Çanakkale Millet Buluşması ve Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim Binası ve Kültür Merkezi'nin açılışı gerçekleşti. Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim Binası ve Kültür Merkezi Meydanı'nda düzenlenen törene  Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, milletvekilleri, belediye başkanları, partililer ve ve vatandaşlar katıldı.
Törendekonuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Bunlar idare edemez dediler, eski dönemin 4.5 milyar borcunu ödedik.  Ankara halkına hizmeti engellemeye çalışıyorlar. Her seçim bıktık artık, kendileri gibi düşünmeyen herkes terörist” diye konuştu.
Ardından konuşan İstanbul Büyüşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, "Yağmur yağıyor. Yağmurda da ıslanacağız, pırıl pırıl güneşte de hep beraber güzel günlere adım atacağımız günler yaklaşıyor.  Çanakkale ruhu milletçe hepimizi sarar sarmalar. Bize millet olduğumuzu hatırlatan yerdir Çanakkale. Çanakkale barışın değerini öğreten bir savaştır" ifadelerini kullandı.
"EMEKLİYE HAK ETTİĞİ BAYRAM İKRAMİYESİNİ VERECEĞİZ"
Daha sonra vatandaşlara seslenen Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sana söz Çanakkale, iktidar olacağız. Sana söz Çanakkale, bu ülkeye barışı, huzuru getireceğim. Uzun süre yağmurun altında kalmanıza gönlüm izin vermiyor. Gerçek anlamada bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. İşi, aşı getireceğiz. Hiçbir anne evladını okula gönderirken asla düşünmeyecek. Emekli kardeşlerim, 2015 tarihinden bu yana emeklilere asgari ücret kadar Ramazan ve Kurban Bayramı'nda ikramiye verilsin dedim. Eksik yaptılar. Kurban Bayramı'nda göreceksiniz, ödenmeyen bayram ikramiyesi 15 bin lira hesaplarına yatacak. Bay Kemal'i tanımıyorlar. Bay Kemal söz verdi mi, doğrudan yapar. Emekliye hak ettiği bayram ikramiyesini vereceğiz. Hiçbir ailede yoksulluk sınırı altında kalmasına izin vermeyeceğim. Her ailenin asgari gelir güvencesi olacak. Gençler, en büyük şikayetinizin torpil olduğunu biliyorum. Devlette liyakati sağlayacağız, sözlü sınavı kaldıracağız, KPSS'de ne aldıysanız atamanızı yapacağız. Aşınız olacak, işiniz olacak. Sizin hayalleriniz Bay Kemal'in hedefi olacak" dedi.
"ÖĞRETMEN İLE ÖĞRENCİSİNİ BULUŞTURACAĞIZ"
Atama bekleyenleri çözeceğini belirten Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyet'in 100'üncü yılında 100 bin öğretmen ataması yapacağız. Bütün köy okullarını yeniden açacağız. Öğretmen ile öğrencisini buluşturacağız. Tarımın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Yemi, gübreyi dışarıdan alıyorsanız onların utanması gerekiyor. Hepsini kendimiz üreteceğiz. Ben Kemal geliyorum, diyorum ve geleceğim. Türkiye'nin bütün sorunlarını çözeceğiz. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, tüm kentlere ayrımcılık yapmadan nasıl hizmet verilir 81 ile gösterecek. Birlikte mücadele edeceğiz" şeklinde konuştu.
Çanakkale'nin tarihte ne kadar önemli olduğunu bildiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve binlerce şehidimiz sayesinde Çanakkale geçilmedi. Çanakkale, Kurtuluş Savaşı'mızın önsözüdür. 1915'te bir tek düşman askeri Çanakkale'yi aşamadı. 3 yıl geçti, tek kurşun atılmadan aynı düşman gemileri Dolmabahçe'de demirlediler. Tek adamın, tek bir insana verilen yetkinin ülkeyi ne hale sürükleyeceğini anlamanız için anlattım. Biz tek adam rejimine karşıyız. Bu ülkenin çıkarları için tek adam rejimine karşıyız. Milli Kurtuluş Savaşı veren ülke bir kişiye teslim edilemez" diye konuştu.
CHP'nin iki kırmızı çizgisi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bayrağımız ve vatanımız. Onlar Süleyman Şah Türbesi'ni kaçırdı. Bunu yapanlar asla milliyetçi olamaz, vatansever olamaz. Benim bu millete sözüm var. İktidar olduğumuzda göreceksiniz Süleyman Şah Türbesi'ni vatan toprağına götüreceğiz ve bayrağımızı dikeceğiz. Dünyada hastanesi olmayan tek ordu bizim ordumuz. Hastanelerini elinden aldılar. Bir ordunun hastanesi yoksa ciddi sorun var demektir. Bir hafta göreceksiniz, GATA'yı açacağız, askeri hastaneleri açacağız. Biz ordumuzun ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Kime hizmet ettiklerini de gayet iyi biliyorum. Ayın 14'ünde bugün işim var diye düşünmeyin. Sandığa gidin, oyunuzu kullanın ve sahip çıkın. Sandıkların tamamına sahip çıkacağız. Kırsalda çalışan gençler ve kadınlar unutmasınlar; bunların sosyal güvenlik primlerini biz ödeyeceğiz. Üretiyor musun kazanacaksın; sen kazanırsan Türkiye kazanacak. Senin primini biz ödeyeceğiz. Yeni bir iklimi bu ülkeye getireceğiz. Kucaklaşacağız, ayrışmayacağız, bir olacağız. Ne derlerse desinler biz ne yapacağımızı, nasıl yapacağımızı biliyoruz. İklim değişikliği var. Yangınları söndürecek uçaklara ihtiyacımız var. THK'nın bunu yeteri kadar yapamadığını biliyoruz. Size söz. 16 Cumhurbaşkanlığı uçağını satacağım, yangın söndürme uçakları alacağım. Bizim lükse ihtiyacımız yok. O ABD, İngiltere'ye gönderdikleri paranın tamamını getireceğim ve bu millete vereceğim. 5'li çeteler beni istemezler, engellemek isterler. Size sözüm; 5'li çeteler değil, beş binli çeteler olsa kul hakkı yiyenden hesabını soracağım. O 5'li çeteler hazırlıklı olsunlar. Son kuruşuna kadar getireceğim o paraları. Size düşen görev insanları ikna etmek, sandığa getirmek ve oy kullanmalarını sağlamak. Bunu yaptığınız zaman en büyük çalışmayı gerçekleştirmiş olacaksınız. 5'li çetenin hortumları kesilir, sosyal yardımlar aynen devam eder. Biz günün 24 saati çalışıyoruz. Altı lider bir aradayız. Beraber mücadele edeceğiz. Türkiye'nin yeni bir atılıma, büyümeye, kalkınmaya ihtiyacı var. İlk bir hafta içerisinde Siyasi Ahlak Kanunu Meclis'e getireceğiz. Halkın cebine bağlı hortumları keseceğim" dedi.
"DÜNYA İLE REKABET EDEN ÜLKE HALİBE GELECEK"
Dünyanın en güzel kentlerinden birisinin Çanakkale olduğunu belirten Kılıçdaroğlu,"Olağanüstü güzel. Doğa harikası. Alın terinin ne kadar değerli olduğuna hepimizin karar vermesi lazım. Gencecik evlatlarımız yurtdışında geleceklerini arıyor. Neden gençler yurtdışını istiyor? Gençler diyor ki; bu ücretlerle ne ev ne araba sahibi olabilirim. İktidar değiştiğinde iyi gelir elde edeceksiniz; kısa sürede araba belli sürede ev sahibi olacaksınız. Kendi ülkenizde üreteceksiniz, kazanacaksınız.Türkiye dünya ile rekabet eden ülke haline gelecek. Türkiye'nin bütün sorunlarını biliyoruz hepsini çözeceğiz. O soygunları bitireceğim, tamamını keseceğim" dedi.
Kurdele kesim töreni öncesinde sahneye davet edilerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanına genel başkan yardımcıları Muharrem Erkek ve Ahmet Akın geldi. Kılıçdaroğlu daha sonra "Unutmayın, Balıkesir'in ve Çanakkale'nin birer bakanı olacak" dedi.
 
Kurdele kesim töreninde konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, "Bugün çağdaş bir teknoloji ile yapılmış olan Yeşil Yerel Yönetim Hizmet binamızın açılışını yapacağız. Bu heyecanımızı paylaşan siz Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcılarımıza, tüm Konuklara, Sevgili Çanakkaleli hemşerilerime hoş geldiniz diyor katılımınız için teşekkür ediyorum. Bu binanın temeli 2015 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılında atıldı ve açılışını da 2023 Cumhuriyetimizin 100.cü yılında yapıyor olmanın gururunu yaşıyorum. Sayın Cumhurbaşkanım; Bizim Belediyelerimiz halktan aldığı emaneti koruyan pek çok konuda öncü Belediyelerdir. Çanakkale Belediyesi olarak; tüm alt ve üst yapı yatırımlarımızı çevre ve insan odaklı bir anlayışla tamamladıktan sonra, sıra kendi hizmet binamızın yapımına gelmişti. İşte bu bina da yönetim anlayışımızın şeffaflığını, ulaşılabilirliğini ve çevreye duyarlılığını gösteren canlı bir örnektir. Projemiz iklim değişiklikleri ve çağdaş mimarlık bağlamında örnek bir yapı olsun, adı da Yeşil Yerel Yönetim Binası olsun dedik. Zeminle yaptığımız zorlu mücadelenin ardından bu bina iki ekonomik kriz ve bir pandemi gördü. Ama enseyi karartmadık, Turgut Uyar’ın da dediği gibi “Göğe bakalım” ve gelen baharı kucaklayalım dedik. Tüm ekonomik zorluklara ve engellere karşı mücadeleden vazgeçmedik.  Çünkü sizin öğretinizde biz başkanlar halkına hizmet için bahane aramaz, eğilmez, bükülmez, sadece halkı için mücadele eder, biz böyle gördük, böyle öğrendik" dedi.
"ÖZGÜR GELECEĞE YOLUNUZDA YİNE YANINIZDAYIZ"
Binanın projesi ulusal bir yarışmayla, katılımcı bir anlayışla seçildiğini belirten Başkan Gökhan "1.cilik ödülüne layık bulunan eserin ekibinin temsilcisi, aramızda bulunan Mimar Seden Cinasal Avcı ve ekibine huzurunuzda bir kez daha tebrik ve teşekkürlerimi iletmek istiyorum. 4 yıl önce “Mart’ın Sonu Bahar, Dertlere Derman Var” dedik, ülkenin dört bir yanında bahar dalları açtırdık, Derman Belediyeciliği ile milyonları tanıştırdık. Hak, hukuk, adalet diyerek çıktığınız Adalet Yürüyüşünde yanınızdaydık. Çanakkale, Adalet Kurultayına iftiharla ev sahipliği yaptı. Şimdi de ülkemizin susadığı aydınlık ve özgür geleceğe yolculuğunuzda yine yanınızdayız, size Çanakkale Sözü veriyoruz, size söz! baharı birlikte getireceğiz. Bugüne dek hayata geçirdiğimiz pek çok öncü, sürdürülebilir projelerin belediyesi olmaktan duyduğum gururla, Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezimizin Çanakkale’mize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, zeminden çatıya emeği geçen müteahhit firmalarımız Mercan ve Caniz İnşaata, bu yapının ortaya çıkmasında büyük emekleri olan Çanakkale Belediyesinin mimar, mühendis, tekniker ve emeği geçen tüm çalışanlarımıza tek tek teşekkür ediyorum. Ellerinize emeklerinize sağlık. Çanakkale Belediyesi iftiharla sunar!hep birlikte güzel günlerde kullanalım" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından milletvekilleri adaylarının sahneye davet edildi. Daha sonra kurdele kesimiyle Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim Binası ve Kültür Merkezi'nin açılışı yapıldı.
Tuğba Kulasoy