Deprem riski başta olmak üzere olası çeşitli afetlere hazırlıklı olmak adına Çanakkale'de mahalle afet gönüllülerinin oluşturulması amacıyla planlanan ilk toplantı Belediye Çalışanları Sosyal Tesislerinde gerçekleşti. Toplantıya Çanakkale Belediye Başkan Vekili Süleyman Canpolat, Kent Konseyi Başkanı Ali Aydın Çalıdağ, STK Temsilcileri, gönüllüler ve vatandaşlar katıldı.
Çanakkale Belediyesi ile Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği işbirliği kapsamında gerçekleşecek çalışma içerisinde mahalle afet gönüllüleri ücretsiz olan eğitimlerden yararlanabilecek. Eğitimler kapsamında afet bilinci ve gönüllülük, hafif arama-kurtarma, afet psikolojisi, temel yangın söndürme, ilk yardım, afet haberleşmesi (telsiz eğitimi) gibi konularda bilgi paylaşımı yapılacak.
Toplantıda bir konuşma yapan Çanakkale Belediyesi Sivil Savunma Uzmanı Bülend Sed; “Dünyanın hiçbir yerinde bir afet esnasında arama kurtarma acil müdahale ekiplerinin aynı anda tüm insanlara ulaşma imkânı bulunmamaktadır. Bunun nedeni imkanların yetersiz olması, gelen yardımların il dışından, bölge dışından gelmesi nedeniyle zaman almasıdır. Dünyada ve ülkemizde meydana gelen depremlerden yaşanan tecrübeler göstermiştir ki deprem sonrası ilk 24 saatte gerçekleştirilen kurtarmaların %80 den fazlasının mahalle halkı tarafından yapıldığı, afetzedelerin büyük bir çoğunluğunun enkazdan ya kendi çabalarıyla ya da aileleri, komşuları, arkadaşları ile olay yerinden geçenler tarafından, az bir kısmı ise profesyonel ekipler tarafından kurtarıldığı görülmüştür. Bu durum bize, mahalle afet gönüllük sisteminin kurulmasının afet ve acil durum faaliyetlerine katılmalarının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Toplumların afetlerle baş edebilmesi için toplum tabanlı afet yönetim sistemi yaygınlaştırılmalıdır. Kentlinin dahil edilmediği afet çalışmalarında başarıya ulaşılması mümkün olmayacağı bilinmeli, nitelikli bir afet yönetim sistemi için halkında yer aldığı gönüllü hizmetler yaygınlaştırılmalıdır” dedi.
 
 
 
Daha sonra konuşan Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği Başkanı Hüseyin Karadayı ise, ‘MAG ekipleri aynı mahallede oturan en az 30 en fazla 60 gönüllünün 36 saatlik mahalle Afet Gönüllüsü eğitimlerini alarak mahallesinin ekibi olurlar. Afetler öncesi öncelikle kendi ailesini sonrasında komşularını afetler konusunda bilinçlendirerek hazır hale gelmesini hedefler. Afetleri yaşam kültürümüze monte etmek zorundayız. Her mahallede ekiplerin kurulmasını hızlandırmalıyız” ifadelerini kullandı.
 
Tuğba Kulasoy