Sıfır Atık Yönetmeliği kriterlerden biri olan 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi, Çanakkale Belediyesi Teknik Hizmetler Kampüsü içerisinde belirlenen alana yapılmasının ardından tüm kriterleri yerine getiren Çanakkale Belediyesine Sıfır Atık Genel Belgesi verildi. 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden onay alınmış ve 2022 yılından itibaren de Çanakkale Katı Atık Yönetim Birliği (ÇAKAB) bünyesinde Tam Ölçekli Entegre Katı Atık Yönetimi (EKAY) Projesi doğrultusunda işletimi sağlanmaktadır.
1. Sınıf Atık Getirme Merkezi, bünyesinde 13 atık kodunu bulunduran, kent genelinde yaşayan vatandaşlarımızın atık günlerine uyamama durumlarında bu atıklarını ücretsiz olarak getirebildikleri bir merkezdir. Ambalaj atıkları, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar, Bitkisel Atık Yağlar, Atık Piller, Atık İlaçlar, Tekstil Atıkları, Ömrünü Tamamlamış Lastikler, İri hacimli atıkları vatandaşlarımız bu alana mesai saatleri içerisinde getirebilecektir. Merkezde toplanan atıkların, EKAY projesi kapsamında geri dönüşümü ve geri kazanımı sağlanarak, lisanslı firmalar aracılığıyla bertaraf edilmek üzere lisanslı tesislere gönderilecektir.
Çanakkale Belediyesi'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 "Kentlilerimizden beklentimiz, atık toplama programlarına uyamadıkları zaman bu 13 farklı atığı  haftanın her günü mesai saatleri içinde bu alana getirmeleridir. Daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre için Geri Dönüşüm yolculuğuna sizde katılın."
Haber Merkezi