tuğba Kulasoy