Tarım ve Orman Bakanlığı, Marmara Denizi ekosisteminin korunması ve balıkçılara gelecek sezon daha fazla ekonomik katkı sağlanması amacıyla, Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında 21 Şubat 2023 Salı günü saat 15.00’ten itibaren ticari amaçlı her türlü hamsi avcılığının durdurulduğunu bildirdi. Yasaklardan önce tezgahtaki boyu ise 7 santimetreden, 15 santimetreye çıktı. Hamsi avcılığının durdurulması ile birlikte irileşen hamsinin fiyatı 50 liradan, 100 liraya çıktı.
Yasaklardan önce hamsinin 40-50 lira civarında satıldığını ifade eden Çanakkale Balık Hali esnaflarından Volkan Kaşıkçı, “Şuan balığın az olup da fiyatların artmasına eşdeğer olarak hamsi balığının fiyatı 100 liraya çıktı. Aslında bu karar, doğru bir karar. Çok ince hamsi geliyordu. Şimdi balık irileşti. İri balık geliyor. Onun için fiyatı 100 liraya kadar çıktı. Hamsi irileşmesi lazım. Şimdi mevsimi de geçiyor. Yaz dönemi yasak dönemine yaklaşıyoruz. İnşallah diyoruz ki önümüzdeki senelerde hamsi biraz daha iri olarak tezgahlarımıza gelir. Balık çeşitlerinde bolluk var” diye konuştu.
 
Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı’nı kapsayan bir yasak olduğunu söyleyen balıkçı  Hasan Doğuş Tunç ise, “Oradaki hamsi popülasyonun boyunun çok küçük olmasından dolayı kaynaklanan bir yasak bu. Etkili oldu. İnce balık piyasadan kalktı. Geçen haftalarda ince diye tabir ettiğimiz hamsiyi kilosu 50 liradan satıyordu. Boyu küçük olduğu için fiyatı uygundu. Şimdi o hamsinin avlanmasının yasak olmasından dolayı Ege ve Karadeniz bölgesinden gelen iri hamsiler piyasaya sürüldü. Balığın az miktarda çıkması bu sefer fiyata yansıdı. Şuanda iri hamsi tezgahlarda 100 liradan satılmakta. Tabi denize etkisi olur. Balık popülasyonunun avlanmaması yani hem diğer balıklar açısından yem bakımından popülasyon olduğu için diğer balıklara da etkisi olur. Hem de balığın biraz daha büyümesine biraz daha yarar sağlar” şeklinde konuştu.
Çanakkale Balık Halinde istavritin kilosu 100, uskumru 120, tekir 150, lüfer 250, sarıkanat 200, uskumru 120, levrek 180 ve çipura 14O liradan satıldı.
Tuğba Kulasoy