15-21 Mayıs tarihleri arasında kutlanan ‘Aile Haftası’ kapsamında ‘Biz, Büyük Bir Aileyiz’ sloganıyla Çanakkale Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen ve aile kavramının önemine dair farkındalığın arttırılması amaçlayan yürüyüş Vali İlhami Aktaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1993 yılında alınan karar doğrultusunda 15 Mayıs “Uluslararası Aile Günü” olarak ilan edilmesiyle toplumun tüm kesimlerinin aile konusundaki farkındalığının artırılmasını, aileleri destekleyici faaliyetlerin teşvik edilmesini ve aile kurumunun korunmasını hedefleyen Aile Haftası kapsamındaki yürüyüşe; Çanakkale Belediye Başkan V. Birten Sarıbaş, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muhammet Mermer, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, MHP İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çanakkale Şubesi Başkanı Gülşen Uz, Anadolu Şehit Aileleri Derneği Şube Başkanı Sebahat Korkmazdemir, Türkiye Harp Malulü Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Çanakkale Şube Başkanı Muharrem Şahin, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, aziz şehitlerimizin aileleri, kahraman gazilerimiz ve aileleri, kurum personelleri, sağlık personelleri, öğretmenler, öğrenciler ve aileler katıldı.
 
Toplumun gelişimi için ailenin önemini vurgulayan Vali İlhami Aktaş, aileler ne kadar huzurlu ve mutlu olursa milletimiz o kadar güçlü olur diyerek “Sağlıklı bir aile ortamı içerisinde milli ve manevi değerlere bağlı ve çağın gereklerine uygun nesiller yetiştirmek hepimizin görevidir” dedi. Golf Çay Bahçesi önünden ailelerin de katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüş Çağlar Kaynak Basketbol Sahasında Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muhammet Mermer’in konuşmasının ardından son buldu.