Yangın felaketi sonucunda zarar gören çiftçi ve üreticilerin yaşadığı kayıpların belirlenmesi amacıyla Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri harekete geçerek, hasar tespit çalışmalarına başladı.
52 saatlik yoğun mücadele sonucunda kontrol altına alınan yangında, havadan 9 uçak, 22 helikopter; karadan ise 78 arazöz, 9 ilk müdahale aracı, 25 su ikmal aracı ve 900 personelin katkılarıyla müdahale edildi. Yangının tekrar alevlenmesini önlemek ve çevredeki riskleri azaltmak amacıyla da önemli soğutma çalışmaları gerçekleştirildi. Yangın sırasında 8 köy tehlike altına girmiş ve bazı köyler tedbir amaçlı boşaltılmıştı. Yüzlerce hektar kül olurken, onlarca hayvan telef oldu, üreticiler de büyük bir zararla karşı karşıya kaldı.
Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, yangından zarar gören çiftçilere destek olabilmek ve zararlarını karşılamak için sahaya inerek hasar tespit çalışmalarını yürütüyorlar. Yangının etkilediği bölgeye ulaşan ekipler, çiftçilerle birebir görüşmeler yaparak yaşanan kayıpları belgelemek için çalışmalarını sürdürüyor.
Ercan Özçetin