Meteoroloji tarafından yapılan açıklamalarda Çanakkale il genelinde pazar günü çok kuvvetli ve yer yer şiddetli yağışlar beklendiği duyurularak sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar ve fırtına, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması yönünde uyarıda bulunuldu. 

Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezinden ‘Çanakkale’de Beklenen Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat!’ başlığı altında yapılan açıklamada, “Pazar günü görülecek yağışların; Çanakkale il genelinde güney ve güneydoğu ilçelerinde (Ayvacık, Ezine,  Bayramiç, Yenice çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2)olması bekleniyor.  Kuvvetli yağışların neden olabileceği sel,  su  baskını,  yıldırım,  yerel  dolu  yağışı, kuvvetli rüzgar ve fırtına, ulaşımda  aksamalar  gibi olumsuzluklara karşı dikkatli  ve tedbirli olunması gerekmektedir.  Kuvvetli ve şiddetli yağışların 12.12.2021 Pazar akşam saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor” denildi.

Diğer yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü internet sitesinde ‘Marmara’nın Batısı ve Kıyı Ege’de Kuvvetli Yağışlara Dikkat!’ başlığıyla yapılan açıklamada ise; “Bu gece saatlerinde Trakya’da başlayacak sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların, Pazar (12.12.2021) sabah ilk saatlerden itibaren Trakya ile Çanakkale çevrelerinde, zamanla Marmara’nın batısı (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova ve İstanbul), Kıyı Ege (İzmir, Aydın ve Muğla çevreleri) ile Manisa çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2); Balıkesir’in batı kıyı ilçeleri, İzmir’in kuzey ilçeleri ile Çanakkale’nin güney ve doğu ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olması bekleniyor. Kuvvetli yağışların neden olabileceği sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: Haber Merkezi