Tarım alanlarında yaşanan su sıkıntısı, bu yıl ayçiçeği rekoltesinin düşük olmasına neden olması bekleniyor. Kıraç alanlarda geç ekilen çeşitlerde verim kayıplarının olacağının altını çizen Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz, "Erken ekilen ayçiçekler çiçeklerini döktüler, tane tutma dönemine yaklaştılar. Onlar geç ekilenlere göre bir nebze iyi gözüküyor. Ama geç ekilen çeşitlerde yakıcı sıcaklar rekolteyi düşürebilir ve bu yıl ayçiçeği verimi geçen yıla göre düşük olabilir" dedi.
Kuraklık, Türkiye'nin tarımsal üretimini ciddi şekilde tehdit ederken, çiftçiler de zorlu günlerle karşı karşıya kalıyor. Azalan üretim kapasiteleri, ilerleyen dönemlerde birçok tarım ürününün fiyatlarının yükselmesine neden olabilecek bir zincir reaksiyonunu tetikleyebilir. Özellikle Çanakkale bölgesinde yaşanan kuraklık, ayçiçeği tarlalarının beklenen verimi sağlayamamasına yol açarak rekolte kaybına işaret ediyor.
Kuraklığın etkisiyle yer yer ayçiçeği bitkileri normal boyutlarına ulaşamıyor. Kimi tarlalarda bitkiler neredeyse biçilmeyecek kadar kısa boylu ve zayıf gelişiyor. Kuraklık nedeniyle tarım arazilerinde gözlemlenen bu belirtiler, çiftçilerin endişelerini artırıyor.
Ayçiçeği üreticileri, iklim değişikliği gibi faktörlerin etkisiyle giderek artan kuraklık sorununa karşı mücadele ediyor.
Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz, İklim değişliğindeki etkilerin insan hayatının her alanında olduğu gibi tarım sektöründe de olumsuz etkilerinin görüldüğünü söyledi.
Aşırı sıcakların ayçiçeğinde rekolteyi düşürebileceğini, gelecek yıllarda kuraklığa dayanıklı çeşitlerin ekilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Deniz, bölgede yer yer ayçiçeği bitkilerinin boyunun kısa kaldığını, bazı yerlerde neredeyse biçim yapılmayacak şekilde kuraklığın belirtilerinin görüldüğünü ifade etti.
Kıraç alanlarda geç ekilen çeşitlerde verim kayıplarının olacağını vurgulayan Başkan Deniz, "Erken ekilen ayçiçekler çiçeklerini döktüler, tane tutma dönemine yaklaştılar. Onlar geç ekilenlere göre bir nebze iyi gözüküyor. Ama geç ekilen çeşitlerde yakıcı sıcaklar rekolteyi düşürebilir ve bu yıl ayçiçeği verimi geçen yıla göre düşük olabilir" dedi.
Tuğba Kulasoy