Lapseki Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ramazan ayı programları bu yıl da çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi. Binlerce vatandaş mahalle ve sokaklarda düzenlenen iftar sofralarında bir araya geldi.
 
Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Ramazan ayında çocukları unutmayarak onlara özel çeşitli etkinlikler hazırlattı. Çarşı Meydanında Mehteran gösterisi, 25 Eylül İlköğretim Okulu Bahçesinde Aşık ile Maşuk, Hacivat - Karagöz, Sihirbaz, Palyaço, Tahta Bacak, Maskot, Silindir, Ateş ve Yılan gösterileri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında da iftar öncesinde ve sonrasında oyun grupları ve çeşitli gösterilerle çocuklara özel eğlence programları düzenlendi.
 
Semazen gösterileri, Yazar Dr. Senai Demirci’nin katılımıyla iftar programı, kültürel etkinlikler arasında ise Lapseki Belediyesi Korosu tarafından Türk Sanat Müziği konseri, Lapseki İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen Türk Halk Müziği Dinletisi programı gerçekleştirildi. Sağlık Kuruluşlarında çalışan sağlık personeline aileleriyle birlikte Lapseki Roman İlahi Grubu’nun sahne aldığı feribotta iftar yemeği verildi. Lapseki Kaymakamlığı önderliğinde Lapseki Belediyesi Hizmet Binasında gerçekleştirilen Kardeşlik İftarına ev sahipliği yaptı.
 
Ramazan Bayramı’nın son günü gazetecilere açıklama yapan Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, “Ramazan ayı boyunca Lapseki genelinde iftar sofrası kurmadık yer bırakmadık.  Her mahallemizde farklı noktalarda iftar programları düzenledik. Plevne Okulu bahçesinde verdiğimiz iftar yemeğine 800 kişi, Mezarlık Mahallesinde 1000 kişi, Şen Mahallede 1500 kişi, HATAL okulumuzda 1200 kişi, Hacı İsmail Efendi Camii önünde gerçekleştirdiğimiz programa 1400 kişi, Şehitler Cami önünde ki programımıza 2000 kişi, Beyçayır Mahallesi 1000 kişi, Halide Edip Adıvar Caddesi 1700 kişi, Belediye Hizmet Binası önünde 2400 kişi, Dalyan Mahallesinde 500, toplam 13500 kişinin katıldığı iftar programları gerçekleştirdik. Sıkıntılı bir pandemi süreci yaşadık. Mahalle ve sokak iftarlarındaki samimiyeti, paylaşmayı ve maneviyatı tekrar yaşatmak istedik. İftar programlarımıza yoğun katılım oldu. İnşallah dünyayı tehdit eden pandemi sürecini bir daha yaşamayız. Bundan sonraki süreçte her yaş grubuna hitap eden etkinliklerimiz ile vatandaşlarımızın yanında olmak istiyoruz. Ben buradan tüm vatandaşlarımızın tutuğu oruçlarının kabul olmasını diliyor, Ramazan bayramlarını tebrik ediyorum." dedi.
 
Ercan Özçetin