Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) 2022 hasat dönemindeki buğday, arpa alım fiyatları ile ilgili değerlendirmede bulunan Borsa Başkanı Üzen, "Buğdayda ton başına 6 bin 050 lira, Toprak Mahsulleri Ofisine verenler için artı ton başına 1.000 lira primle 7 bin 050 lira. Arpa da ton başına 5 bin 500 lira, Toprak Mahsulleri Ofisine verenler için artı ton başına 500 lira primle 6 bin lira fiyat için aslında bu rakamlar dünya fiyatlarıyla, örtüşen fiyatlardır. Üreticinin girdi maliyetleri yüksek olduğu için daha aşağı bir fiyat üretici mağduriyeti oluştururdu" diye konuştu.

Başkan S.Kaya Üzen, ürününü TMO'ya veren çiftçilerin yararlandığı ton başına 1.000 lira ilave primden bütün üreticilerin faydalanmasını isteyerek, şunları kaydetti:
" Prim desteği ile birlikte açıklanan fiyat iyi bir rakam ama sadece ürününü TMO'ya veren üreticilere buğdayda 1.000 lira, arpada 500 lira ilave prim verilecek. Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı bütün üreticilerin, lisanslı depolara ürün dökenlerin ve ürününü tüccara satanların hepsinin bu prim desteğinden faydalanmasını istiyoruz. Borsamız ev sahipliğinde tüm paydaşların katılımları ile gerçekleştirdiğimiz Hububat Sektör Kurulu toplantımızda bu konu özelinde sektörün sorunları ve çözüm önerilerini görüştük. Burada prim desteğinden sadece ürününü TMO’ya satan üreticilerin faydalanması kayıt dışılığa itebilir, hububat ticareti ile iştigal eden zahirecilerimizi de mağdur edecektir” dedi.
Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen son olarak yeni hasat sezonunun sektörün tüm paydaşlarına hayırlı olmasını temennisiyle, bereketli, bol kazançlar diliyorum diyerek sözlerini tamamladı.
Haber Merkezi