Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, afet bölgelerinden biri olan Elbistan’daki çalışmalara katılacak olan Çanakkale Belediyesi çalışanlarını bölgeye uğurladı.
Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde destek faaliyetini sürdüren Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin talebi doğrultusunda, Çanakkale Belediyesi çalışanlarından Emrah Uygun, Mehmet Deniz, Melih Kaytaz, Ali Kahraman Dara, Şafak Ercümen, Semih Kaynak ve Emrah Kocabaş, Elbistan’daki çalışmalara katkı vermek üzere Altın Yıllar Yaşam Merkezi'nden uğurlanarak, gönderildi. Uğurlama programına Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Turan Ünüvar, ilgili birim müdürleri ve belediye çalışanları katıldı.
Ekibin uğurlanmasının öncesinde açıklama yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "Bugün  7 tane belediye çalışanı arkadaşımızı Elbistan'a gönderiyoruz. Oradadaki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın organizasyonunda çalışmak üzere. Ankara Büyükşehir Belediyesi Elbistan'da birçok konuda destek oluyor. Yeniden yapılanması için çalışmalarda bulunuyor. Bizden de destek istedi. Eleman desteği istedi. Bizde 7 tane arkadaşımızı oraya yolluyoruz. 10 gün süreyle şimdilik orada görev yapacaklar. Daha sonra duruma göre değerlendireceğiz ve başka arkadaşlarla değiş tokuş yapabiliriz. Daha önce de biliyorsunuz buradan malzemeler göndermiştik. Aşağı yukarı 20-25 arasında tır ve kamyon olarak. Bu sefer Elbistan ilçesinde ihtiyaç var. Çünkü orada ciddi bir sıkıntı söz konusu. Yeteri kadar destek alamamış. Oradaki yol şartları, coğrafi şartlarda biraz kötü. Onun için oralarda biraz ihmal olmuş. Şimdi Ankara Büyükşehir Belediyesi burada insiyatif almış. Bizden de destek istedi. Bütün belediyeler olarak sadece Çanakkale Belediyesi olarak diğe CHP'li belediyeler orada Ankara Büyükşehir'e destek için gerekli ekipmanı, ekipleri gönderiyoruz. Dayanışmamız devam ediyor. Hayırlı yolculuklar diliyoruz arkadaşlarımıza" şeklinde konuştu.
 
"Kesinleşmiş yapıları yıkıyoruz"
Çanakkale'deki kaçak yapılara yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Gökhan, "Burada yıkım kararı alınmış ve kesinleşmiş yapıları yıkıyoruz. Ama tespit ettiğimiz, edilmiş ama henüz kesinleşmemiş çünkü onların bir tebliğ süresi falan var. Bu noktada da kesinleştikçe de yıkmaya devam edeceğiz. Bu sadece kaçaklarla ilgili. Ayrıca da depreme dayanıklı yapılarla ilgili de işlemler devam ediyor. Zaten meclis kararımızı almıştık. Onlarda süreç içerisinde peyder pey hayata geçecek ama mesela dronela çatılardaki kaçak yapıları tespit etmeye başladık. Drone uçuruyoruz şimdi. Göremiyorsunuz kaçak bir şey yapmış. İhbarları değerlendiriyoruz. Yani bize şikayette bulunan hemşehrilerimiz olursa hemen değerlendiriyoruz ve buna göz açtırmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle bu imar barışı çıkacak diye hamle yapılmıştı. Böyle bir hamleler vardı. Bunların olmayacağı anlaşılınca şimdi artık onlarda azalır, yapılmaz. Yapılanlarda işte dün bir tanesini yıktık. Yıkmaya devam ederiz" dedi.
Başkan Gökhan'ın konuşmasının ardından ekip, Elbistan’a gitmek üzere uğurlandı.
 
Tuğba Kulasoy