Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen yardım kampanyasına vatandaşların ilgisi devam ediyor. Kampanya kapsamında toplanan yardım paketleri üçüncü günde yüklenen tır ile deprem bölgesi olan Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesine gönderildi.
 
Tüm yurtta olduğu gibi Çanakkale'de de vatandaşlar adeta tek yürek olup, deprem bölgesine yardımları toplayıp, ulaştırılmaya devam ediyor. Çanakkale Belediyesi tarafından 'Gün dayanışma günü, Çanakkale Yanınızda' sloganı ile başlatılan yardım kampanyasına vatandaşlar oldukça ilgi gösteriyor. Depremzedeler için  toplanan ve hazırlanan yardım paketlerinin yüklendiği tır, üçüncü günde Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesine uğurlandı. Altın Yıllar Yaşam Merkezi önünde gerçekleşen uğurlamaya Çanakkale Belediye Başkan Vekili M. İrfan Mutluay, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Turan Ünüvar, belediye çalışanları ile gönüllüler katıldı.
Uğurlamada konuşan Çanakkale Belediye Başkan Vekili M. İrfan Mutluay, “Dün sabah 3 tırımızı ve öğleden sonra da 1 tırımızı Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesine gönderdik. Akşam da Elbistan ilçesine bir tır daha gönderdik. Dün toplamda 5 tırımızı bölgeye göndermiş olduk. Bir önceki gün de 5 aracı daha sevk etmiştik. Çanakkale Belediyesi olarak, halkımızın, sivil toplum örgütlerinin tüm yurttaşlarımızın katkısıyla 10 tane aracı deprem bölgesine ulaştırmış olduk. Bugün de bir tırı daha Elbistan ilçesine göndermiş olacağız. Bu şekilde yardımlarımız sürecek. İhtiyaç duyulan malzemelerin gönderilmesinin bu noktadan sonra daha doğru olacağını düşünüyoruz. Çünkü doğru ellere, doğru malzemelerin ulaşması gerekiyor. Duyarlı davranan herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
 
 
Özellikle AFAD tarafından güncellenen ihtiyaç listelerinin takip edilmesi ve belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda yardımların hazırlanmasının daha doğru olacağını vurgulayan Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Turan Ünüvar, "İlk 72 saat içerisinde acil ihtiyaçları gönderelim diye düşünmüştük. Gıda, su ve giysi ağırlıklı göndermiştik. Bundan sonrası için daha spesifik şeyler göndermemiz gerekiyor. Sonuçta bunların hepsi birer milli servet. Biraz daha sükunetle gidip, burada biriktirerek, yine kategorize edelim ve ihtiyaçlar doğrultusunda gönderelim istiyoruz. Dolayısıyla vatandaşlarımız bilsinler ki biz burada yine ayrı ayrı, özelliğine göre, cinsine göre ayırıp paketleyeceğiz. Beklemede olacağız ve bize gelen haberlere göre de ihtiyaç nerede ve neye ihtiyaç duyuluyorsa onu göndereceğiz. Güncel ihtiyaç listelerini Belediyemizin iletişim kanallarından, AFAD'tan takip ederek hangi malzemelere ihtiyaç duyuluyorsa, onları getirmekte çok fayda var. Çünkü bölgede bu ürünlerin ziyan olması da söz konusu olabiliyor. Hepimiz için bunlar milli servet. Bir de enerjimizi hemen harcamamamız gerekiyor. Bir süre sonra hastaneleri tamir etmek gerekecek, okul yapmak gerekecek, kreş yapmak gerekecek, ihtiyaç duyulan binaların yapılması gerekecek. O yüzden enerjimizi koruyarak, resmi makamların duyurularını dikkate alarak yapmamızda fayda var. Bize ulaşan listeye göre şu an çadır, jeneratör, uyku tulumu, ısıtıcı, soba, odun, battaniye, hijyen malzemesi, bebek bezi, içme suyu ve powerbank gibi ihtiyaçlar var. Dolayısıyla vatandaşlarımız bu yönde hareket ederlerse memnun oluruz” şeklinde konuştu.
 
 
10 Şubat Cuma günü hareket edecek olan aracın Elbistan'a gideceğinin altını çizen Ünüvar, 8 ve 9 Şubat tarihlerinde yola çıkan araçlarında güvenli bir şekilde bölgelere ulaştığını ve malzemeleri doğru kanallara teslim ettiğini de ifade ederek, şunları söyledi:
 "Kesinlikle rastgele bir yere göndermiyoruz. Orada mutlaka yetkililerle diyalog kuruyoruz. Kişi ismi belirliyoruz, şoförlerimize de o ismi veriyoruz. An be an takip ediyoruz. İlgililere dağıtımı yaptıktan sonra geri dönüyorlar. Söylemesi çok zor ama kefen ihtiyacı da varmış, sosyal medyadan çok iletiliyor. Dün cenaze aracımız gidiyordu, hemen kefen de koyduk araca. Sosyal medyadan ulaşan kişilerin telefonunu bulduk, giden arkadaşlarımız onlarla telefonlaşıyor. Diğer bir deyişle nokta atışı yapmaya çalışıyoruz ki gönderdiğimiz kaynaklar hem ziyan olmasın hem gerçekten de ihtiyaç sahiplerine ulaşsın diye. Bugüne kadar yaptıklarımız başarılı oldu, umarım bundan sonra da başarırız diye düşünüyorum."
Konuşmaların ardından tır, katılımcılar tarafından Elbistan'a  uğurlandı.

Tuğba Kulasoy