Kahramanmaraş’ta 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından Çanakkale'den yardımlar gönderdilmeye devam ediyor. Çanakkale Belediyesi tarafından  'Gün dayanışma günü, Çanakkale Yanınızda' sloganı ile başlatılan yardım kampanyasında Mahalle Muhtarlıkları, Kent Konseyi, Çanakkale Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğünde toplanan yardımlar, Altın Yıllar Yaşam Merkezi’nde oluşturulan koordinasyon merkezinde gönüllü kentliler, üniversite öğrencileri ve belediye personelleri tarafından gıda, giysi, battaniye, hijyen ürünleri ve ısıtıcılar şeklinde kategorize edildi.
Deprem bölgesine gönderilmek üzere paketlenen yardımlar, 4 kamyon ve 1 kamyoneye yüklendi.  Yardım malzemelerinin ilk etabı, Altın Yıllar Yaşam Merkezinden Depremzedelere ulaştırılmak üzere yola çıktı. Araçlar, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları, belediye Meclis Üyeleri ve gönüllüler tarafından uğurlandı.
 
Yardımları taşyan araçlar yola çıkmadan önce açıklamalarda bulunan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "Gün dayanışma günü elimizden gelen yardımı göndermek için çabalıyoruz. Yardım toplamaya devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde de yardım araçlarımız deprem bölgelerine Çanakkalelilerin yardımlarını ulaştıracağız. Bu sabah itibariyle dört  kamyon bir kamyonet olarak deprem bölgesine Çanakkale halkının yapmış olduğu bağışları özellikle de giyim, battaniye,  ve kısmen de yiyecek olmak üzere dayanıklı yiyecekler olmak üzere kamyonlarımıza yükledik bu yardımları yola çıkarıyoruz. Dün itibari ile çok yoğun bağış geldi. hem bağışların tasnif edilmesini  Çanakkale' li gönüllüler yaptılar. Bağış yapanlara öncelikle teşekkür ediyorum ve yine bekliyoruz tabii. Yine deprem yardım kampanyası devam ediyor ediyor. Toplanacak olan yeni deprem yardımlarını da yine yeni kamyonlarla da deprem bölgesine sevk edilecek. Şimdi deprem yardımlarımızı konvoy şeklinde Çanakkale’den yola çıkartıyoruz. Çünkü yollar biraz riskli. Kar var. Trafik meselesi var. Güvenlik meselesi var yollarda. Çünkü yollarda da bozulmalar varmış. Oraya giden arkadaşlar bizlere haber verdi durumu. Bizim itfaiyemiz dün deprem bölgesine gitmişti biliyorsunuz. Ayrıca deprem bölgesine bir kamyon ve  arama kurtarma ekibi yolladık. Şimdi de yardım malzemeleri yolluyoruz" diye konuştu.
 
"Deprem bölgesinde hayat durmuş durumda"
Deprem bölgesinde hayatın durduğunu ve deprem bölgesinde bulunan vatandaşların her türlü yardımı beklediğini belirten Başkan Gökhan, "Gerçekten çok büyük sıkıntı var deprem bölgesinde. Deprem bölgesinde hayat durmuş durumda. Yani Sağ kalanlar bile deprem bölgesinde barınamıyor. En azından Deprem bölgelerinde orada olan insanlara daha doğrusu da enkazın altındaki yakınlarını kurtarmak için bekleyen insanlara destek olmamız lazım. Türkiye büyük bir dayanışma örneği gösteriyor. Biz de Çanakkale'de bunu hissettik. biliyorsunuz İskele Meydanı ve Cumhuriyet Meydanında’ da kan bağışı devam ediyor. Bugünler el birliğiyle bu felaketi atlatma günleri.  Bu deprem felaketini bir yerde savaş gibi düşünelim. Allah korusun işte ha savaş, ha deprem. Her ikisi de yıkıma neden oluyor. Onun için bizim buradaki görevimiz destek olmak.  Bu arada enteresan insanlarımız can dostları için bile yardımı yaptılar. Deprem yardımlarının arsında mamaları da gönderiyoruz. Deprem bölgelerindeki kedilerimiz, köpeklerimiz, canlarımız için gelen mama yardımlarını da bölgeye gönderiyoruz.  Her şeyi düşünmek zorundayız. Yani insan çok duyguluyuz tabii yani. İnsan ne diyeceğini de bilemiyor. Bu gibi durumlarda. Bu dayanışma devam edecek. Çanakkalelilerin deprem bağışları bekliyoruz. Çanakkale Belediyesi’nin hem muhtarlıklarda, hem sosyal yaşam merkezlerinde, altın yıllar yaşam merkezlerinde toplanan deprem yardımlarını,  buralardan topladıkça deprem bölgelerine yollayacağız" dedi.
 
"Bütün Türkiye elinden gelen yardımı yapıyor"
Bu günlerin dayanışma günleri olduğunu ifade eden Başkan Gökhan, "Bu deprem felaketini de atlatacağız. Sabırla  bununa  atlatacağız. Bu dönem, bu günler kavga etme, yarışma, çekişme, çatışma günleri değil. Bu günler dayanışma günleri. Çünkü orada insanlar var. Yani hem enkazın altında hala sağ olan insanlar var. Yakınları ölmüş insanlar var. Ve orada biçare insanlar var. Şu anda deprem bölgelerinde hayat duruş durumda, hiçbir şey yok. Onun için toplanan yardımları deprem bölgesine ulaştırmak, yaptığımız ufak bir katkı. Bütün Türkiye elinden gelen yardımı yapıyor. Onun için tekrar hepimizin başı sağ olsun. Hepimize geçmiş olsun" diye konuştu.
 
"Çanakkale kamuoyunun da bu konuda ısrarcı olmasını istiyorum"
Çanakkale’nin de deprem faylarına yakın, deprem bölgesinde olduğunu söyleyen Başkan Gökhan, "Biz de deprem bölgesindeyiz. Biz de birtakım tedbirler almak durumundayız. Bu noktada daha farklı bir imar çalışması, daha farklı bir takım alanlarla ilgili çaba göstermeye devam edeceğiz. Bu konuda ilgilileri de ben, bizle beraber olmaya davet ediyorum. Devleti de bizle beraber olmaya davet ediyorum. Çanakkale merkezde tek başına yerel yönetimlerin yapacağı iş değil bunlar. Hep beraber devlet, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları, herkes hep beraber bu riskleri minimize etmemiz lazım, en aza indirmemiz lazım. Çünkü biz de aynı fay hattının kuşağının Kuzey Anadolu fay hattının tam da içindeyiz. Bu aşamada ben Çanakkale kamuoyunun da bu konuda ısrarcı olmasını istiyorum. Çanakkale’de de çok dikkatli davranmamız lazım. Deprem riski olan alanlarda gereğini yapmamız lazım diye söylemiş oluyorum" ifadelerini kullandı.
Başkan Gökhan'ın açıklamalarının ardından yardımların yüklendiği araçlar, deprem bölgesine uğurlandı.
Tuğba Kulasoy