Çanakkale Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi üniversite öğrencileri ve kanser tedavisi gören hasta ve yakınlarının geçici süre ile misafir edilebilmeleri amacıyla düzenlenen Can Evim Konukevi ve Barış Otel, deprem bölgesinden gelen vatandaşların hizmetine açıldı.
 
Programda açıklamalarda bulunan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "Şu anda Çanakkale Belediyemizin Canevim Konukevi ve  işletme adıyla da Barış Otel. Açılışı hizmete girişiyle ilgili burada bulunuyoruz. Bu sizin mülkiyeti belediyeye ait bir arazin üzerinde yapılmış bir yurt binası. Yandaki bir arsa da var orası da bir ilave yurt binası yapabilme konumunda. Burasını daha önce yurt olarak kullanılmış idi, yap işlet devret modeliyle. Daha sonra biz belediyeye devraldık. Şu an itibariyle ve hizmet vermeye başlıyoruz. Taşınmaz 1677 metrekarelik bir inşaat alanına sahip. Buradaki amacımız şu, bunu belediye olarak amacımız. Yardıma muhtaç, kimsesiz, dezavantajlı, maddi durumu olmayan üniversite öğrencilerimize yurt olarak daha doğrusu barınma alanı, misafirhane olarak işletmek. Bir de daha önce de söylemiştim. Kanser tedavisi gören burada üniversitede de sağlık kuruluşlarında kemoterapi gibi, radyoterapi gibi hizmetleri almak için özellikle ilçelerden gelen hemşehrilerimiz var. Onların her gün gidip gelmesi sıkıntı oluyor. nlara da burada barınma imkanı tanıyacağımızı söylemiştik. Öyle bir alan da açtık. O tedaviye alındığı müddetçe burada ihtiyaç sahibi ailelere hizmet vereceğiz. ma geçici olarak bir misafirlikhane olarak hizmet verilecek" şeklinde konuştu.
 
Ülkede bir deprem felaketiyle karşı karşıya kalındığını belirten Başkan Gökhan, "Oradan gelenler var. Yurttaşlarımız var. Onların barınması için şimdi hizmetine sunuyoruz şu an itibariyle. Şu anda 40 tane odamız var. Bu 80 yatak kapasiteli bir yapı. Burada aşağı yukarı 40 odada üç kişi olarak şey yapabilirsek bunu kullanabilirsek 120 kişiye kadar konaklayabilecek. Bir çocuk oyun odası yaptık. Şimdi çocuklar da gelecek malum. Eskiden bunu planlamamıştık ama bu depremzedelerin çocukları için önemli. Bir bilgisayar odası yine planlıyoruz. Bir tane de psikososyal destek odası. Psikologlarımız olacak. Burada burada deprem bölgesine gelen yurttaşlarımıza bu desteği de vereceğiz. Bir tane mutfak var. Biz üç öğün yemek çıkaracağız burada. Sabah, öğlen, akşam. Ama ayrıca burada kalanların kendi yemeklerini de yapma fırsatını tanıyacağız. Malzemelerimiz olacak. İsterlerse kendi yemeklerini de yapabilecekler. Çamaşır makinemiz var. Kurutma makinemiz var. Dinlenme alanı var en üst katta zaten yemekhane var. Bu yemekhanede bu şekilde yiyecek ihtiyaçlarını yemek ihtiyaçlarını karşılayacaklar ve burada amacımız şu. Buraya gelip Çanakkale'de geçici olarak ihtiyacı olan burada rahat bir ortam yaratmak. Burada bulundukları sürece de huzur içerisinde barınmalarını sağlamak. Dolayısıyla iyi bir hizmet olacak diye düşünüyorum. Daha sonra da bu deprem şeyi geçtikten sonra yine dediğim gibi gerek kanser hastalarıyla için tedavi sürecinde ya da gerekse ihtiyaç sahibi öğrencilerle ilgili burayı kullanmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
 
 
"99 öncesi yapılarımızın stoğunu kontrol edeceğiz"
 
Ülkede yaşanmış olan depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyen Başkan Gökhan, şunları söyledi:
 
"Yaralılara acil şifalar diliyorum. Ama ayrıca tabii yerlerinden yurtlarından olan insanlarımıza da kolaylıklar diliyorum. Kolay değil. Orada evi kaybetmek, işi kaybetmek, akrabayı kaybetmek hatta çoluk çocuğu kaybetmek çok zor bir iş. Allah kimseye yaşatmasın. Onun için biz de Çanakkale'ye hemen derhal hep beraber imardaki arkadaşlarla Çanakkale'yle ilgili başkan yardımcılarımızla Çanakkale'yle ilgili deprem öncesi yani inşaat safhasında ilave neler yapabiliriz ve tedbirler alabiliriz. Artı depremden sonra kurtarma çalışmalarıyla ilgili de birtakım projelerimizi hayata geçirmek için çalışmaya başladık. Çalışıyoruz. AFAD var. Tabii AFAD'a destek oluyoruz. AFAD'la beraberiz. Ama biz de ayrıca mahallelerimizde gönüllülük esasına göre bir çalışma yapabilir miyiz? Bir kurtarma malzeme stokları yapabilir miyiz? İtfaiyemizi bu bağlamda güçlendirebilir miyiz? Bununla ilgili çalışmalara başladık. Bunu süreç içerisinde yine ayrıca basın toplantıları yoluyla sizler kanalıyla kamuoyuyla paylaşacağız. Ama biz de şunu söyleyeyim yalnız yani Çanakkale bu bağlamda biraz daha şanslı. Çok fazla panik de yapmamak lazım. Çünkü biz bir fay hattı üzerinde değiliz. Sağımızdan, solumuzdan geçiyor. Dolayısıyla biz direkt kentimizin üzerine geçen bir pay hattı yok. Biz de Çanakkale'de en büyük şansımız. Biz de deniz kumu kullanımı söz konusu değil. Ve biz zaten 99'dan önce de 2. derece deprem kuşağındaydık. Zaten yapılarımızın, eski yapılarımızın dahi bir depremle güvenilirlik şeyi var. Ama 1. derecede depreme 99'da yapılan yapılar da bu şekilde denetimli şekilde yapıldı. O bakımdan bir çok büyük bir oradaki gibi bir sıkıntı yaşayacağımızı zannetmiyorum ama biz her şeye rağmen hem yapı stoğumuzu kontrol edeceğiz. Mevcut yapılarımızı, 99 öncesi yapılarımızın stoğunu kontrol edeceğiz. Deprem risklerini kontrol edeceğiz. Ve ilave belki yeni yapılanlarda ilave tedbirler almak için yeni teknolojilerin kullanımı için çaba göstereceğiz."
 
 
 
 
"Tedbirleri aldık, almaya devam ediyoruz"
 
 Çanakkale Belediyesi'nin imar müdürlüğü yapılarla ilgili 99 depreminden sonraki süreçteki yapılarla ilgili çok iyi denetim yaptığını vurgulayan Başkan Gökhan, "Projeleri incelemiştir. Hatta bu konuda müteahhitlerimizden şikayetçi olmuştum. Gecikiyor projeler diye. Tam tersine biz hem proje aşamasında hem inşaat aşamasında hem biliyorsunuz zemin araştırması yapmıştık üniversiteyle beraber. Çanakkale'nin zemin haritasını çıkartmıştık. Ve o zemin haritasına göre 2013 senesinden beri, biz  temel statiklerini jeoteknik mühendislerine imza şartı koşulu getirmiştik. Bu zorunluluk 2018'de yasalaştı. 2013'te aldığımız bu kararı yasal hale 2018'de geldi ama biz 2013'ten beri bu zeminle ilgili çalışmalardan sonra bu tedbirleri aldık, almaya devam ediyoruz. Yine yapılan güçlendirmeler kontrol ediliyor. Onun için biz bugüne kadar bunun bilincindeydik ama şimdi daha da bir şey yaptık. Biz de acaba eksiğimiz nedir diye araştırma noktasına geldik. Şimdi bunları tespit ediyoruz ama yapı stoklarımızı tek tek tespit edeceğiz. İnşallah başımıza bir şey gelmeden önce belli bir yıllar içerisinde bunları Çanakkale'yi daha sağlam yapılara kavuşturmanın fırsatını yakalamış oluruz" şeklinde konuştu.
 
 
 
" Bir yapım süreci var"
 
Sosyal konutlarla ilgili çalışmalarına başladıklarını söyleyen Başkan Gökhan, "Şimdi onunla ilgili bir bizim zaten projemiz var. Bizim sosyal konutlarla ilgili her şeyimiz hazır. Bir yapım süreci var. Bu yapım süreciyle ilgili maalesef orada beş katlı konutlar, üç kat ilavesiyle sekiz kat hale geldi. Ama henüz müteahhit arkadaşlar orayla ilgilenmediler.
Yani o yeterli bulmadılar. Oradaki insanlar da para vermek istemiyor. İlave para vermek istemiyor. Biz şimdi bununla ilgili belediye bir şey yapabilir mi? Belediye bunun müteahhitliğini üstlenebilir mi? Gibi bu şirketleri kanalıyla onunla ilgili çalışmalarımıza başladık. Hatta buraya gelirken onun çalışmasını yapıyoruz. Mimarlarımıza verdik. Biz orada hepsini bir defaten değil ama mesela dörde bölerek o bölü şeyi orada peyderpey bunun çalışmasını yapacağız, tamamlayacağız. Bu arada yeni mevzuatlar çıkabilir.
Yeni finansman modelleri ortaya çıkabilir. Onlardan da faydalanacağız.
Bir an önce başlayacağız. Celal Atik Sokak ilgili de zaten çalışmalarımıza başladık. Devam ediyoruz. Sabahleyin orayı da gezdim. Baktık. Yıkım başlamış durumda. Dolayısıyla Çanakkale'de bir felaket bizi biraz daha hareketli hale getirdi. Daha da hızlanmış olacağız. İnşallah büyük bir felakete uğramadan ya da bir deprem olursa da büyük bir yıkıma uğramadan bu doğal afeti geçirmenin yollarını arıyoruz" dedi.
 
Ardından Başkan Gökhan, gazetecilerle birlikte konuk evini gezdi.
 
Tuğba Kulasoy