Koronavirüs nedeniyle 3 yıldır gerçekleştirilemeyen Lâpseki Belediyesi Geleneksel Kiraz Festivali’nin bu yıl 37’incisi gerçekleştirildi. Otomotiv ve tarım sektörlerinin de etkinlikler ile yer aldığı festival bu yıl bir haftaya yayıldı. Her gün birbirinden güzel etkinliklerin, yarışmaların gerçekleştirildiği, dolu dolu geçen festivalin finalinde Ünlü Sanatçı Zara konser verdi.  Lâpseki başta olmak üzere çevre il ve ilçelerden de gelen vatandaşlar konser alanını doldurdu. Muhteşem finalde Zara, türküleri ile coşturdu.
Koronavirüs nedeni ile üç yıldır gerçekleştirilemeyen Lâpseki Belediyesi Geleneksel Kiraz Festivali bu yıl 37’cisi düzenlendi. Kitap Fuarı, İmza Günleri, Minder Güreşleri, Yelken Yarışları, Futbol Turnuvası, Kadınlara Yönelik Yemek Yarışması, Kadın Çiftçiler Bilgi Yarışması, Halk Oyunları Gösterileri, Türk Sanat Müziği Ve Türk Halk Müziği Konseri, Yerel Sanatçılarımızın Konserleri İle Coşkulu Etkinliklere Yer Verilen festivalde vatandaşlar hem eğlendi hem de çeşitli etkinliklere katılma fırsatı buldu.  Festival Pazar akşamı gerçekleştirilen Zara Konseri ile final yaptı. Düzenlenen Final gecesinde konser öncesi dereceye giren yarışmacılar için düzenlenen ödül törenine AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Lâpseki Kaymakamı Dr. Fatih Çelikkaya, Lâpseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
YARIŞMALARIN KAZANANLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ
Programın açılışının ardından Festival boyunca çeşitli alanlarda derece alan yarışmacıların ödülleri verildi. Futbol Turnuvası, Kadın Çiftçiler Bilgi Yarışması, Kadınlara Yönelik Yemek Yarışması ve Bu yıl kiraz yarışmalarında dereceye giren  yarışmacılara ödülleri, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, İlçe Kaymakamı Dr. Fatih Çelikkaya  tarafından takdim edildi.
SADECE BİR FESTİVAL GERÇEKLEŞTİRMİYORUZ, BİRLİK BERABERLİK MESAJI VERİYORUZ
Ödül töreni sonrasında bir açıklama yapan Lâpseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz “Bu sene yine festival heyecanını ve coşkusunu hep birlikte yaşıyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Lâpseki’mizi tanıtmak, geleneklerimizi yaşatmak, bir ve beraber olmak, şehrimizin değerlerini tüm Türkiye ile paylaşmak noktasında festivallerimizin önemi çok büyük olduğunu düşünüyoruz.  Bu yıl festivalimizde, Kitap Fuarı, İmza Günleri, Minder Güreşleri, Yelken Yarışları, Futbol Turnuvası, Kadınlara Yönelik Yemek Yarışması, Kadın Çiftçiler Bilgi Yarışması, Halk Oyunları Gösterileri, Türk Sanat Müziği Ve Türk Halk Müziği Konseri, Yerel Sanatçılarımızın Konserleri ile coşkulu etkinliklere yer verdik.  İlçemizde ilk defa yöresel ürünler fuarı ile tarım, hayvancılık ve otomotiv fuarı düzenledik. Köprüsüyle, kirazıyla, şeftalisiyle, tarımı ve turizmiyle birlikte, bölgede yıldızı parlayan ilçelerden biri olduk. Sevgili Lâpsekililer, sizlerden aldığımız güçle, ilçemizin ihtiyacı olan alt yapısı ve üst yapısı ile birlikte, sizlerin talepleri ve beklentileri doğrultusunda, ilçemizde büyük projeler gerçekleştirdik ve yeni projelerimiz ile hayallerimizi gerçeğe dönüştürmeye devam ediyoruz. Biz burada, sadece bir festival gerçekleştirmiyoruz. Bugün burada, el ele gönül gönüle vererek; kardeşliğimizin ve beraberliğimizin asla bozulmayacağının da mesajını veriyoruz. Duruşuyla, türküleriyle, sesi ile çok sevilen, bizlerin de çok sevdiği bir sanatçıyı Lâpseki’mizde ağırladığımız için gururluyuz. Sizleri çok değerli sanatçımız Zara hanımefendi ile buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
İDDİA EDİYORUZ, DÜNYANIN EN ÖZEL KİRAZI LAPSEKİ’DE YETİŞİYOR
AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise yaptığı açıklamada, Dünyanın en özel kirazının Lapseki’de yetiştirildiğini belirterek “Büyüyen yıldızımız Lapseki, Çanakkale içine bam başka bir marka.  Tarihi hatırasıyla, potansiyel turizmi ile gelişen tarımı ile ayrı bir marka olmayı hak ediyor. Daha geçen hafta Ankara’da ziraat odamız, kaymakamımız, Ticaret Odamız, ilgili üniversitedeki hocalarımız hep beraber çalışarak,  Çanakkale’nin Lapseki İlçesindeki  şeftalimizin coğrafi işaret tescilini yaptırdık.  Artık tüm dünyada özel bir Lâpseki şeftalisi var.  Bunun tescili çok kıymetli. Ancak bugün başka kıymetli bir ürünümüz için 37.’sini yaptığımız  Kiraz Festivali için bir aradayız.  Bizim kirazımız, aromasıyla, tadıyla, büyüklüğü ile çok özel. İddia ediyoruz ki dünyamızın en özel kirazları bu bölgede yetişiyor.   Türkiye’de %4 oranında kiraz Çanakkale’de yetiştiriliyor.  Çanakkale’de üretilen 30 bin ton kirazın 10 bin tonu da Lapseki’de yetiştiriliyor.  O yüzden de Belediye Başkanımız yeni dönemde daha fazla ihraç olsun,  daha fazla tanıtılsın diye büyük bir festivale imza atarak, her gün çeşitli etkinlikler yaparak finalini yaptığımız çok özel bir festival düzenledi” dedi.
ZARA’DAN MUHTEŞEM KONSER,   KONSER ALANI DOLDU TAŞTI
Dolu dolu geçen bir Kiraz Festivalinin final gecesinde ünlü sanatçı Zara sahne aldı. Seslendirdiği türkülerle gönüllere taht kuran Ünlü Sanatçıyı dinlemek için Lapseki İlçesinin yanı sıra  civar ile ve ilçelerden de gelen vatandaşlar konsere dakikalar kala alanı doldurdu. Zara’nın sahneye çıkması ile iyice artan kalabalık meydandan taştı.  Binlerce kişinin katıldığı konserde Zara,  sevilen türküleri seslendirdi.  Kalabalığın da ünlü türkücüye eşlik ettiği konser büyük bir coşku ile gerçekleştirildi.
Tuğba Kulasoy