Toplantıya Belediye Meclis Üyeleri, STK Temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Toplantıda saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.
Ardından açıklamalarda bulunan Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, "Görevi devraldığımız ilk günden bugüne dilimizden düşürmediğimiz iki ilke vardı. Şeffaflık ve hesap verilebilirlik. Her yıl olduğu gibi sizlere tüm şeffaflığımızla devraldığımız görevi hesabını vermek için bir araya toplandık. Bu topraklarda hangi bedeller ödenerek yaşadığımızı da çok iyi biliyoruz. Bu sebeple kendimize ilke edindiğimiz şeffaflık ve hesap Temelinde milat belirlediğimiz 4 Nisan'lardan sonra gelecek her yeni 4 insanlara karşımıza elimiz boş çıkmamak için çok çalıştık. Bu çalışmalar destekler ve katkıları için tüm meclis üyesi arkadaşlarıma ve tüm belediyemiz emekçilerine sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca yine büyük teşekkürü de hak eden bugün buraya kadar gelip verdiğiniz görevin arkasında duran siz değerli hemşerilerime saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Çok şükür huzurlarınıza yine ellerimiz boş gelmedik” dedi.
"4 bin 608 metrekare yeşil alan oluşturulmuştur "
Yeşil belediyecilik manifestolarının başında olduğunu belirten Başkan Arslan, "Bugüne kadar  yeşil belediyecilikle ilgili Kepez'i daha yeşil, daha nasıl  yeşil Kepez'i yaratabiliriz?  Ben ve arkadaşlarım, bürokratlarımız hep birlikte çalışıyoruz ve bu süreç içinde bin 605 ağaç dikimi gerçekleştirdik Kepez'de. Bunu büyük bir çoğunluğu Hamidiye Mahallesi'nde yeni kurulan mahallede olmak üzere bin 605  adet ağaç diktik. Plaj bölgesinde de çok ciddi bir ağaç dikildi. Yani üç dört yıl içinde bu ağaçlar büyüdüğünde hemşehrilerimiz  rahatlıkla denize girerken ağaçların gölgelerinde faydalanacaklar ve pikniklerini yapacaklar. 3 bin 175  adet bitki dikimi gerçekleştirmişiz ve 12 bin 110 metre kare çim serilmiştir. 4 bin 608 metrekare yeşil alan oluşturulmuştur ve bunları da oldukça ekonomik bir fiyata Kepez halkına hizmetine sunduk. Hamidiye mahallesi ve  Boğazkent Mahallesi'nde ağaç dikimlerimi devam ediyor” dedi.
"2022  yılında 11 bin 715  ton evsel atığı toplamışız"
Katı atıkların enerjiye dönüştüğünü belirten Başkan Arslan, "Kepez'de 2022  yılında 11 bin 715  ton evsel atığı toplamışız ve bunun maliyeti de 9 milyon olarak biz ÇAKAB’a teslim etmişiz ve oradaki check-up da yapılan çalışmalarla  tüm bölgenin sadece Kepez'i değil tabii. Çanakkale ÇAKAB  Üyesi Umurbey, Lapseki ve Çardak beldeleri. Ayrıca köyler Özel İdare olmak üzere Çanakkale'de toplanan tüm o katı atıklar enerjiye dönüştürülüyor. Burada da yatırımlar sonlandırılmak üzere bize  bu işin maliyeti de 9 milyon 67 bin liraymış" diye konuştu.
"Halk Çocuk Evi' açacağız"
Bu yıl depremle birlikte biraz daha sade bir yıl geçirmeyi planladıklarını söyleyen Başkan Arslan, "Meclis üyelerimizle birlikte meclis de bunu tartıştık. Müzikli, eğlenceli festivaller yapmayacağız. Ama sadece bir istisna 23 Nisan günü çocuklarımıza bir 'Halk Çocuk Evi' açacağız. Orada da yurt dışından gelen çocuklarımızla birlikte o çocuklara o gün farklı bir gün yaşayacağız ama onun dışında çok da fazla müzikli, eğlenceli festival planlamamız da yok” diye konuştu.
"Yaklaşık 50 civarında talep var"
Kepezli kadınların evlerinde ürettikleri el emeklerini satmak için Kepez'de Halk Kafe'nin yanında 25 stant yaptıklarını ifade Başkan Arslan, "Adını da hemen açılıştan 3 gün önce  vefat eden Cüneyt Arkın Üreten Kadın Stantları olarak isimlendirdik. Çok cüzi  küçücük bir  bedele o  üreten kadınlarımıza stantları bir yıl boyunca verdik. Tabii geçen yıl büyük bir ilgi alaka olunca bir anda bu yıl talep arttı. Şimdi yaklaşık 50 civarında talep var. O talepleri de karşılamak üzere yine önümüzdeki günlerde sayılarını arttırarak 50 civarına getireceğiz ve kimseyi incitmemeye, kırmama felsefemizi devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.
"399 aileye her ay ekmek yardımı  yapıyoruz"
Sosyal belediyeciliği ben ve arkadaşlarım gerçekten çok önemsediğini belirten Başkan Arslan, "Göreve geldiğimizde maalesef biliyorsunuz bir kovid geldi. Kovid'te  esnaflar iş kapatmak durumunda kaldı. Onların yanında çalışan işçiler  maalesef işlerinden oldu. İnsanlar sokağa çıkamadı. İlk dönemimiz olan bu zorlu dönemde ekonomik olarak  belediyemizin tablosu çok  pozitif olmamasına rağmen biz hiçbir fedakarlıktan kaçmadık ve sosyal belediyecilik anlamında üzerimize düşen bir sosyal demokrat belediye olmanın  vazifesini yerine getirdik. Her ay o ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına bedeller yatırdık.  Dört yıllık süreçte 2 bin 623  aileye kepkarttan para yatırmışız. Her yıl başında bir kere olmak üzere ihtiyaç sahibi ailelere  yakacak yardımı yaptık. 399 aileye her ay ekmek yardımı  yapıyoruz. Hiç kimse kim bu yardımdan kimler faydalandığını bilmiyor. Hani bir elin verdiğini, öbür el görmeyecek, bilmeyecek şekilde yardımlarımızı yapıyoruz.  Bunun yanında daha bir çok hizmet veriyoruz. Bunun maaliyeti de belediyemize 5 milyon 163  bin lira olmuş. Şunu söyleyebilirim ki bu da yaklaşık bütçelerimizin yüzde 2,5’ine tekabül ediyor. Yani Kepez Belediyesi'nin yaklaşık yüzde iki buçukluk yıllık bütçesi sosyal yardımlara gitmiş” diye konuştu.
"Daha güzel hale getirdik"
Geldiklerinde Hamidiye Mahallesi yeni imara açılmış bir bölge olduğunu ifade eden söyleyen Başkan Arslan, "Orada lüks siteler lüks apartmanlar yapılmış ama yol ve altyapılarda  büyük bir eksik vardı. Hızlıca biz oradaki o açığı yıl sonuna kadar  gerçekleştirdik. 2019  yılının yıl sonunda yağmurlar başlamadan bitirdik ve 79  bin 532  metrekare parke taş döşemişiz. 14  bin 510 metre olup 21  bin 248 metre bordür. 6 bin dört 425  metre yağmur suyu hattı döşemişiz. Gerçekten Hamidiye Mahallesi bugün Çanakkale'nin en revaçta mahallelerinden biri haline getirdik. Sanayi Caddesi'ni biliyorsunuz burayı da  bir törenle başlatmıştık. Yeni göreve geldiğimizde olumsuz günlerdi ve  sürekli videoya çekiyorlardı. Atık suyu da çözmüştük o dönem onlar da yollardan video çekerek bizi  eleştirmeye çalışıyorlardı. Onlara Yeşilçam'a göndereceğim ben. 2024  Mart'ında Yeşilçam'a göndereceğim Kepez'den. Çektiği yolları da şimdi daha güzel hale getirdik. Sanayi Caddesi pırıl pırıl asfalt oldu. Her şeyinde bir sıralaması var. Yol kötü biliyorum ama olmayan parayla ben gelip halkın sırtına borçlandırıp da o yükü atamam ki. Her şey doğru zamanda ve doğru anda yapılır. Biz de doğru anda yaptık. Daha önceden hatırlarsanız liman o civarda büyük bir koku  bizi  sarıyordu. Geçerken herkes nefes almaz burnunu  kapatır öyle geçerdi.  Burada  arkadaşlar karadan bin 18  metre  döşeme yaptık. Denizin içinde de 230 metre civarında 6 yüzlük boru döşedik. Ve tesisten çıkan  suyu derenin içine boşaltmadık. Şimdi diyebilirsiniz ki ‘ya başkan  tesisten çıkan suyu eskiden dereye boşaltıyordu şimdi de denize boşaltılıyor. Ne değişti?’ diyor. Çok şey değişti. Çevreciyim demekle çevrecilik olmuyor sadece Kaz Dağları'nda çevreciyiz değil bizim kendimizin de aynaya bakması gerekiyor. Tesisi tam kapasitede çalıştırdık. Tesisin çıkışına bu atık su tesisi sürekli atık izleme sistemi kurduk. Testten çıkan suyu kendi analiz ediyor. Eğer doğaya suistimal eden bir su gelirse, standartların dışında bir su gelirse tesis kendini kilitliyor. Ve anında Çevre Bakanlığına ve  Çevre Şehircilik il Müdürlüğüne sinyal göndererek  bizim suistimal yaptığımızın önüne geçiyor. Çevrecilik sadece lafla olmuyor.  Yaklaşık 4 milyon TL'ye yaptık.   Bu arada balıkçılar eskiden teknelerini, iplerini, çapalarını attıkları zaman ellerine eldiven giyip öyle çekebiliyorlardı. Çünkü su balçıktı dışarıya pis bir koku veriyordu. Ama şimdi o balçık olan derede balıklar yüzüyor” diye konuştu.
 
"2023 yılında 8 bin 851 hane gelmiş Kepez'e"
Göreve geldiklerinde Kepez Belediyesi'nin 7 adet su kuyusu olduğunu söyleyen Başkan Arslan, "Bu kuraklık sebebiyle üç adet su kuyusu kullanım dışı, ayrıca iki tane su kuyusu da çöktü. İhale ederek aynı parsellerin  içinde değişik noktalara o iki kuyuyu açtık. Bu arada da 11 tane de benim dönemimde ruhsat aldık. Şu anda 15 adet  su kuyusu hizmet veriyor. Bir 15 gün daha sizden zaman istiyorum. Beş tane kuyu  şu anda açıldı bitti. Elektrik hatları döşeniyor. Bir hafta  içinde onlar devreye girecek.  Şu anda su yetmediği için arıtmayı haftanın iki üç günü çalıştırabiliyoruz. Sorun zaten oradan geliyor. Ama  kuraklıkla ilgili dünyanın su sıkıntısıyla ilgili yapabileceğim hiçbir şey yok. 2023  yılına geldiğimizde TÜİK verileriyle 31 Aralık 2022’de resmi nüfusumuz 35 bin 190 oldu. 4 yıl içinde 7 bin 356 kişi Kepez'e taşınmış, ikametini almış. 2019 yılı benim geldiğim Kepez'in su abonesi 11 bin 378’miş. Geldiğimiz 2023 yılında 8 bin 851 hane gelmiş Kepez'e. Ama maalesef 7 bin 356  kişi ikametini taşımış. Dolayısıyla da yani hizmeti bizden almışlar. Kepez Belediyesi'nden almışlar. Ama bu İller Bankası pay bütçelerini başka noktalarda ki belediyelere ödemişler. Ben buradan Değerli hemşehrilerim, ikametlerinizi alın. Çünkü belediyelerin en büyük gelirlerinden bir parçası da İler Bankası gelirler.  Aile, iki nüfustan 16 bin. 25  bin nüfus dağıtmış Kepez'de. Ama sadece yansıyan resmi olarak 7 bin 300. Bu 17 bin olsaydı gerçekten her ay bize 1 milyon TL fazla gelir demektir” dedi.
 
"Bir kişinin kalbini kırmadım"
Kepez Belediyesi'nin değişen mali tablosu hakkında değerlendirme yapan Başkan Arslan, Arslan, “31  Mart akşamı seçim bitti. 4 Nisan'da hep beraber buradaki arkadaşlarla birlikte gittik ve  görevimizi teslim aldık. Görevi devraldığımızda dört Nisan 2019 tarihinde Kepez Belediyesi'nin kasalarını, varlıklarını, borçlarını, bankaların hepsini teslim alıp tutaraktan 62  milyon sekiz 881  bin liralık bir borç vardı. 31.03.2023 Cuma akşamı itibariyle Kepez Belediyesi'nin toplam borcu 52 Milyon 645 bin 332 TL’ye düşmüş. Bu kadar yatırım yapmışız. İçme suyu, atık suyu, yolları diğer bütün yapmış olduğumuz sosyal belediyecilik tüm masraflardan sonra 52  milyona düşmüş.  52 milyona döviz cinsinden gidersek karşımıza gerçekten çok  değişik rakamlar çıkıyor. Yani görev yürüttüğümüz süre içinde 10  milyon 236 bin 017 lira 98  kuruş borcu da ödemeyi başarmış durumda arkadaşlar. Sosyal belediyecilik budur. Göreve geldiğimizde biliyorsunuz branda yazdık. Biraz da bununla ilgili bazıları eleştirdi. Her yıl astım ve  bu da dördüncü brandamız. Kendi brandamı dağıtacağım. Kendi yaptığım işleri de. Dört yılda zor günlerden geçtik. Pandemi, ekonomik krizi hepsini birlikte üstesinden geldik. Hikmetlerden kıskanamadık. Hiç kimseyi ayrım etmedik. Hiç kimseyi, biz kişi çıksın desin ki başkan bana AKP'liyim, MHP'liyim, HDP'liyim, CHP'liyim diye ayrım yaptım. Bir kişinin kalbini kırmadım. Zenginliğimin farkındayım. Allah'ım bana bahşetti. Doğduğum topraklara belediye başkanı oldum. Bundan daha büyük. Ne zenginlik olabilir? Yani hizmet etmenin mutluluğu ve onurunu yaşıyorum" dedi.
"Kepez'e barışı ve huzuru tesis ettik"
Yaptığı sunumun ardından kendisine yöneltilen kendisine yöneltilen ‘en güzel projeniz hangisiydi’ sorusunu cevaplayan Başkan Arslan, “En güzel hizmet  şimdi kadınlar olarak bakarsak içme suyu arıtma tesisi. Beyler olarak bakarsak yollarımız, gençler olarak bakarsak spora vermiş olduğumuz destek. Ama bir Kepezli olarak buna verebileceğimiz en güzel cevap Kepez'e barışı ve huzuru tesis ettik. Kepez 1992 yılında belediye oldu. 1994  yılından itibaren Kepez'deki bütün seçimler hep gelmiştir. Akrabalar birbirine küstü, bayramlaşmadı, arkadaşlar kahveleri ayırdı, konuşmadı. Gerçekten bu çok üzücüydü. Büyük bir gerginlik vardı. Kepez o kadar mutlu ve huzurlu ki barış içinde kahve de eskiden vallahi sokakta birbirine selam vermeyenler şimdi beraber kağıt oynuyorlar” dedi.
 Tuğba Kulasoy