Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan "Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi" devam ediyor.
Su ürünlerinin yaşam alanlarının korunması, terk edilmiş av araçlarının neden olduğu kontrolsüz avcılığın engellenmesi, biyolojik ve ekonomik kayıpların azaltılması dolayısıyla da balıkçılık faaliyetlerinin canlandırılması hedeflenen projeyle birlikte su ürünleri avcılığı sırasında zemin yapısı, hava koşulları, ağ çakışması veya kullanım hataları gibi nedenlerden dolayı denizlere terk edilmiş ağların ve av araçlarının temizlenmesi amaçlanıyor.
Uygulanan projede Çanakkale Boğazı, adalar çevresi ve Çanakkale’nin Marmara Denizi’ne açılan sahalarında toplamda 41 lokasyonda dalışlar gerçekleştirildi.
Bu dalışlar neticesinde 500 bin metrekarelik bir alanın taraması yapılırken, taranan alanlar içerisinde yaklaşık olarak 20 bin metrekarelik bir hayalet ağı denizden çıkarıldı.
Ayrıca 2 bin tane ahtapot tuzağı denilen  av malzemesi de denizden çıkarıldı.
Bu yılda devam eden proje kapsamında Çanakkale Boğaz’ında Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı dalgıçlarında yardımıyla 350 metrekare hayalet ağ dipten çıkartıldı.
Proje hakkında açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, “Denizlerimizde balıkçılarımızın avcılık yaptığı esnada bazen kaza ile denizlerimize ağlar düşebiliyor veya başka sebeplerden dolayı kasıtlı olarak bırakılabiliyor. Bu bırakılan ağlar zamanla denizin dibindeki biyolojiye ciddi anlamda bozuyor, ekonomik kayıplara sebep oluyor. Aynı zamanda o bölgede ciddi anlamda bir çevre kirliliğine neden oluyor. Bakanlığımızda bu çerçeveden bakarak denizlerdeki hayalet ağların temizlenmesine yönelik bir proje geliştirdi. İl Müdürlüğü olarak biz de bu projeyi 2016, 2017, 2018 ve 2021 yılları içerisinde uyguladık. Uyguladığımız bu projede özellikle Çanakkale Boğazı, adalarımızın çevresi, ve Çanakkale’nin Marmara Denizi’ne açılan sahalarında toplamda 41 lokasyonda dalışlar yapıldı. Bu dalışlar neticesinde 500 bin metrekarelik bir alanın taraması yapıldı. Bu taranan alanlar içerisinde de yaklaşık olarak 20 bin metrekarelik bir hayalet ağı denizin dışına çıkardık. Aynı zaman 2 bin tanede ahtapot tuzağı dediğimiz av malzemesini denizin dışına çıkararak, bu projeyi devam ettirdik. Şuanda da 2022 yılında da projemiz devam ediyor. Balıkçılarımızdan bir ricamız olacak. Herhangi bir şekilde ağları denize düşebilir veya kaza ile kopabilir, avcılık esnasında kendi ağlarına takılan ‘hayalet ağları’ görebilirler. Bu noktada il, ilçe müdürlüklerimize haber verirlerse biz orada da çalışma yaparak buradaki hayalet ağları temizleriz” şeklinde konuştu.
 
Tuğba Kulasoy