Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ‘Yeşil kalkınma Modeli’ni hayata geçirmek için kararlılığımızı sürdüreceklerini belirterek, çevresel fayda oluşturmanın hem bakanlığın hem de hükümetlerin her zaman öncelikli hedeflerinden olduğunu söyledi. Bu amaçla yaptığımız yatırımlarla sağlanan tasarrufları sıralayan Bakan Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu için rakamı 2,3 milyar lira olarak açıkladı 
 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Mogan Gölü’nde incelemelerde bulundu, Dip Çamuru Temizleme Projesi II. Etap ile ilgili açıklaması yaptı. Bakanlık olarak, çevre ve sürdürülebilirlik konularına büyük bir hassasiyetle yaklaştıklarını belirten Karaismailoğlu, “Gelişim için çevre hassasiyeti, gelecek için sürdürülebilir altyapılar bizim için çok değerli. Her iki konuyu da ekonomiye kazandırarak, geleceği de garanti altına alacağız” dedi.
 
7 Ekim 2021’de Cumhurbaşkanlığı kararı ile Paris İklim Anlaşması’nın Resmi Gazete’de yayımlandığını anımsatan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye’nin orta ve uzun vadeli en önemli projeksiyonunun, “Yeşil Kalkınma Devrimi” olduğunu vurguladı. 2053 hedefinin emisyon oranını sıfıra indirmek olduğunun altını çizen Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yeşil Kalkınma Devrimi 2053 vizyonumuzun ilk ve en iddialı hedefidir. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde, tüm Bakanlıklarımızla beraber ‘Yeşil kalkınma Modeli’ni hayata geçirmek için kararlılığımızı sürdüreceğiz. Çevresel fayda oluşturmak hem Bakanlığımızın hem de hükümetlerimizin her zaman öncelikli hedeflerinden olmuştur. Bu amaçla yaptığımız yatırımlarla yıllık toplam; 975 milyon ton değerinde karbon emisyon tasarrufu, 20 milyon dolar değerinde kağıt tasarrufu, toplam 780 bin ağaca eşdeğer karbon emisyon tasarrufu sağladık. Projelerimizle, yıllık bazda zamandan,yakıttan,emisyonsalımından edilen ve edilecek tasarruf Kuzey Marmara Otoyolu 3,2 milyar lira, Avrasya Tüneli 2 milyar lira, Osmangazi Köprüsü ve İstanbul-İzmir Otoyolu 2,9 milyar lira, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu 2,3 milyar lira, Aydın-Denizli Otoyolu 733 milyon lira. Bu tasarruflar, Türkiye’mizin bugününe olduğu kadar geleceğine ve gençlerine hizmet olarak dönecek. Dünyaya bu konuda da örnek olacak ve gençlerimize ‘yaşanabilir bir dünya’ bırakacağız.”
 
Haber Merkezi