Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eceabat'ta bağlı Alçıtepe köyünde muhtarlarla bir araya geldi.
Çanakkale'nin hem tarihimiz açısından, hem dünya tarihi açısından son derece önemli bir mücadele olduğunu ifade eden Kılıçdaoğlu, "Önemli bir kurtuluş mücadelesidir ve dolayısıyla biz minnet duymak zorundayız, hayatlarını, gözünü kırpmadan veren şehitlerimiz için, gazilerimiz için dedelerimiz ve büyüklerimiz için. Onlara çok şey borçluyuz, minnet borçluyuz. Bir şey daha var. Evlatlarımıza verilen mücadelenin nasıl verildiği, hangi şartlarda verildiğini unutulmaması gerekiyor. Yokluk içinde bu mücadele verildi ve insanlar hayatlarını, bedenlerini siper ettiler. Dolayısıyla o mücadelenin verildiği şartların da unutulmaması ve genç kuşaklarımıza aktarılması gerekir" dedi.
"MAZLUM ÜLKELER İÇİN ÖRNEK OLDU"
Milli Kurtuluş Savaşı’nın tüm dünyaya örnek olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Her birimizin tek tek vatandaş olarak sorumluluğu var. Bu devlet sıradan bir devlet değildir. Biz sıradan bir devlet değiliz. Bizim verdiğimiz mücadelede sıradan bir mücadele değildir. Biz Milli Kurtuluş Savaşı'nı verdikten sonra bütün mazlum ülkeler de milli Kurtuluş Savaşı'nı verdiler. Türkiye'yi örnek aldılar. Cezayir'inden, Fas'ından, Tunus'undan tutun hepsi aynı mücadeleyi verdiler. Biz daha sonra cumhuriyeti kurduk. Bizimle beraber mücadele eden o bütün mazlum ülkeler 'Türkiye Cumhuriyeti kurdu. O zaman biz de cumhuriyet kuruyoruz' dediler ve tamamı cumhuriyet kurdular. Dolayısıyla bizim verdiğimiz mücadele sadece bizim toplum için değil, dünyadaki bütün toplumlar için, mazlum ülkeler için örnek oldu” dedi.
"HİÇ BİRİSİ TÜRKİYE'DE ÜRETİLMİYOR"
Türkiye’nin tüketen değil üreten bir toplum olması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bundan sonraki mücadelemiz, akıl ve bilgi mücadelesi. Bilimde teknolojide gelişme mücadelesidir. Dünya ile rekabet etme mücadelesidir. Her birinizin cep telefonları var. Ama hiç birisi Türkiye’de üretilmiyor. Türkiye teknolojisi gelişmiş ürünlerin pazarı değil, aynı zamanda üreticisi olmak zorundadır. Onu biz ürettiğimiz zaman dünya ile rekabet ederiz. Bu nedenle yeni yol, bilimde ve teknolojide ilerleme yoludur. Bilimde ve teknolojide ilerleyen bir ülke, o zaman dünyanın her yerinde saygınlık kazanan bir ülke olur” şeklinde konuştu.
Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şehitler Abidesi’ni ziyaret etti. Kılıçdaroğlu'na CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, milletvekili adayları ve partililer eşlik etti. Çanakkale Savaşları ve Çanakkale Şehitler Abidesi hakkında bilgi alan Kılıçdaroğlu, Atatürk abidesine çelenk sundu. Ardından Meçhul Asker Mezarı’nda dua okuyan Kılıçdaroğlu,  sembolik şehit mezarlıklarına karanfil bıraktı.
Tuğba Kulasoy