Üniversite, uluslararası sıralamada yükselerek akademik çalışmalarını ve faaliyetlerini daha geniş bir kitleye duyurma fırsatını yakaladı. Bu başarı aynı zamanda Çanakkale şehrinin tanıtımına da katkı sağlayarak uluslararası düzeyde adını daha fazla duyurdu. ÇOMÜ, uluslararası alandaki bu yükselişiyle sadece prestijini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda Çanakkale'nin zengin akademik potansiyelini ve kültürel zenginliğini de global platformda öne çıkarıyor.
Üniversitenin elde ettiği bu başarı, ulusal ve uluslararası düzeyde daha üst sıralara ilerleme azmini ve kararlılığını gösteriyor. ÇOMÜ'nün uluslararası alandaki bu dikkat çekici yükselişi, hem akademik alanda hem de kültürel açıdan büyük bir atılım olarak değerlendiriliyor.
Ranks of Web Universities  sıralaması ilgili konuşan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu, “Değerli akademisyenler, öğrenciler ve paydaşlar, Bilindiği gibi, ‘Ranks of Web Universities’ sıralaması, dünyadaki üniversitelerin web varlığını, görünürlüğünü ve etkisini ölçen bir değerlendirme sistemidir. Bu sıralama, üniversitelerin web sitelerinin kalitesi, içeriği, zenginliği ve güncelliği gibi kriterleri dikkate alarak, akademik performans ve prestij ile ilişkili olan web faktörlerini belirlemektedir. Üniversitelerin hem webometric (tüm görevler) hem de bibliyometrik (araştırma görevi) göstergelerinin kullanıldığı bir sıralamadır ve üniversitelerin uluslararası alanda tanınırlığını ve rekabet gücünü artırmak için önemli bir araçtır. Ayrıca, üniversitelerin internet sitelerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için bir teşvik ve geri bildirim mekanizması olarak da işlev görür. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak, web sıralamasında üst sıralara yükselmek için sürekli çalışmalar yürütmekteyiz. Bu kapsamda, internet sitemizi daha kullanıcı dostu, erişilebilir, güvenli ve güncel hale getirmek için teknik ve içeriksel iyileştirmeler yapıyoruz. Ayrıca, internet sitemizde yer alan akademik ve idari birimlerimizin, araştırma merkezlerimizin, projelerimizin ve etkinliklerimizin tanıtımını yaparak, üniversitemizin akademik faaliyetlerini ve başarılarını ulusal ve uluslararası düzeyde duyuruyoruz’’ dedi.

"ÜNİVERSİTEMİZİN AKADEMİK KALİTESİNİN VE PRESTİJİNİN DE YANSIMASIDIR"
Bu çabalarının sonucunda, 2023 yılı ‘Ranks of Web Universities’ sıralamasında üniversitenin , ülkenin üniversiteleri arasında 44. sırada yer alarak bir önceki yıla göre önemli bir başarı elde ettiğini ifade eden Rektör Erenoğlu, "Bu sonuç, üniversitemizin internet varlığının ve etkisinin arttığını göstermektedir. Ayrıca, bu sonuç üniversitemizin akademik kalitesinin ve prestijinin de yansımasıdır. Bu başarıda emeği geçen tüm akademisyenlerimize, öğrencilerimize ve idari personelimize teşekkür ediyorum. Üniversitemizin internet sıralamasında daha da yükselmesi için çalışmalarımız devam edecektir. İnternet sitemizi ziyaret ederek, üniversitemizin faaliyetlerini takip edebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Tuğba Kulasoy