Çanakkale Belediyesi Çalışanları Sosyal Tesisleri'nde bulunan Asil Restaurant’ta Atatürkçü Düşünce Derneği Çanakkale Şubesi üyeleri düzenlenen kahvaltılı programda buluştu.
Etkinlikte konuşan ADD Çanakkale şube Başkanı Mehmet Emin Şevik, "6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi etkileyen depremler sonrası  binlerce vatandaşımızı kaybettik, binlercesi de yaralandı, evsiz, barksız, yetim, öksüz kaldı, Yine son bir yılda kaybettiğimiz üyelerimiz var. Bu dünyadan göçenlere rahmet, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Son bir yılda aramıza katılan, derneğimize güç veren yeni üyelerimiz var. Kendileri hepimizi onurlandırdılar. İlimize gelen yerli ve yabancı turistlere Gelibolu Yarımadasındaki Şehitlikleri gezdirirken veya milli günlerdeki anmalarda ÇANAKKALE'DE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü yok sayanlara kısa bir cevabımız var. "Şu anda mağlubiyeti bütün damarlarımda hissetmekteyim. Çok üzgünüm! Oldukça mutluydum, umutluydum. Daha düne kadar Çanakkale bizimdir diyordum. Çünkü bu savaşı kazanmak için askeri, parayı, cephaneyi, her şeyi hesaplamıştım. Hepsinde çok üstündük. Mutlaka yenecektik. Yalnız bir şeyi hesaba katmamışız. MUSTAFA KEMAL'İ...."Bağrımda İngiliz gururu olamasa, Türkleri alnından öpmek, onları ayakta alkışlamak isterdim" diyor. Winston Churchill" dedi.
 
"Ekonomimiz perişan, paramız pul olmuş durumda"
Çanakkale'nin emperyalizmin boğulduğu, Kemalizmin doğduğu yer olduğunu vurgulayan Şevik, "Hepimizin bildiği gibi, ülkemiz yıllardır tek adam rejiminde savruluyor, Siyasal İslam, Laik Cumhuriyetimizi boğmaya çalışıyor, çevremiz ateş çemberi, geçici sığınmacılar emperyal bir proje olarak demografik yapımızı ve toplumsal barışımızı tehdit eder hale geldi. Ekonomimiz perişan, paramız pul olmuş durumda. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili detaylara girip kimseyi sıkmak istemiyorum. Her birimiz her şeyi yakından takip ediyoruz. Günümüzdeki siyasi bulanıklık netleştikçe, seçmenin tepkileri, şu anda hiç öngörülmeyen biçimde ortaya çıkacak. Özlediğimiz Cumhuriyet değerlerine ve demokrasiye kavuşacağız inancındayım. Çünkü, Mustafa Kemal Atatürk diyor kİ," Hiçbir zaman ümitsiz olmayacağız, çalışacağız, memleketi kurtaracağız. Bizi öldürmek değil canlı mezara koymak istiyorlar. Şimdi çukurun kenarındayız. Son bir cüret belki bizi kurtarabilir. Zaten başka türlü dönüş imkanı yoktur.” diyordu Mustafa Kemal Atatürk” şeklinde konuştu.
 
Gelibolu tarihi savaş alanında bulunan ve direnişi ile tarih kitaplarındaki yerini alan 57. Alayın kahramanca direnişinin Conk Bayırında çok büyük bir anıtla onurlandırılması gerektiğinin belirten Şevik, "57. Alay Conkbayırı'ndaki anıt hakkındaki görüşlerimizi birer dilekçe ile Çanakkale Valiliği'ne ve Çanakkale Belediye Bakanlığına verdik. Conkbayırı'nda yapılan muharebelerde 57. Alay'ın kahramanlığı, savaşlar tarihindeki emsalsiz yerini almıştır. Bizler, bu zaferi kazanmış bir milletin evlatları olarak bu zaferin, tarihin her döneminde hak ettiği gibi hatırlanmasından ve sahiplenilmesinden sorumluyuz. Türk Milleti, bu şanlı zaferin hak ettiği şekilde hatırlanması, anılması ve saygı duyulması için onu yüceltecek eserlere sahip olmalıdır. Bu amaçla 1993 yılında Conkbayırı Atatürk Zafer Anıtı yapılmıştır. Anıtımızın karşısında yapım yılı 1925 olan ANZAC Anıtı mevcuttur. Ancak ne üzücüdür ve acı vericidir ki, bize kendi topraklarımızda saldıran emperyalist milletlerin anıtı, bizim anıtımızdan daha büyük, daha ihtişamlı, tepenin merkezinde konumlandırılmış durumdadır. Bu zaferi kazanmış bir milletin evlatları olarak, Türk Milletine, kamu ve siyasi kurumlarına buradan çağrı yapıyoruz. Conkbayırı tepesine, 57. Alayı ve onlara komuta eden Atatürk'ü betimleyen, şanlı muharebenin ve zaferin hak ettiği heybet ve görkeme sahip, ANZAC anıtı karşısında zaferin sahibini haykıran yeni bir anıt yapılmalıdır. Böyle bir eser, hiç düşünmeden canlarından vazgeçen şehitlerimize borcumuzdur. Bu zaferi, kent sakinlerine ve sonraki nesillere, her daim hatırlatacak ve gururlandıracak, zaferin büyüklüğüne yakışır bir bulvar, cadde veya parka, 57. Alay isminin verilmesini, talep ediyoruz" diye konuştu.
Şehitler Diyarı Çanakkale'ye yakışır bir Atatürk heykeli istediklerini belirten Şevik, "Kentimize  gelenlerin vilayetin önündeki ATATÜRK büstüne sırtını dönüp, Truva atının Önünde resim çektirmeleri de bize dokunuyor. Gerekirse Atatürk heykelini ADD olarak yaptırabiliriz ” dedi.
Ardından programa katılan dernek üyelerine, ADD Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan "Yeniden Atatürk Cumhuriyeti” manifestosu sorularının yanıtlandığı kitapçık dağıtıldı.
Tuğba Kulasoy