Çanakkale'nin tek içme kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nda doluluk oranı beklenen seviyeye ulaşmadı. Barajda yaklaşık yüzde 52'lik oranla 28 milyon metreküp su bulunuyor. Atikhisar Barajıması nedeniyle Çanakkale Belediye Encümenince 2 Mart tarihinde alınan tasarrufa yönelik getirilen bazı kısıtlamaların geçerliliği 31 Ağustos'a kadar uzatıldı.
Çanakkale'de son düşen yağışlar da fayda etmedi. Bu sebeple kentin tek içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajında su seviyesi de beklenen seviyeye ulaşmadı.  Atikhisar Barajının sürdürülebilirliğini sağlamak, yaşam kaynağı olan suyu korumak adına Çanakkale Belediye Encümenince 2 Mart tarihinde alınan tasarrufa yönelik getirilen bazı yasaklar, yağışların düşmemesi ve barajdaki su seviyesinin yükselmemesi nedeniyle Belediye Encümen kararıyla 31 Ağustos'a kadar uzatıldı.
Atikhisar Barajının özellikle kuraklık riskine karşı korunması, bu doğrultuda suyun tasarruflu kullanımına yönelik farkındalık ve bilinç yaratılmasına ilişkin Belediye Encümenince bir dizi karar alınmıştı. Alınan karar kapsamında, "Konut ve iş yeri önlerinin ve içlerinin hortumla yıkanmasının yasaklanmasına, yüksek su tüketimi olan sanayi tesislerinde suyun tasarruflu kullanılabilmesi için mevcut kullanımları göz önüne alınarak kısıtlamaya gidilmesine, halı ve kilim yıkamalarının yasaklanmasına, şehir şebeke suyu ile hortumla araba yıkanmasının yasaklanmasına, oto kuaför ve yıkama işletmelerinde su tüketiminin aylık 20 metreküp olarak uygulanmasına, halı yıkama, hamam, tuvalet gibi su tüketimi yüksek olan iş yerlerinde ön ödemeli elektronik sayaç takılmasına, yer altı suyu kullanımı varsa mekanik sayaç takma mecburiyetinin getirilmesine, böylece yer altı su kullanımının tespitinin yapılmasına, bahçe sulamalarının sabah ve akşam, mümkünse kuyu suyu ile ve yağmurlama/damlama sistemleri kullanılarak yapılmasına, park, bahçe, yeşil alan, tarımsal amaçlı üretim yapılan yerlerde sulamaların kısıtlanmasına, acil sulama ihtiyacı olan yerlerin yağmurlama, damlama sulama ile su kullanımının minimuma indirilmesine karar verilmiştir" denildi.
Encümen kararıyla kısıtlamaların Ağustos'a kadar uzatıldığı belirtilen açıklamada, "Tüm dünyada ve ülkemizde de yaşanan küresel ısınmanın etkisiyle su kaynaklarının azalması yönünde yaşanmaya başlanan sıkıntılar göz önünde bulundurularak kentimizin tek su kaynağı olan Atikhisar Barajındaki suyumuzun en yüksek verimi sağlayacak şekilde kullanılabilmesi ve sürdürülebilir su yönetiminin sağlanabilmesi için Belediyemizce önlem alınması adına; daha önce 31 Mayıs 2023 tarihine kadar geçerli olan Encümen kararlarının, son toplantı kapsamında 31 Ağustos 2023 tarihine kadar geçerli olması kararlaştırıldı" ifadeleri kullanıldı.

Tuğba Kulasoy