Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz,  belediyenin Kahramanmaraş ve Hatay'da 5 gün boyunca 3 bin depremzedeye 'Gönlümüz Bir, İftar Soframız Bir' iftar yemekleri hakkında Boğaz Medya canlı yayınında açıklamalarda bulundu.
Bulundukları bölgede gerçekten acıların çok büyük olduğunu belirten Başkan Yılmaz, "Bölgenin çok büyük acıları var. Az önce de Antakya'yı dolaştık. Kırıkhan'ı dolaştık, gerçekten çok büyük acılar var. Biz cuma günü bölgeye geldik. Bu bölgede personelimizle beraber birçok hizmet verdik. Bunun yanında seyyar aşevimizle de Kahramanmaraş'ta yaklaşık bir ay yemek çıkarttık. Aşevimizde görevli arkadaşlarımız depremzedelere bir ay yemek çıkartmışlardı. Sonrasında Lapseki'ye döndüler. Bir 10 günlük dinlenme sonunda da Cuma günü itibariyle tekrar 20 kişilik ekibimizle beraber bölgeye geldik. Kahramanmaraş'a daha önce yemek yaptığımız yerdeki okula yerleştik. O okulda iki gün yemek yaptık. Bir gün kültür merkezinde, Kaymakamlıkların görevlendirdiği ve gösterdiği yerlerde, bir günde Ziya Gökalp İlköğretim Okulu'nda iki gün süreyle iftar programı yaptık. İftar programlarına katıldık. Bu sabah itibariyle de Hatay'a geldik. Hatay'ın Payas ilçesindeyiz şu anda. Bize spor salonunu tahsis ettiler. Spor salonunun yanında aşevimizi sabah tekrar kurduk ve arkadaşlarımız bir taraftan artık son hazırlıklarını yapıyorlar. Akşama yaklaşık olarak 3 bin kişilik yemek çıkartıyoruz. Aşevimizin kapasitesi üç bin kişilik, İki tane etrafımızda çadır kent var. Bu çadır kentlere ve bir tane de köye yemek dağıtacağız. İnsanlar çadır kentlerde kaldıkları için tabldotlarla almıyorlar. Kapları var, kaplarıyla sıraya giriyorlar. Yemeklerini buradan alıp çadırlarına götürüp kendi çadırlarında yiyorlar, o şekilde yapıyorlar ama bu akşamyüz 50 kişilik bir grup buradaki spor salonunun içerisinde bizle beraber onlar da iftar yapacaklar. Belediye Başkanı ve Kaymakam Bey de katılacak. Hatta az önce Lapseki Kaymakamı'yla da beraberdik Antakya'da. O da gelecek akşam ve hep beraber burada iftar programını yapacağız. Üç günde burada kalacağız. Niyetimiz şimdilik beş gün, buradaki depremzedelere iftar yemeğe verebilmek. İnsanlara yardım edebilmek, destek olabilmek. Onun için personelimizle beraber, Lapseki Belediyesi olarak Lapseki halkının bize verdiği desteklerle birlikte iftar programına hazırlık yapıyoruz" diye konuştu.
 
"Ne gerekiyorsa aşevinde ne ihtiyaç varsa arkadaşlarımız hazırladılar, getirdiler"
Şu anda orada üç tane araçları olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, "Bir iki tane kamyonumuz, bir tane de normal personeli taşıyan minibüsümüz var. Bir de benim aracım var, dört araçla buradayız. Aşçılarımız  bu konuda çok tecrübeliler, ne gerekiyorsa onları hazırladılar. Bir haftalık olarak hazırlığımızı yaptık. Etimizle, bakliyatımızla, tuzumuzla, biberimizle yani ne gerekiyorsa aşevinde ne ihtiyaç varsa arkadaşlarımız hazırladılar, getirdiler. İki gündür Kahramanmaraş'ta yemek çıkartıyoruz. Hiçbir sorun olmadı. 3 bin kişilik yemek çıkarttık. Bugün de yine burada hazırlıklarımızı yaptık. Bugünkü menüde mercimek çorbası, etli nohut ve etli pilav var. Pilavı da bulgur pilavı yapıyoruz. Hem nohut hem etli olarak yapıyoruz. Bunun yanında cacık var, cacık veriyoruz. Bir de bu bölgede insanlar irmik helvasını çok seviyorlar. Bol miktarda irmik helvası yapıyoruz. Hurmayla beraber gelen vatandaşlarımıza, depremzedelere dağıtıyoruz. Bu akşamki menüde de beş çeşit yemeğimiz var. Dün bir okuldaydık Kahramanmaraş’ ta, okulun yanındaki depremzedenin duvarı yıkılmış, bizim arkadaşlar da bu işleri biliyorlar çünkü kalabalık bir grupla geldik buraya. Hem aşçılarımız burada, hem buradaki diğer işlere yardım edecek ekibimiz bulunuyor. Az önce bütün arkadaşlarımız, kadınlarımız, erkeklerimiz hepsi patates soyuyorlardı, yarın için hazırlık yapıyorlar. Bugün artık yemekleri hemen hemen tamamladılar gibi. Yarın için hazırlık yapıyorlar. İçimizde usta arkadaşlarımız da var. Arkadaşlarımız oradaki depremzedeye yardım ettiler. Ben de açıkçası çok mutlu oldum. Onları sonradan gördüm, çok mutlu oldum. Kendim de birkaç tane fotoğraflarını çektim. Tabii ki buradaki insanların çok şeye ihtiyacı var. Daha önce de söyledik. Buradaki insanlar çok mağdurlar. Hele hele bugün Antakya'yı da tamamen gezdikten sonra bir tane sağlam ev kalmamış, Antakya'da insan kalmamış daha doğrusu. İşleri çok zor, onun için bu bölgenin çok şeye ihtiyacı var" dedi.
 
"Devletimiz burada"
 Bu bölgeye desteklerin devam etmesi gerektiğini ifade eden Başkan Yılmaz, "Bu kolay kaldırılabilecek veya kısa zamanda bitebilecek bir konu değil. Bunun için hem sivil toplum kuruluşlarımız, hem devletimiz, milletimiz, kamu kuruluşları, belediyeler, STK'lar, hepimiz buralara destek olmak mecburiyetindeyiz. Destek olunuyor da zaten görüyoruz. Devletimiz burada. Bütün STK'lar burada, dernekler burada, belediyeler burada, kamu kurumları burada, Kızılay ve Afad hepsi buradalar. Ama bu kısa sürede bitecek bir konu değil. Bu epey uzun sürecek gibi görünüyor. Çünkü evler kalmamış. Şimdi çadır kentler kuruluyor. Hızlı bir şekilde görüyoruz. Konteyner kentler kuruluyor. İnsanlar konteyner kentlere geçecekler. Belki onlarda uzun süre belki bir sene belki biraz daha uzun bir süre yaşamak zorunda kalacaklar. Onun için bu bölgenin çok şeye ihtiyacı var. Hep birlikte bu bölgenin elinden tutacağız. Elimizden de ne geliyorsa onu yapacağız. Yapmaya da devam edeceğiz. Arkadaşlarımız burada yarın için hazırlık yapıyorlar. Patates yemeği var, onu hazırlıyorlar. Bu bölgede irmik helvasını çok seviyorlar. Biz de bol bol irmik helvası yapıyoruz. 3 bin kişiye hazırlanmış etli iki kazan nohutumuz ve iki kazan pilavımız var. Arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, çok profesyonelce ve gerçekten yaptığımız yemekleri, gittiğimiz yerlerde yemeği yiyenler tekrar gelip alıyorlar, ya çocuklarını gönderiyorlar ya da gelip kendileri alıyorlar. Bu konuda teşekkür ediyorum aşçı arkadaşlarımıza, buradaki emeği olan bütün arkadaşlarımıza aynı zamanda da bize destek olan herkese ve Lapsekililere teşekkür ediyorum. Herkese hayırlı Ramazanlar diliyorum" dedi.

Tuğba Kulasoy