Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  tarafından vatandaşlara duyurulan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen " Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Hamlesi Projesi” kapsamında İlk Evim, İş Yerim, İlk Arsam Mobil Tanıtım Aracı ile İskele Meydanı'nda vatandaşlara bilgi verildi.
 
İskele Meydanı'nda vatandaşlara Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Hamlesi Projesi” kapsamında İlk Evim, İş Yerim, İlk Arsam Mobil Tanıtım Aracı ile bilgilendirmede bulunuldu. Yapaılan etkinlikte vatandaşlar, sanal gerçeklik gözlüğüyle yapılması planlanan evleri inceledi.
Proje hakkında bilgilendirmelerde bulunan Toplu Konut İdaresi Uzmanı Mehmet Öç, "Burada vatandaşlarımızı bilgilendirmek için bulunuyoruz. ‘İlk evim’, ‘ilk arsam’ ve ilk işyerimle ilgili vatandaşlarımızın kafasında oluşan veya cevabını bekledikleri sorulara cevap vermek için bulunuyorum. Genellikle konutlarla ilgili sorular geliyor. Çanakkale Merkezde organize sanayi bölgesinde 370 adet konut yapacağız. Şuana kadar başvurular 31 Ekim’e kadar bitti. Arsa ve işyerleri için 4 Kasım’a kadar e-devlet üzerinden, 7 Kasım’a kadar da banka üzerinden başvurular devam edecek. Konutlarla ilgili olarak, eşler arasında ikisinde de konut yoksa birisi başvuru yapabilir ya da eşin bir tanesi arsaya, biri de eve başvurabilir. Her ikisi de çıkması halinde ikisinden birini yani ya arsayı, ya evi tercih etmeleri gerekiyor. Konutlarda 18 yaşın altında çocuk çalışıyor ise anne ve babanın üzerinde 16 bin TL2yi geçemeyecek şekilde hesaplanır. Başvuru için geliri 16 bin TL’yi geçemeyecek. Üzerine konut olmayacak. Evde 18 yaşını doldurmuş kaç birey varsa tamamı başvuru yapma hakkına sahipti. Ancak bu da 31 Ekim tarihi itibariyle bitti. Bu şartlara uyan kişileri biz büyük ihtimalle Şubat’ın 1’i ile 3’ü arası bu bölgede kuraları çekeceğiz. Konut belirleme kurası değil hak sahipliği belirleme kurası çekilecek. Hak sahipliği kurasından sonra da, kurada hak sahibi olamaya kişiler ya IBAN’larına ya da bankaların ilgili şubesine ya da ATM’sine giderek T.C. Kimlik Numaralarını girerek başvuru bedellerini alacaklar" şeklinde konuştu.
 
Cumhuriyet tarihinde en büyük sosyal konut projesinde Çanakkale'de toplam 1250 konut satışa sunulacağını ifade eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bekir Çelen, "1250 hak sahibi olacak. Ayıretten Çanakkale Merkez'de 3 bin 500 toplamda arsa satışı olacak. Bunlardan da Çanakkale Merkez'de OSB'nin karşısındaki bir alanda planlanıyor. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor şuan" diye konuştu.
Sanal gerçeklik gözlüğüyle evleri inceleyen Hüseyin Mat ise, "Evin içi çok güzel, oturulacak şekilde. 3+1'lerde güzel, 2+1'lerde güzel. Yapılacak en güzel konut bu olsa gerek" dedi.

Ercan Özçetin