Çanakkale Tabip Odası Başkanı Ayşe Güneş, ülke genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de vaka sayılarında önemli bir artış olduğunu dile getirerek;  “Çanakkale ilinde geçen hafta günlük 200 civarı test yapılırken artık günlük 500-550 pozitif test sonuçları gelmekte.  Semptomları olduğu halde testi pozitif çıkarsa günlük yaşamının veya işlerinin aksayacağı endişesi taşıyan kişiler, grip geçirdiğini, üşüttüğünü, boğaz ağrısının dondurma yemek, soğuk su içmek gibi farklı nedenlerden kaynaklandığını düşünerek test yaptırmayan veya hasta olduğu halde sonucu negatif çıkan nüfusun vaka sayılarının saptanandan yüksek olabilir. Ancak Çanakkale' de ziyaretçi olan, test yaptırdıktan sonra ilden ayrılan kişilerin de sayıları olduğundan kabarık gösterebileceğini de gözden kaçırmamak gerekir.” dedi. Lâpseki’de ise yoğunluk haritasında yüksek risk anlamına gelen kırmızı bölge her geçen gün artıyor.
Covid-19 tablosuna göre; 27 Haziran - 03 Temmuz 2022 tarihleri arasında toplamda;  57.113 olan vaka sayısı, 11 - 17 Temmuz 2022 tarihleri arasında 226.532’ye yükseldi. Çanakkale Tabip Odası Başkanı Ayşe Güneş, ülke genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de vaka sayılarında önemli bir artış olduğunu dile getirdi. Lâpseki’de ise yoğunluk haritasında yüksek risk anlamına gelen kırmızı bölge her geçen gün artıyor.

“GÜNLÜK 500-550 POZİTİF TEST SONUÇLARI GELMEKTE
Çanakkale Tabip Odası Başkanı Ayşe Güneş; “Çanakkale ilinde geçen hafta günlük 200 civarı test yapılırken artık günlük 500-550 pozitif test sonuçları gelmekte.  Semptomları olduğu halde testi pozitif çıkarsa günlük yaşamının veya işlerinin aksayacağı endişesi taşıyan kişiler, grip geçirdiğini, üşüttüğünü, boğaz ağrısının dondurma yemek, soğuk su içmek gibi farklı nedenlerden kaynaklandığını  düşünerek test yaptırmayan veya hasta olduğu halde sonucu negatif çıkan nüfusun vaka sayılarının saptanandan yüksek olabilir. Ancak Çanakkale' de ziyaretçi olan, test yaptırdıktan sonra ilden ayrılan kişilerin de sayıları olduğundan kabarık gösterebileceğini de gözden kaçırmamak gerekir.” dedi.

“COVİD TUTULUMU NEDENİYLE YOĞUN BAKIMDA TAKİP EDİLEN HASTA OLMADIĞI GÖZLEMLENİYOR”
 Çanakkale’de vaka sayılarındaki hızlı artışın nedeninin yaz tatili olması ve  düğün sezonu olması gibi faktörlere bağlayan Güneş “İlimizdeki vaka sayılarının hızlı artmasında yaz tatili olması nedeniyle insanların sık yer değişikliği yapmaları, düğün sezonu olması  Çanakkale'nin turistik ve uğrak bir bölge olması nedeniyle insan sirkülasyonunun artması  rol oynayabilir. ÇOMÜ' de alınan yaklaşık günlük 90 numunenin 60' ı pozitif çıkmasına rağmen servislerde yatan Covid hasta sayısı 7-8 civarında. Vakaların çoğunun boğaz ağrısı, kırgınlık, hafif ateş, eklem ve kas ağrıları gibi daha çok gribe benzer başvuru semptomları olduğu gözlemleniyor. Çanakkale Devlet Hastanesinde de alınan testlerin neredeyse üçte ikisi pozitif çıkmasına rağmen yatan kişi sayısı 7-8 civarında olduğu, akciğer tutulumu, satürasyon düşüklüğü ile takip edilen, Covid tutulumu nedeniyle yoğun bakımda takip edilen hasta olmadığı gözlemleniyor. İlçelerden de vaka bildirimleri var ancak ileri bakım veya doluluk nedeniyle sevk gerektiren hastalık tablosu henüz yok” dedi.

SONBAHAR - KIŞ AYLARINDA ÇOK DAHA DİKKATLİ OLMALIYIZ
Yaz aylarında hızla artan vaka sayılarının kış aylarında nasıl bir seyir izleyeceği konusunda değerlendirmede yapan Güneş son bahar kış döneminde çok daha tedbirli ve dikkatli olunması gerektiğinin altını çizerek “Yaz ve kış aylarının farklı özellikleri vaka artış seyrini başka biçimlerde etkilemektedir. Sonbahar-kış döneminde okulların açılması, havaların soğuması nedeniyle havalandırmanın azalması, kapalı, kalabalık ortamlarda geçirilen sürelerin artması gibi nedenler hastalığın yayılım riskini artırırken soğuk algınlığı, nezle, grip, allerji gibi mevsimsel hastalıkların baş göstermesi ile
insanların Hastanelere, Aile Sağlığı Merkezlerine başvuru sayıları artmaktadır” dedi.

AŞILAMANIN ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM
Vaka artışlarının hızını iyice arttırdığı bu dönemde Çanakkalelilere tavsiyelerde de bulunan Güneş “Artış döneminde olduğumuz çok açık. Bu nedenle mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durmak,  maske takmak, el hijyeni ve bulunulan ortamın iyi havalanmasını sağlamak gerekir. Fakat en önemlisi uygun dozda ve şemada aşılanmaktır.  ABD Hastalık Kontrol Merkezi Mayıs ayı verilerine göre 50 yaş üstü aşısız olanların ölüm riski tam aşılı ve ek hatırlatma dozu olanlardan 4 kat,  Tam aşılı ve iki hatırlatma dozu olanlardan 29 kat fazla olduğu bildirilmiştir. Şu an aşılı olan vakaların  başvuru semptomlarına, yapay solunum desteği, hastane ve yoğun bakım yatış  ihtiyacı oranlarına bakarak aşılamanın önemini ve gerekliliğini anlayabiliriz.”dedi.

AŞILARI TAMAMLAMAM KİŞİLERİN ÖLÜM RİSKİ ÇOK AZALIYOR
Vaka artışlarının ardından Covit-19 hatırlatıcı dozlarının uygulanmaya başlandığını ve  bu hatırlatıcı dozların yeni varyantları için etkili olup olmadığını konusunda bilimsel bir verinin olmadığını ifade etti. Güneş aşıların hastalığın ölümcül sonuçlarından koruduğunu ifade ederek “Omnicorn BA.4 ve BA.5 varyantları, diğer varyantlara göre daha hızlı yayılması sonucu günümüzde ülkemizde ve dünyada hakim olan varyant tipi haline gelmiştir. Bu varyantların daha hızlı bulaşma özelliği virusun hücrelerimize tutunmasını sağlayan proteinlerinde oluşan değişim nedeni ile daha az virüs sayısı ile hastalık oluşturma özelliğine bağlıdır. Daha önceki dalgalarda hiç görülmemiş bir biçimde yapılan testlerde yüksek oranlarda pozitiflik görülmesini açıklayan bir neden olabilir. Hastalanan birey sayısındaki artışın hastane yatış ve ölüm sayılarına aynı oranda yansımaması şu an için sevindiricidir. Bu sürede hastane yatışlarında ve ölümlerde yalnızca küçük bir artış olmuştur. Ancak virusun toplum içindeki yayılımının sürmesi farklı özelliklere sahip ve belki daha zararlı olabilme potansiyeli de taşıyan yeni varyantların ortaya çıkma olasılığını devam ettirmektedir.  Omnicorn BA.4 ve BA.5 varyantlarının aşı veya enfeksiyonu geçirme sonucu oluşan bağışıklık sistemlerinden kaçabilme gibi özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle bu varyantlara özgü güncellenen aşının sonbaharda geliştirilmesi planlanmaktadır.  Aşıların hastalıkla ilgili etkileri değerlendirilirken bakılan özellikler : kişiden kişiye geçmeyi önleme etkisi, hafif hastalığı önleme etkisi, ağır hastalığı ve ölümleri önlemedeki etkisidir. MRNA aşılarının Omnicorn varyantı olduğu halde hâlâ ağır hastalık ve ölümleri önlemede %80 oranında etkili olduğuna dair veriler ortaya konulmuştur.  İnaktif aşıların Omnicorn varyantlarına karşı etkili olduğuna dair bilimsel veri olmaması bu aşılarla ilgili önerilerde bulunmayı güçleştirmektedir.  Ülkemizde yaygın olarak uygulanan Sinovac aşısı inaktif özellikte olduğu için yapılan dozların üzerine MRNA aşısı yapılması önerilmektedir. Özellikle 50 yaş üstü , bağışıklık sistemini baskılayan hastalık veya ilaç kullanımı mevcutsa mutlaka 4. dozların tamamlanması önerilmektedir. Aşıları tamamlanan kişilerin ağır hastalık ve ölüm riski çok çok azalmaktadır.  Hastalığın ilk çıktığı dönemlerde aşıların etkili olmasını umarken, şu anda  salgın hastalığın ölümcül sonuçlarından bizi koruduğu  bilimsel bir gerçeklik kazanmıştır.

AŞI KARŞITLIĞI İNSAN SAĞLIĞINI  TEHLİKEYE ATIYOR
Vaka artışları konusundaki değerlendirmesinde son olarak aşı karşıtlığına da değinen  güneş “Bizim dönemimize denk geldiği için sanki insanlığı tehdit eden, insanlığın mücadele ettiği , ilk pandemiymiş gibi hayretler içinde olmaya gerek olmadığını , tıp tarihini biraz okuyan, bilen herkes, bu alanda çalışan Virologlar, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanları, Halk Sağlığı Uzmanları,  ilgili bilim kurullarında yer alan uzmanlar iyi bilmektedirler. Bundan sonra da insanlığın karşılaşabileceği son pandeminin  Covid-19 olmayacağını da tahmin etmek gerekir. Tüm bu uyarılar, önlemler ve müdahalelerin yanı sıra mücadele edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise aşı karşıtlığıdır. Kulaktan dolma komplo teorileri ile, internetten rastgele edinilen videolar, dedikodular ile insanların sağlığını tehlikeye atmak ciddi bir suçtur.  Şov yapmak, dikkat çekmek ve insanları etkilemek için bilimsel olmayan, hiç bir kanıta dayanmadığı halde cahilce kendinden çok emin şekilde açıklamalarda bulunan kişilerin asıl amacı kendi kişisel çıkarlarıdır, kör batıl inançları ve korkularını çevrelerine histerik bir biçimde bulaştırmaktır. Sonra da hiç bir sorumluluk üstlenmeden ortadan kaybolmaktadırlar. Ölümüne neden oldukları kişilerin varlıklarından haberleri bile olmaz, yakınlarının acıları ile empati kuramazlar.  Hastalananların bakımını üstlenen,  takip eden kişiler değillerdir üstelik. Buna rağmen ömrünü insan sağlığına ve bilime fedakarca adayan  ülkemizin değerli hekimlerinden olan salgını anlamada , mücadele etmede yol gösteren, tüm güncel verileri takip edip bu bilgileri paylaşarak, duyurarak toplum sağlığı konusunda  sorumluluğu üstlenen tüm bilim insanlarına Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, Prof. Dr. Bengi Başer ve Prof. Dr. Mehmet Ceyhan' a  yapılan sözel saldırı , iftira ve karalamaların karşısında duracağımızı, çok değerli hocalarımızın her zaman yanında olacağımızı bildiririm.

Tuğba Kulasoy