Çanakkale Belediye Meclisi'nin Şubat Ayı Olağan Toplantısı, Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binasındaki Belediye Meclis Salonunda yapıldı. Meclis toplantısı öncesinde  Belediye Meclisi Fuaye Alanı’nda kokteyl gerçekleşti. Kokteyle Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri, belediye personelleri ve basın mensupları katıldı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve meclis üyeleri  birlikte fotoğrafı çekildi.
Kokteylin ardından yeni binadaki ilk meclis toplantısına geçildi. Meclisin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "Bugün ne kadar mutlu olduğumu tahmin edemezsiniz. Eminim siz de mutlusunuzdur. Çünkü Çanakkale halkının kaynaklarıyla 2015 senesinde yapımına başlamış olduğumuz yerel hizmet binamızı inşallah bugün Şubat ayı meclis toplantısıyla kullanmaya başlamış oluyoruz. Bu çok sevindirici çünkü çok güzel bir bina oldu. Çanakkale halkı tarafından da beğenildi. Bir iki eleştiri olabilir doğaldır ama genel anlamda Çanakkale’ye yakışan bir bina olduğu konusunda herkes hemfikir. Özellikle ön taraftaki meydan, bu binayı daha çok öne çıkarıyor. Cumhuriyet Meydanı’ndan bu yöne geldiğinizde güzel bir meydan ve çağdaş bir bina il karşılaşıyorsunuz. İlk ihale tarihi, 2014 senesinin 12’inci ayında yapıldı. Müteahhide yerin teslimi 18 Şubat 2015’te gerçekleşti. Ve o zaman işin bitişi 2019 olarak belirlenmişti ve maliyet 47 milyon 17 TL olarak belirlenmişti” şeklinde konuştu.
2015 yılının Ekim ayında temeli atılan binanın, toplam 27 bin 83 metre kare kapalı alana sahip olduğunu ifade eden Başkan Gökhan, "2019’a geldiğimizde inşaatımızın oluş bitiş süresi yüzde 50 idi. Bitecekti ancak bitemedi. Çünkü zemin iyileştirme ve zemindeki suyun emilmesi noktasında büyük bir çaba harcandı. Yandan gelen suyun taşıdığı kumun engellenmesi için mücadeleler verdik. Aynı zamanda da 2018 yılında ortaya çıkan ekonomik kriz nedeniyle 2019’a geldiğimizde binamızın yüzde 52’sinin bitmiş olmasına rağmen. O zaman onlara tanınan bir im kan ile ihaleyi iptal etti. Ekonomik kriz nedeniyle vazgeçti. İkmal inşaatı için yeniden ikmal için 6 Nisan 2020’yi bekledik. Neden? Çünkü yapılan inşaatın bilirkişiler tarafından incelenmesi gerekiyor. Tam ihale yapılacağı zaman pandemi vardı. İhale günü pazartesi. O hafta sonu şehirlerarası ulaşım yasağı geldi. Dolayısıyla ihale için Çanakkale’ye gelecek olanlar gelemedi. Burada bir itiraz olmaması için ihale iptal edildi. İkinci kez ikmal ihalesi başladı, o da 19 Ekim 2020 tarihini buldu. Bu süreçler yeniden baştan başlıyor. CANİZ inşaat bunun yapımını üstlendi. Aralık 2020 tarihinde yüzde 48’lik bölümünün yapımı için 9 Aralık 2020’de sözleşme yapıldı. Aşağı yukarı 2 yıl geçti. Çalışmalar yüzde 90 seviyelerine geldi. Daha pahalı şeylerin temini için bekliyoruz. Herhangi bir ilave maliyet söz konusu değil. Burası bize 49 milyon 917 bin TL’ye, yuvarlak hesap 50 milyona mal oldu. İlk ihaleye çıktığımız zaman 47 milyondu. Şimdi yarısını 50 milyona mal ettik. Yani 50 milyonluk ihale, 147 milyon TL’ye bitmiş olacak. Bu enflasyon, malzemelerin pahalanması, ihaleden vazgeçilmesindeki zaman kaybı ve tabii bir de finansman konusunda sıkıntımız vardı. Çünkü biz 47 milyona ihale yaparken tamamını temin etmiştik iller bankasından. Daha sonra orada da işler tıkanınca kısmen nakit alabildik kısmen teminat alabildik. Kamu bankalarında bozduramadık ve belediyemizin kendi bütçesinden artırıp, birtakım yatırımlardan vazgeçerek yaptık. Şu an müteahhidimize kalansız ödeme yapmış olduk. Yüzümüzün akıyla bu borçlanmadan çıktık. Şu iyi tarafı da var Yeşil Yerel Yönetim Binası, yeni bir teknoloji ve anlayışla başladı. Güzel bir bina ortaya çıktı. Çanakkale gibi bir kente yakışan bir bina ortaya çıktı. Önümüzdeki süreçte etrafımızdaki binaların da cephe iyileştirmelerini sağlayacağız. Bina ile uyumlu olmasını istiyoruz. Bina sahipleri ve boyacılarla anlaşarak. Bu bina ve çevresinin Çanakkale’ye yakışır durama gelmesi için çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.
Başkan Gökhan açılış konuşmasının ardından meclis gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti.

Tuğba Kulasoy