Çanakkale ve ilçelerinde yüksek kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretiminin artırılması, sektördeki rekabet gücünün yükseltilmesini, hedef kitlenin istihdam edilebilirliklerini geliştirmesi, bölgesel kalkınmanın desteklenmesi düşüncesiyle 3 gün sürecek olan toplantılar başladı.
 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ezine Meslek Yüksekokulu Yahya Çavuş Yerleşkesinde, başlayan toplantının ilk gününde önce Portekiz’den gelen akademisyenler ve öğretim üyeleriyle 15 Temmuz Fotoğraf Sergisi gezildi. Ezine Meslek Yüksekokulu Yahya Çavuş Yerleşkesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü yaşanan olaylardan oluşan fotoğraflar sergisi katılımcılara anlatıldı.
 
Daha sonra yerleşkede yöre firmaları tarafından hazırlanan zeytin ve zeytinyağı ürünleri tanıtıldı. Portekiz’den gelen akademisyenler, bölgenin peynirini, zeytin ve zeytinyağını tattı. Ziyaretçilere Çanakkale'de yetişen ve üretilen peynir, zeytin ve zeytinyağı hakkında bilgiler verildi.
 
Ardından Avrupa Birliği Erasmus + Programı çerçevesinde ve Türkiye Ulusal Ajansı Destekli ‘Kaliteli Zeytin Üretimi İçin Üniversite-Sanayi İşbirliği’ projesinin açılış toplantısı başladı. Toplantıya ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok, Çanakkale İl Özel İdare Genel Sekreteri Celil Sezgin, daire müdürleri, zeytin üreticileri ve Portekiz’den gelen akademisyenler katıldı.
 
ALTINOK; “ÜNİVERSİTE İLE İŞBİRLİĞİNE ÖNEM VERİYORUZ”
 
Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok, toplantıya katılan öğretim üyeleri ve öğrencilere OSB hakkında bilgiler verdi. Alper Altınok, “Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi 2016 yılının Aralık ayında Türkiye’nin 326’ncı Organize Sanayi Bölgesi olarak resmiyet kazandı. Yeşil OSB’ler arasında yer almak, gelişen teknolojilerden faydalanabilmek ve üreticilerimizin bilim ile aralarına köprü olabilmek için Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak üniversite ile işbirliğine ayrıca önem vermekteyiz. Üniversitelerdeki bilgi ve birikimin, yetişmiş insan gücü ve araştırma potansiyeliyle sanayi deneyiminin finansal gücünü birleştirerek, verimli ve sonuç olarak işbirlikleri oluşturmak, sınırlı kaynakların en doğru şekilde kullanılmasını sağlamak. Bilgi ve teknoloji transferi için ekosistemde kuvvetli bir koordinatör olarak çalışmaktır. Bu anlamda ÇOMÜ, Ezine Meslek Yüksekokulu ve Teknoparkla yapmış olduğumuz protokollerinde meyvelerini, sonuçlarını bir bir almaktayız” dedi.
 
KARADAĞ; “ÜLKEMİZDE 9 MİLYON DEKARLIK BİR ALANDA ZEYTİN ÜRETİMİ YAPILMAKTADIR”
 
Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale’de zeytinciliğin önemine değindi. Erdem Karadağ, “Zeytinciliğin yapıldığı ülkelerin yüzde 90’ının Akdeniz ülkeleri olarak değerlendiriyoruz. Dünyada 26 ülkede zeytincilik veya zeytin üretimi yapılmaktadır. Dünyada yaklaşık olarak 100 milyon dekarlık bir alanda zeytincilik yapılmaktadır. Yıllık 3 milyon ton civarında da bir zeytinyağı üretiminin olduğunu görmekteyiz. Ülkemizde ise 9 milyon dekarlık bir alanda zeytin üretimi yapılmaktadır. Bunun yanında 230 bin ton civarında zeytinyağı üretimimiz olduğunu görmekteyiz” şeklinde konuştu.
 
ERENOĞLU; “ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİNİN ARTIRILMASI HEDEFLENİYOR”
 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, bu tür iş birlikteliklerinin değerli olduğunu söyledi. Rektör Erenoğlu, “Proje çerçevesinde zeytin ve zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren işletmelerle somut işbirliği yapılacak. Verilecek mesleki eğitimler çerçevesinde üreticilerimiz hem teorik, hem de pratik eğitimler alarak, sektörün aslında duyduğu ihtiyaçları uygun hale getirecekler. Hem üretici olarak, hem de üretilen ürün olarak. Proje sonunda ise Çanakkale çevresinde yüksek kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretiminin arttırılması, sektördeki rekabet gücünün yükseltilmesini, hedef kitlenin istihdam edilebilirliklerini geliştirmesi, bölgesel kalkınmanın desteklenmesi hedefleniyor” dedi.
 
Konuşmaların ardından ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu tarafından toplantıya katılan Portekizli akademisyenlere, katılım sertifikaları verildi. Ayrıca Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok, yabancı misafirlerine zeytin ve zeytinyağı hediye etti.
 
Etkinliğin öğleden sonraki programı Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleşti. OSB toplantı salonunda Portekizli akademisyenler ve Türk öğretim üyeleri zeytincilik anlamında deneyimlerini paylaştılar. Çanakkale yöresi zeytin firması yetkililerinin de katıldığı toplantı da akademisyenlerle çeşitli sorular soruldu. Firma yetkilileri merak ettikleri konularda bilgiler aldı.
 
Haber Merkezi