Tevfikiye Köyü sınırları içinde yer alan yaklaşık 90.000 m²’lik büyüklüğe sahip olan parsel içerisinde 3.000 m² sergi salonu, 12 bin 750 metrekare kapalı alana sahip ve 2 bin eserin sergilediği Troya Müzesi, her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Her geçen gün internette de popülerliği artan Troya Müzesi'ni 2022 yılında arama motorlarında toplamda 9 milyon kez arandı.
 
Troya Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, Troya Müzesi’nin dijital aramalarda ne kadar arandığı, nereden yol tarifi alındığı, müzenin hangi günler telefonla arandığına kadar birçok veriyi arama kanalları üzerinden tuttuklarını söyledi.
Bunun için kullandıkları bir platform olduğunu ifade eden Gölcük, bu platform sayesinde 2022 yılının henüz tamamlanmamış olmasına rağmen Troya Müzesi'nin 2022 yılında toplamda 9 milyon kez arandığının altını çizdi.
"Türkiye’de sanırım bu rekor bir seviyedir" diyen Gölcük, şu ifadeleri kullandı:
"Çünkü biz müze açıldığından beri verileri takip ediyoruz. 2019 yılında 150 bin aranmaya ulaşıldığında açıkçası 150 bin çok iyi rakamdı, çok sevindiğimiz bir rakam olmuştu. 2020’de 1 milyonu bulduğumuzda müthişti, çok iyi yol aldığımızın farkına varmıştık ve 2022 yılına gelindiğindeki müze açılalı hala çok yeni, çok genç bir müzeyiz. Yaklaşık 4 yıl kadar oldu ve 9 milyonluk aranma Troya Müzesi'nin iyi markalandığı, Troya Müzesinin iyi işler yaptığı ve pazarlamasının doğru yapıldığının bir göstergesi. Çünkü arama kanalındaki o arama müzeye ulaşmak için insanların attığı ilk adım. Ondan sonra da çoğunlukla telefonlardan alınan navigasyonla, konumla bağlantıyı görüyoruz. Örneğin araç ile müzeye navigasyonla aranma konusunda balkan ülkelerinde her yıl gittikçe yükselen bir sayıya sahibiz. Bu Troya Müzesinin kuvvetli bir müze markası olduğunu hem Türk müzeciliğinde hem Avrupa müzeciliğinde aslında çok hızlı büyüyen bir bebek gibi ve dolayısıyla markalamanın doğru yapıldığını ve önünde yürüyecek çok yol olduğunu gösteriyor. Tahmin ediyorum ki, 2023 yılına geldiğimizde biz bu arama sayısında 10 milyon, 11 milyon bizim için oldukça küçük rakamlar olacak. 15 milyonu aşmak doğru hedefler arasında gözüküyor.”
 
Tuğba Kulasoy