Eğitimden, spor ve kültür sanata, geniş yelpazede insan ve toplum hayatına sürdürülebilir destek sağlama prensibiyle, sosyal sorumluluk çalışmalarını ‘iyi bir komşu olmak’ anlayışı etrafında sürdüren Akçansa, bu yıl 6. yılına giren ‘Benim Mahallem’ projesinin ilk ayağını, Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı(TOÇEV)  ve Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde Ezine İlçesi’nde tamamladı. 23 Mayıs – 6 Haziran tarihleri arasında Ezine’deki ilk ve ortaokullarda 6-14 yaş grubu 1000 öğrenciye ‘Atık ve Geri Dönüşüm’ ile ‘Cinsiyet Eşitsizliğine Dayalı Akran Zorbalığı’ konularında eğitim verildi. “Benim Mahallem” projesinin tanıtımı Ezine İlçesi Gazi İlkokulda gerçekleştirildi.
AKÇANSA, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) iş birliğinde 23 Mayıs – 6 Haziran tarihleri arasında Ezine’deki ilk ve ortaokullarda 6-14 yaş grubu 1000 öğrenciye ‘Atık ve Geri Dönüşüm’ ile ‘Cinsiyet Eşitsizliğine Dayalı Akran Zorbalığı’ konularında eğitimin verildiği öğrencilerin farkındalık kazanmalarına yönelik hazırlanan “Benim Mahallem” projesinin tanıtımı Ezine İlçesi Gazi İlkokulda gerçekleştirildi.
“Benim Mahallem” projesi tanıtım toplantısına;  Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Ezine Kaymakamı Yunus Kızılgüneş, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Akçansa Genel Müdürü M. Zeki Kanadıkırık, Toçev Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun, idareciler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programda Ezine Kaymakamı Yunus Kızılgüneş, Akçansa Genel Müdürü M. Zeki Kanadıkırık Ve Toçev Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun tarafından birer konuşma yapıldı.
“PROJE İLE 4 İLDE TOPLAM 15 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞMAYI ARZU EDİYORUZ”
Eğitimden, spor ve kültür sanata, geniş yelpazede insan ve toplum hayatına sürdürülebilir destek sağlama prensibiyle çalışmaya gayret ettiklerini belirten Akçansa Genel Müdürü M. Zeki Kanadıkırık, “Benim Mahallem” projesini Çanakkale’de başarıyla tamamlamaktan duydukları mutluluğu belirtti. Kanadıkırık; “2030 Sürdürülebilirlik Hedeflerimizin sosyal boyutunda hem çalışanlarımız hem de bir parçası olduğumuz topluma yönelik önemli hedeflerimiz var. İyi bir komşu olmak için sosyal sorumluluk projeleri üretmekten heyecan duyuyoruz. Benim Mahallem ise çocuklarımıza sağladığı farkındalık eğitimi ile ilham veren bir proje olarak öne çıkıyor. Proje ile 4 ilde toplam 15 bin öğrenciye ulaşmayı arzu ediyoruz. Çanakkaleli olmaktan her zaman kıvanç duyan bir şirket olarak bu yöndeki çalışmalarımız artarak devam edecek” dedi.
“OKUMAK HER ÇOCUĞUN HAKKIDIR”
TOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun ise şunları kaydetti:
“TOÇEV olarak 28 yıl önce “Okumak Her Çocuğun Hakkıdır” diyerek yola çıktık. Çocukların eşit koşullar içinde eğitim almalarını ve eşit haklara sahip olmalarını amaç edindik. 28 yıldır bu amaçla birlikte, farklı konularda projeler üreterek çocuklarımıza hizmet etmeye gayret ediyoruz.  Akçansa ile 2015 yılında başlayan yolculuğumuzda birçok farklı tema ile çocuklarımıza ulaştık. Bu yıl, “İyi bir komşu olmak” mottosunu hedefleyen Akçansa ile projemize Çanakkale’de başlıyoruz. Eğitim tırımız içinde gerçekleştirdiğimiz bu eğitimleri çocuklarımız için uygulamalı ve eğlenceli hale getirmek bizler için çok önemli. Uzman psikoloğumuzla birlikte çocukların gerekli biliş düzeylerine ulaşmalarını sağlamak istiyoruz. Projemizdeki hedefimiz, İlkokul-ortaokul çağındaki öğrencilerin kendilerine, çevrelerine ve arkadaşlık ilişkilerine karşı duyarlılıklarını arttırmak ve psiko-sosyal gelişimlerini olumlu yönde desteklemektir”.
Yapılan konuşmaların ardından TOÇEV Psikoloğu Tuğçe Şahbaz tarafından sahne Eğitimi ile “Benim Mahallem” projesinin tanıtımı gerçekleştirildi.
“Benim Mahallem” projesi hakkında yapılan bilgilendirmenin ardından “Benim Mahallem” projesine katılım sağlayanlara AKÇANSA Genel Müdürü M. Zeki Kanadıkırık tarafından sertifika verildi.
EĞİTİMLER İSTANBUL, SAMSUN VE İZMİR’DE DEVAM EDECEK
6-14 yaş grubundan 1000 öğrenciye TOÇEV’in uzman psikologları tarafından verilen eğitimlerde ‘Atık ve Geri Dönüşüm’ ile ‘Cinsiyet Eşitsizliğine Dayalı Akran Zorbalığı’ konuları işlenirken, öğrencilerin soruları cevaplandı.
Çocukların kendileri ve çevreleri ile olan iletişimleri ile arkadaşlık ilişkilerinde duyarlılıklarının artmasını amaçlayan proje kapsamında Çanakkale, İstanbul, Samsun ve İzmir’de yapılacak eğitimler ile 15 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.
Eğitim içerikleri öğrencilerin çevre duyarlılığı ile ilgili farkındalıklarını artıran, arkadaş ilişkilerinde hangi olumlu davranışların yararlı hangi davranışların zorbalık olarak nitelendirileceği ile ilgili çocuklara iç görü kazandıran oyunlardan ve değerlendirmelerin yer aldığı psikodrama çalışmalarından oluşuyor. Proje kapsamında eğitimci psikologlar, ilkokul ve ortaokul öğrencileri ile 10’ar kişilik gruplar halinde çalışmalar gerçekleştirdi.
Haber Merkezi