Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Şehitler Abidesi 'nde Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için bakım, onarım ve yenileme çalışmaları sona erdi. Şehitler Abidesi, 18 Mart'taki törenlerde yeni bir tema olan ‘Kurtuluşa Giden Yol’ ile ziyaretçilerini ağırlayacak. Anıt Rölyef'ten  Şehitler Abidesi'ne bu yoldan ulaşalıcak. Yapılan çalışmalar kapsamında Şehitler Abidesi'nin etrafına Türk bayrağını simgeleyen kırmızı ve beyaz renkte 7 bin şakayık, 2 bin gül ve 1500 taflanın dikimi yapıldı.  Süs bitkisi ve ağaçlarla alanın güzelleştirilmesi çalışmalarında binlerce lale, sümbül, servi, erguvan, manolya, ladin, ardıç, porsuk, lavanta, lavantin, gaura, kamelya ve açelya dikimi gerçekleşti. Şehitler Abidesi ve Morto Koyu'ndaki helikopter pistlerinin etrafında iniş ve kalkışlarda tehlikeleri önlemek için örtü temizliği, Abide'ye ulaşan alternatif yollarda da yol kenarı temizliği yapıldı.
 
Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108’nci yılı ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü törenleri için hazırlıklar ise tüm hızıyla sürüuor. Bölgede peyzaj düzenlemelerinde son kontroller yapılırken, gerekli görülen yerlerde yeşillendirme ve çiçeklendirme çalışması gerçekleştirilerek tören alanları hazır hale getirilecek. Şehitler Abidesi'nde gerçekleştirilecek törenler için yaklaşık bin kişi kapasiteli portatif tribün çalışmaları ve sahne kurulumları ise sürüyor.
Şehitler Abidesi’nin Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108’nci yılı ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü törenlerine hazır hale getirildiğini vurgulayan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, "18 Mart törenlerimiz için son hazırlıklarımızı yapıyoruz ve bütün hazırlıklarımı tamamladık. O büyük güne, o büyük zafer gününe Tarihi Alan Başkanlığı olarak hazırız. Tabii ki bu yıl 18 Mart’ın daha farklı bir anlamı olacak. Bu yıl 2023 yılı Cumhuriyetimizin 100’üncü Yıldönümü, şunu çok iyi biliyoruz ki Cumhuriyetimize giden yolların başlangıcı Çanakkale’de ortaya çıkmıştır ve Cumhuriyetimize giden yollar Kurtuluş Savaşımıza giden yollar Çanakkale’de başlamıştır. Dolayısıyla Cumhuriyeti’mizin temelleri Çanakkale’de atılmıştır. O yüzden bu yılki törenleri daha önemli ayrı bir heyecanla kutlayacağız. Tarihi Alan Başkanlığı olarak bu yıl tören alanımızda çok önemli çalışmalar yaptık. Yıllar içerisinde gerek coğrafi koşullar, gerek iklim koşullarından dolayı bazı yıpranmalar vardı. Bütün buradaki mekanları elden geçirdik. Büyük ve titizlikle bir hassasiyetle elden geçirdik ve tören alanına Şehitler Abidemiz başta olmak üzere gerçekten daha güzel hale geldi. Burada yapmış olduğumuz değişikliklerle gelen ziyaretimiz Çanakkale Ruhunu daha iyi hissetme, daha farklı yönlerden bakabilme tabi rica etse zaman içerisinde tarihi bir yolculuk yapma imkanına sahip olacaklar. Çanakkale Ruhu inşallah bu topraklarda ebediyen var olacak. 18 Mart 2023 günü yine devlet, millet hepimiz Çanakkale’de buluşup o güzel törenleri, o büyük törenleri Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında daha önemli ve anlamlı bir şekilde kutlayacağız” şeklinde konuştu.
Tuğba Kulasoy