Şehre faydalı işler yapmak, yaşam kalitesini yükseltmek için projeler yapmak çok güzel. Bu görevler kalıcı değil, görevimiz son bulduğu zaman yaşamımıza devam edeceğiz ama mühim olan kalıcı eserler bırakmak, iyi anılmak. Görevi ilk devraldığımız gün, kutsal bir görev olduğunu biliyorduk. Bu görev, 57 bin Bigalı hemşehrimizin bize emaneti” dedi.
 
Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Boğaz Medya’da Güncel Özel programına konuk oldu. Başkan Erdoğan, program da özel açıklamalarda bulundu. Biga ilçesinde devam eden projeler ve biten yatırımlar hakkında bilgi verdi.
 
Biga’nın tarımı, hayvancılığı ve sanayisi, 3 fakültesinde 8 binin üzerinden üniversite öğrencisiyle Çanakkale’nin en büyük ilçesi olduğunu belirten Biga Belediye Başkan Bülent Erdoğan, yerel yönetimle alakalı olarak da ciddi çalışmaların olduğunu ifade ederek, “Bir tabir vardır: ‘Güneş çarığı, çarık da ayağı sıkar.’ Vatandaşlarımız her zaman bizim rehberimiz oldu. Her zaman Biga’mızın öncelikli ihtiyaçlarını, yapılması gerekenleri ve yerel yönetim olarak bizden beklentilerini bizzat onlarla yaptığımız görüşmelerle, onlardan edindik. 3 yıldan beri Biga’mızda güzel işler oldu.
Pandemiyle beraber oluşan ekonomik çalkantıyla ilgili endişeler oldu. Biz ilçenin bütçesi olan en büyük kamu kurumuyuz. Burada 500’ün üzerinden çalışanı, ciddi kredi taksitleri ve önünde yapacağı pek çok iş olan belediyeyiz. Hamdolsun bugüne kadar ne kredi taksitlerimizi geciktirdik, sorumluluğumuzu yerine getirdik. Tasarrufu ön planda tutarak gereksiz harcamalarımızı kısarak, 3 yılda borcumuzu artırmadık. Hiç artırmadık derken, 123 milyondan şu an 130 milyon civarı bir borcumuz var. Tabii 3 sene önce bu bizi korkutan bir rakamdı ancak artık Biga Belediyesi olarak, kendine ait arsalarla proje geliştirerek, ekonomik anlamda önünde bir engel kalmayarak bu duruma erişti. Tabi pandemide herkesin doğaya olan özlemi çok arttı. Biz ilçemizde altın bir yer olana Kocabaş Çayı’nda 27 bin metrekarelik bir alanın kamulaştırma eksikliklerini, projesini kendi teknik birimimiz hazırladı, kendi ekip ve ekipmanımız ile gerekli kurumları desteğiyle tamamladı. Geçtiğimiz yıl açılışını yaptık. 1 yıldır Bigalı hemşehrilerimiz buradan faydalanıyor. Spor faaliyetlerinin, gençlik parklarının, yürüyüş yolunun, güzel bir kafeteryanın olduğu çok kapsamlı bir yaşam olanı oldu. Bulunduğu yer olan en büyük mahallelerimizden olan Hamdi Bey Mahallemizin, boydan boya kucaklayan bir pozisyonda, bunun haricinde denize kıyımız var, sahil şeridinde sayılırız ama ilçemizde bir olimpik yüzme havuzumuz yoktu. Yine yarı olimpik yüzme havuzumuz da geçen yıl hizmete girdi. Yüzme bilmeyen çocuklarımıza antrenörlerimizle yüzme öğretiyoruz. Yüzme bilenlerin yüzme tekniklerini geliştiriyoruz ve engelli yavrularımıza da yüzme eğitimleri veriyoruz” dedi.
 
Biga Belediyesi olarak ciddi kamulaştırma çalışmaları da yaptıklarına dikkat çeken Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Şuan TOKİ Başkanlığına teslim edilen Millet Bahçesi projemizin alanını kamulaştırdık ve belediyemizin himayesine kattık. Çavuşköy Mahallesi’nde 122 bin metrekarelik vasfını yitirmiş bir mera alanını tahsisini belediyemize ve aldık ve ilçemizin ileriye dönük açık hava spor kompleksi ihtiyacını karşılayacak bir yer kazanımı sağladık. Hayvancılıkta Biga önemli bir rol oynuyor. Belediyeye ait olan mezbahamızda çok ciddi sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesimlerimiz oluyor. Bölgenin hayvancılığına destek olması, etimizin markalaşması anlamında da et entegre tesisi projemiz var. Bununla alakalı yer problemimiz vardı yine otogarımızın yanında kamyon garajımız vardı, hayvan pazarımız şehrin içinde çok sağlıklı hizmet veremiyor. Borsamızın yapmış olduğu zirai depoların yanında 155 bin metrekarelik alanın tahsisini alabilmek için işlemlerimiz başladı. Şu an işlem aşamasında inşallah önümüzdeki günlerde yerin tahsisini aldığımız zaman 3 projemizi de orada uygulama imkanına sahip olmuş olacağız. TOKİ gibi değil ama belediyenin bünyesinde sosyal konut projemizi başlattık. Geçen yıl 94 adet konutumuzun çalışması başladı şu an yüzde 40 civarında inşaatımız devam ediyor. 2023’ün ilk yarısında sahiplerine teslim edilecek. 20’nin üzerinde araç alımımız oldu. Bunların içinde kombine kanal açma aracı çok kıymetliydi. Daha önce Bursa ve Balıkesir Büyükşehir Belediyelerinden ücret karşılığında kiralayarak kullanıyorduk şu an araç parkurumuzda hiçbir sıkıntımız yok. İş makinalarımız, araçlarımız şu an Biga’ya rahat bir şekilde hizmet edebiliyor. Bir güzel hizmetimizde dijital ve teknolojik anlamda ciddi dönüşümler yaptık. Bununla alakalı dünyanın neresinde olursa olsun vatandaşlarımız; e-imar, e-ruhsat hizmetlerimizden yararlanabiliyor. Biga web sayfamıza girdiği zaman Biga’mızı 360 derece panoramik haliyle görsel olarak gezebiliyor. Bütün caddelerimizi, sokaklarımızı kayıt altına aldık ve bu da vatandaşımızın gelmeden birçok işlemini yapabileceği bir imkân sağladı” dedi.
 
Daha önlerinde yapacak çok iş olduğunun altını çizen Başkan Erdoğan, “Kıbrıs Şehitleri Caddemiz çok hareketli. Kamu binalarımız, stadımız, hastanelerimiz, okullarımız ve kafeteryalarımızın hepsi bu cadde güzergahında bulunuyor. Burada da prestij cadde projemiz vardı. Bununla alakalı da biz projemizi hazırladık ve o günkü imkanlara göre görev paylaşımı yapmadan tamamlamamız mümkün değildi. Sıcak asfalt çalışması biraz maliyetli bir çalışma. Sağ olsun Bülent Başkanımız, köprü ziyaretleri için Ulaştırma Bakanımız çok sık Çanakkale’ye geliyordu. Biz de havalimanında buluşup toplantı yapma imkanını sağladı ve biz de derdimizi Bakanımıza anlattık. ‘Aydınlatma, sıcak asfalt, kaldırım, orta refüj ve peyzaj çalışması olacak. Biz bunları Biga Belediyesi olarak yapacağız ama sıcak asfalt konusunda sizden destek bekliyoruz’ dedik. Bakanımız, ‘siz zor şartlara rağmen bunu üstlenebiliyorsunuz biz de elimizden geleni yaparız’ dedi. Biz çalışmamızın ilk etabı aydınlatma direklerimizi yeniledik. Şimdi de inşallah karayollarımızın, Karabiga yolumuzun çalışması başlayıp, 7 bin metre yolu yapılıp, kaldırım çalışması da düzenlendiği zaman orası Biga’mızın adeta bir gerdanlığı olacak. Bu sene yetişmeyebilir çünkü kamu idamelerindeki artışlardan dolayı Bakanlık ve müteahhitler arasındaki anlaşmalar devam ediyor. İnşallah 2023 yılında hepsi tamamlanmış güzel bir cadde olarak Bigalı hemşehrilerimizin hizmetine sunulacak. Kültür Sanat ve Bilgi Evi, cadde-sokak düzenlemeleri, su arama çalışmalarımız var. Su dünyanın en büyük sıkıntısı. Ne kadar göletlerimiz, barajlarımız olsa da bunlar tarımsal sulama için planlanmış ve yapılmış. Şuan ürettiğimiz kadar tüketiyoruz. Küçük bir arıza, sıkıntı olduğu zaman da yüksek olan mahallelerimizde tazyikli su kesintisi, azalması yaşanabiliyor. Bununla alakalı da üniversitemizin, hocalarımızın, ilgili personelimizin destekleriyle su arama çalışmalarımız var. 2 kuyu açtık, yeterli su çıkmadı ve çalışmalarımız devam ediyor. Özet olarak Biga’nın pek çok önemli ihtiyacı aşıldı. Baktığımız zaman 15 gün önce Bosna’daydık. Bizim ücret ödeyip de geçtiğimiz yollar bizim Biga’mızdakilerden çok daha kötü. Kamu planlarına baktığımız zaman bizim gibi değil. İç Anadolu’daki birçok ilden bile hareketli bir ilçeyiz. Özel hastanelerimiz, okullarımız, spor alanlarımız, yeşil yaşam alanlarımız. Kamusal alanlarımızın hepsi aşağı yukarı yenilendi. Çok önemli eksiklerimiz, sıkıntılarımız yok daha çok sosyal belediyecilik, kültürel faaliyet anlamında yoğunlaştık” diye konuştu.
 
Önlerinde Biga’nın düşman işgalinde kurtuluşunun 100’ncü yıldönümü olduğunu ve bununla ilgili büyük bir çalışma içerisinde olduklarını kaydeden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
 
“2019 yılında başlayan güreşlerimiz de Kurtuluş Etkinlikleri kapsamında aslında. 100’üncü yıl bize nasip oldu, çok kıymetli bizim için. Her sene en güzel şekilde etkinliklerimizi planlıyorduk, ama bu sene biraz daha özel çalışıyoruz. 5 Eylül’de kurtuluş etkinliklerimiz başlıyor. Biz de spor kulübü de çok fazla bulunuyor. Kendi futbol kulüplerimizle yapacağımız spor turnuvasına 5 Eylül’e başlıyoruz. Basketbol turnuvası, yüzme yarışması, okçuluk turnuvası, trap atışı yarışmaları olacak. Daha önceden amatör olarak başladığımız Motofest bu sene profesyonel olarak devam edecek. Nasip olursa 9-10-11 Eylül’de Biga’da 5 bin motorluyu misafir edeceğiz. 3 gün boyunca motor festivalimiz Biga’nın Abdiağa Mesire Alanı’nda yapılacak. Yemek yarışmalarımız var. Bu sene Manavgat’a gittik. Hem basın hem hakemler hem de yağlı pehlivanlarımız şunu dedi: ‘Geçen yıl 4 tane yağlı güreş saydığımız zaman en iyi güreşler arasında Biga’yı da sayıyoruz’. Henüz 2019 yılında başlamamıza rağmen güreşlerimiz çok ilgi gördü. Tabii önceki yıllarda yapılmaya başlanmış ama devam ettirilmemişti. Geçmişini unutan milletler yok olmaya mahkûmdur. Yağlı güreş, bizim ata sporumuzdur. Burada 1 güreş oluyor, 1 sene konuşuluyor. Belediyemizin güreş de dâhil olmak üzere pek çok branşta vermiş olduğu 50’ye yakın eğitim bulunuyor. Etkinlikler kapsamında; 17’sinde Sefo, 18’inin akşamında da Mustafa Ceceli konserimiz olacak. Motofest’te de iki akşam boyunca sahne kurulup konser verilecek. Kaymakamımızla son halini netleştirmedik bu bir taslak ama yaklaşık iki hafta sürecek dolu dolu etkinliklerimiz olacak. 100’üncü yılımızda, Bigalı olup da Çanakkale’de yaşayan, Çanakkale’de yaşayıp da Biga’yı seven tüm vatandaşlarımızı Biga’ya bekliyoruz” dedi.
 
Kıymetli bir görev yürüttüğünü de kaydeden Başkan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Bu görev çok kıymetli. Tüm ilçenin sorumluluğunu üstlenerek, herkesin abisi oluyorsunuz. Şehre faydalı işler yapmak, yaşam kalitesini yükseltmek için projeler yapmak çok güzel. Bu görevler kalıcı değil, görevimiz son bulduğu zaman yaşamımıza devam edeceğiz ama mühim olan kalıcı eserler bırakmak, iyi anılmak. Görevi ilk devraldığımız gün, kutsal bir görev olduğunu biliyorduk. Bu görev, 57 bin Bigalı hemşehrimizin bize emaneti. Hak-hakkaniyet barındırarak görev yapacağız dedik ve 3 senemizi doldurduk. Ne zaman nereye gitsek, ‘acaba bu önümüze çıkar mı’ diye düşünecek hiçbir şeyimiz yok. Kim ne isterse sorabilir, çok rahatız. Makam odası çok rahatmış. Şoförün, sekreterin, itibarın var. ‘Bizim burada durmamız lazım, burada hayat güzel, bir dönem daha garanti altına almanız lazım’ dediğiniz zaman iş değişiyor. Bu sefer koltuğu korumak için hizmet anlayışınızı değiştiriyorsunuz ve tavizler vermeye başlıyorsunuz. Bu iş sadece belediye başkanının işi de değil, bir ekip işi. Biga Belediyesi, 152 senedir ilçemize hizmet eden bir kurum. Kurumsal yapının oturması çok önemliydi. Bize göre bazı eksikler vardı, onların telafisiyle alakalı işlemlerimize başlamıştık. Tüm ekibimiz Biga için canla başla çalışmaya devam ediyor. Her şey harika gitmiyor elbette. 3 meclis üyemiz, bağımsız olarak devam etme kararı aldı. Cumhur ittifakı olarak biz mecliste çoğunluğa sahip değiliz. Kamu yararına olan bazı konularda meclisimiz bize yetki vermedi. Üzülüyoruz çünkü süreç uzuyor, hizmet gecikiyor.”
 
 Tuğba Kulasoy