Koronavirüs can almaya devam ederken Çanakkale’de de etkisini sürdürüyor. Çanakkale, hızla artan vaka sayısı nedeniyle son zamanlarda vaka artışının en fazla yaşandığı ilk 10 il arasındaki yerini koruyor. Açıklanan son risk haritasında Çanakkale’de çok riskli iller arasında girdi. Her hafta açıklanan illere göre vaka sayısı insidans haritasında da vaka artışı devam ediyor. İnsidans haritası Çanakkale’nin riskli durumunu gözler önüne serdi.
Güncel vaka sayısı haritasına göre nüfusa oranla en çok vaka artışının görüldüğü illerden biri olan Çanakkale’nin  Lapseki ilçesi, Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasında yüksek riski temsil eden kırmızı renk ile kaplandı.
 
20-26 Kasım arasında, 100.000 kişi içinde bir haftalık toplam yeni Covid-19 vaka sayısı il bazında yapılan açıklamada Çanakkale’de 380 çıktı. Açıklanan verilerle birlikte her an güncellenen Koronavirüs vaka sayılarının artışı HES Yoğunluk haritası verilerine de yansıdı. Son verilere göre Çanakkale’de Gökçeada ve Bozcaada’nın dışında tüm ilçeler riskli gözüküyor. Güncel vaka sayısı haritasına göre nüfusa oranla en çok vaka artışının görüldüğü illerden biri olan Çanakkale’nin  Lapseki ilçesi de Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasında yüksek riski temsil eden kırmızı renk ile kaplandı.
HARİTA GERÇEKLERİ GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR
Vatandaşları risk bölgeleri hakkında bilgilendirmek, Korona virüsün yayılımını tespit etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı, Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını geçtiğimiz yılın Mart ayı itibarıyla kullanıma sundu. Sağlık Bakanlığı tarafından kullanıma sunulan 5 ölçeğin yer aldığı HES yoğunluk haritasına göre Mavi renk düşük riskli bölgeyi temsil ederken, sırasıyla yeşil, sarı, turuncu ve kırmızıya doğru risk artıyor. Mavi renk en düşük riskteki bölgeyi, kırmızı renk ise en yüksek riskli bölgeyi temsil ediyor. HES Yoğunluk haritası verilerine göre Çanakkale’de vakalar hızla artıyor. Vaka sayıları gün be yükselmeye başlarken, hızla kırmızıya dönen harita gerçekleri göz önüne serdi.
KIŞ SESSİZLİĞİ ADALARA İYİ GELDİ
12 ilçesi olan Çanakkale’nin merkez ilçesinde vakaların en çok arttığı ilçeler arasında yerini aldı. Yaz aylarında alarm veren Gökçeada ve Bozcaaa’da tatilcilerin gitmesi ile rahatladı. Bu iki ilçede kırmızı nokta yer almazken, şuanda en az risk taşıyan yerler oldu.
Çanakkaleliler yüksek riskten endişe ediyor. HES yoğunluk haritası verileri il genelinde dikkate alındığında, ilde vakalar hızla artıyor. Kırmızılığın en fazla olduğu ve en fazla risk taşıyan ilçelerin başında Çanakkale Merkez geliyor. Bunun devamında ise Biga, Çan ve Lapseki izliyor.  
Vatandaşlar kırmızıya boyanan Çanakkale’de vaka sayısından endişe ederken çarşı, pazarda kalabalıklar oluşturmaya devam ediyor. Özellikle öğrencilerin gelmesi ile beraber vakalardaki artış göze çarpmıştı. Artış geçen süre içinde istikrarlı olarak artmaya devam ediyor.
 
 
Tuğba Kulasoy