Meydana gelen deprem felaketinden etkilenen depremzedelerin yaralarını sarmak için Alarko Holding A.Ş. ve Topluluk şirketleri, büyük yardım kampanyası başlattı. Yardımların bir kısmını gönderen Çanakkale’de de büyük yatırımları olan Alarko Holding, yardımların bir kısmını gönderdi, geri kalanını da göndermeye devam edeceği öğrenildi.
 
Türkiye, asrın en büyük felaketlerinden birini yaşıyor. 10 ilde etkili olan depremden binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu büyük felaketin yaralarını sarılması için her kesim yardıma koşuyor. Çanakkale’de de yatırımları olan Alarko Holding A.Ş. ve Topluluk şirketleri, önemli yardım kampanyası başlattı. Alınan bilgiye göre Alarko Holding A.Ş şu yardımları yapacak; “Ülkemizi, halkımızı ve bölgedeki vatandaşlarımızı sarsan deprem felaketinin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Milletimize duyduğumuz sorumluluk çerçevesinde Alarko Holding A.Ş. ve Topluluk şirketlerimiz ile afetten etkilenen bölgelerimize ve vatandaşlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. 
 
AFAD, AKUT, AHBAP ve yerel yönetimler ile iletişimlerimizi sürdürerek acil ihtiyaçların temini konusunda destek vermeye devam ediyoruz.
 
Barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla alınan yaşam konteynerleri üretilmeye başlanmış olup, haftasonu ilk sevkiyat gerçekleştirilecektir. Yaşam konteynerleri ısıtma ekipmanı içerecek şekilde tam teşekküllü hazırlanmaktadır.
 
Bu kapsamda; Topluluk şirketleri
 
Taahhüt Grubu şirketi Alsim  – 5 araçtan oluşan filo ile çalışan, çalışan yakınları ve bölge halkının ihtiyaçlarını karşılamak üzere çadır, kışlık kıyafet, ısıtma ekipmanları, jenaratörler göndermiş ve nakdi yardım yapmıştır. Araçlardan bir tanesi direkt Gaziantep’e, diğeri Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Gaziantep hattına dağıtım yapmış, bir diğer araç Adana Osmaniye’ye, kalan iki araç ise Hatay-Antakya ve İskenderun’a  yönlendirilmiştir. Barınma ihtiyacına yönelik olarak ise depremzedeler için yaşam konteynerleri tedariki gerçekleştirmiştir.
 
Sanayi ve Ticaret Grubu şirketimiz Alarko Carrier- Hatay ve Kahramanmaraş illerimizde yer alan çalışan, çalışan yakını ve bölge halkının ihtiyaçları kapsamında çadır, deprem enkaz kaldırma ekipmanları, ihtiyaç paketi, kışlık kıyafet ve ısıtma ekipmanları göndermiş ve nakdi yardım yapmıştır. Depremzedeler için yaşam konteynerleri tedariki gerçekleştirmiştir. Topluluğun sağladığı tüm yaşam konteynerlerinin tamamının ısıtma ihtiyacını karşılayacak şekilde klimalarını tahsis etmiştir.
 
Turizm Grubu şirketi Attaş - Nakdi yardım yanında depremzedeler için yaşam konteynerleri tedariki gerçekleştirmiştir.
 
Gayrimenkul Grubu şirketimiz Alarko Gayrimenkul - Nakdi yardıma ilave olarak depremzedeler için yaşam konteynerleri tedariki gerçekleştirmiştir. Ayrıca Bodrum bölgesinde yerel yönetimlerin gönderdikleri yardım araçlarına nakliye ve yakıt desteği sağlamıştır.
                                                              
Enerji Grubu şirketimiz ALTEK - Nakdi yardıma ilave olarak portatif tuvalet tedariki gerçekleştirmiştir.
 
Enerji Grubu iştiraklerimizden Meram Elektrik – Kahramanmaraş ve Hatay illerine içinde stok saha malzemeleri, jeneratörler, uydu telefonları içeren 21 araç gönderilmiştir. İlave olarak teknik yeterliliği olan 36 personel bölgenin jeneratörlerinin kurulumunu gerçekleştirmek üzere sahada bulunmaktadırlar. Kahramanmaraş iline ihtiyaç paketleri ve gıda paketleri içeren 1 tır gönderilmiştir. Nevşehir, Niğde ve Konya misafirhanelerimizdeki odalarımız ile Konyaspor locamız deprem bölgesinden gelenlerin konaklaması için hazır hale getirilmiştir.
 
Enerji Grubu iştiraklerimizden CENAL Elektrik – 12 Kişilik arama kurtarma ekibi kurularak Hatay iline intikal etmiştir. Yerel yönetimle beraber deprem bölgesine ulaştırılmak üzere aydınlatma kuleleri, konaklama ekipmanları gönderilmiştir. İlave olarak nakdi destek yapılmıştır.
 
Tüm Topluluk şirketlerimiz kendi merkezlerinde kan bağışı yapmak üzere Kızılay ile koordineli çalışmalara devam etmektedir.
 
Kurum içi gönüllülük platformumuz Alarko Yaşam Gönülleri, ihtiyaç listeleri doğrultusunda ayni yardım kampanyasını sürdürmektedir. Türkiye’nin dört bir yanındaki çalışanlarımız tarafından oluşturulan yardım kolileri ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere şirket merkezlerimizde toplanmaktadır.
 
Her türlü destek ve koordinasyon için kamu kurumlarıyla irtibat halinde olmaya devam ediyoruz. Bu büyük acıyı, zor günleri hep birlikte dayanışma ve yardımlaşma ile el ele atlatacağız.”
 
Haber Merkezi