Kentte yapmış olduğu sosyal sorumluluk projeleri ile adından söz ettiren Çanakkale Bisiklet Platformu gönüllüleri, Kumkale Ortaokulu öğrencileri ile birlikte Merkeze bağlı Kumkale Köyü’nden 2020 Avrupa Yılın Müzesi Özel Takdir Ödülü’nün ardından 2020/2021 Avrupa Müze Akademisi Özel Ödülü’nün sahibi Troya Müzesi’ne pedalladı.
ÇABİP gönüllülerinin Çanakkale’den başlayan yolculuğu, ÇABİP gönüllüsü Berfin Bulut’un Kumkale Ortaokulu’nda sürüş ve bisiklet hakkında teknik bilgi aktarımı yapıldı. Ardından Kumkale Ortaokulu öğrencilerinin de katılımıyla Troya Müzesi’ne doğru bisikletler sürüldü.
Etkinlikle ilgili Çanakkale Bisiklet Platformu'ndan yapılan açıklamada, "Öncelikle bu etkinliğin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan Kumkale Ortaokulu idareci ve öğretmenlerine, İl Jandarma Komutanlığı’na, Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük ve ekibine, tur sorumlularımız Berfin Bulut, ÇABİP gönüllüsü ve Kumkale Ortaokulu Öğretmeni Esen Somalı’ya, Drone ile görüntü alan Barış Adalı’ya ve katılım gösteren tüm ÇABİP gönüllülerine çok teşekkür ediyoruz" denildi.
 “Pedallar Dönsün, Çocuklar Gülsün” projesinin temeli 2017 yılında gerçekleştirilen “Bir Bisikletten Öte” projesi kapsamında başlayan, 2018 yılında Pedallar Dönsün, Çocuklar Gülsün projesi adı altında devam edir. Projede, çocuklara bisiklet kültürünü öğretmek, bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmak ve bisikletin temel bilgilerinin aktarılıyor.

Tuğba Kulasoy