Dolu dolu bir hafta sürecek kiraz festivali Lapseki Hükümet Konağı önündeki Atatürk büstüne Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz tarafından  çelenk konularak başladı.
Saygı Duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından hükümet konağı önündeki program sona erdi.
Programa katılan protokol üyeleri hep birlikte çarşı içine geçtiler.
Çarşı içinde toplanan protokol üyeleri hep birlikte bando eşliğinde  Festival korteji ile birlikte yürüyerek sahilde 15 Temmuz şehitler parkındaki stant açılışını gerçekleştirdiler.
Burada günün anlamam ve önemini belirten konuşmayı ise Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz yaptı.
Belediye başkanı Yılmaz” Bu Sene Yine Festival Heyecanını Ve Coşkusunu Sizlerle Birlikte Yaşıyor Olmanın Mutluluğu İçerisindeyiz. Köprüsüyle, Kirazıyla, Şeftalisiyle, Tarımı Ve Turizmiyle Birlikte, Bölgede Yıldızı Parlayan İlçelerden Biri Olduk.
Lâpseki’mizi Tanıtmak, Geleneklerimizi Yaşatmak, Bir Ve Beraber Olmak, Şehrimizin Değerlerini Tüm Türkiye İle Paylaşmak Noktasında Festivallerimizin Önemi Çok Büyük Olduğunu Düşünüyoruz.
Bu Yıl Festivalimizde; Minder Güreşleri, Yelken Yarışları, Futbol Turnuvası, Kadınlara Yönelik Yemek Yarışması, Halk Oyunları Gösterileri, Roman Orkestrası İle Coşkulu Etkinliklere Yer Verdik.  Yöresel Ürünler Fuarı İletarım, Hayvancılık, Ve Otomotiv Fuarı Düzenledik.
Kirazımızın Tadını Ve Güzelliğini Anlatmaya Kelimeler Yetmez, Hem Ülkemizin Hem De Dünyanın En Kaliteli Kirazlarından Bir Tanesidir.  Kirazımızın Pazar Ya Da Tanıtım Gibi Bir Sorunu Olmamakla Birlikte Geleneksel Olarak Her Sene Düzenlediğimiz Kiraz Yarışması Birlik Ve Beraberliğimize Ve Dayanışma Ruhumuza Farklı Bir Güç Katmaktadır.
20 Haziran Salı Günü En İyi Kirazımızı Belirleyeceğiz.
Ve Ayrıca; Duruşuyla, Şarkılarıyla, Sesi İle Çok Sevilen, Bizlerin De Çok Sevdiği Bir Sanatçı Olan Cengiz Kurtoğlu’yu 21 Haziran Çarşamba Günü Sizler İle Buluşturacağız.
 
Biz Burada, Sadece Bir Festival Gerçekleştirmiyoruz. Bugün Burada, El Ele Gönül Gönüle Vererek; Kardeşliğimizin Ve Beraberliğimizin Asla Bozulmayacağının Da Mesajını Veriyoruz.
Bu Duygu Ve Düşüncelerle; Hepinizi En İçten Duygularımla Selamlıyor; Daha Nice Festivallerde Bir Arada Olmamız Temennisiyle Hepinizi Saygı Ve Sevgiyle Selamlıyorum”dedi.
Festival açılış kurdelasını, Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Lapseki Kaymakamı Emre Öztürk,  Rektör yar. Prof . Dr. Dinçay Köksal, Meslek Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Engin Gür, İl Sağlık Müdürü Dr. Gökhan Baştürk, AK Parti İlçe Başkanı Namık Ergin birlikte kestiler.
Daha sonra Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz ve beraberindekiler statları gezdi.
 
 Ercan Özçetin