Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu'nun destek talebi üzerine Gider, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider'i telefonla arayarak, sel koruması için gerekli proje ve temizlik çalışmalarının finansmanını sağlamak üzere ödenek talebinde bulunarak, beldenin kanal temizleme ve kanal birleştirme ödeneklerini aldı.
 
Çanakkale’de etkili olan yağışlar, hayatı olumsuz etkiledi. Ezine ilçesindeki bazı bölgelerde sel ve su baskınları meydana geldi. Geyikli beldesinde ve bazı köylerde su taşkınları yaşandı. Yaşanan olumsuzluklar üzerine bölgede mağduriyetlerin giderilmesi için çalışmalar başladı.
 
AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Ezine Kaymakamı Yunus Kızılgüneş, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, AFAD İl Müdürü İbrahim Tarı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bekir Çelen, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, İl Tarım ve Orman Müdürü  Erdem Karadağ ile birlikte selin yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu.
Pınarbaşı Mahmudiye, Üvecik, Yahyaçavuş köyleri ile Geyikli beldesine giderek incelemelerde bulunan Milletvekili Gider, vatandaşları dinleyerek, geçmiş olsun dileklerini iletti.
Geyikli Belediyesini ziyaret eden Milletvekili Gider'e, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, yaşanan sel felaketi ile ilgili bilgilendirme sunumu yaptı. Başkan Oruçoğlu bilgilendirmesi sonrasında ardından bu tür sel felaketlerinin uzun süre aralar ile yaşandığını ancak önlem alınması adına Geyikli'de yapılması gereken çalışmalar için DSİ’ den destek talebinde bulundu. Sel yaşanmaması adına 2 kanal temizliği, Derebaşı deresinin temizliği ve menfez genişletilmesi ve Acıkuyular Kanalı’nın Nalbant deresi ile birleştirilmesi çalışmalarının acilen yapılması gerektiğini ifade etti. Bu çalışmaların hızla yapılmasını belirten Başkan Oruçoğlu sel felaketinin ne zaman geleceğinin belli olmadığını ifade ederek,  bu çalışmaların yapılması konusunda Milletvekili Gider’den destek talebinde bulundu.
Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu’nun sel felaketi yaşanmaması ile ilgili DSİ’den yardım talebi üzerine Milletvekili Gider, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider’i aradı. Bakan Yardımcısı Gizligider ile görüşme sonrasında Milletvekili Gider, gerekli ödeneklerin hemen çıkartılacağı önümüzdeki hafta itibari ile kanal temizleme ve diğer işler ile ilgili çalışmalara başlanacağını tahmin ettiğini söyledi.  Milletvekili Gider, konu ile ilgili, "DSİ’den bizim beklediğimiz yeni kanallar yapması yeni sulamalar yapması. DSİ’nin her işi çok kıymetli. Bu kurumlar Türkiye’ye mühendislik öğreten kurumlar. DSİ ile çiftçilerimizden üreticilerimizden ve vatandaşlardan ne kadar kanal ve sulama talep etse de DSİ’nin afetler açısından da DSİ’nin çok önemli bir görevi var. Kanal yapımı ve kanalların temizlenmesi gibi yaşanabilecek taşkınlar ile ilgili çok önemli çalışmalarını da görüyoruz. Bu durum bir vesile olur. Geyikli Belediye Başkanımızın yaşanabilecek olan su taşkınları ile ilgili hazırlamış olduğu rapor ve proje doğrultusunda bir desteye ihtiyacı olduğu iletti. Bende Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider ile hemen görüştüm. “Bu proje ve çalışmaların ödeneği ile ilgili talimatı hemen veriyorum” dedi. Önümüzdeki haftadan itibaren çalışmalar başlar” dedi.
Bu gelişmenin çok önemli olduğunu belirten Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, Milletvekili Gider'e teşekkür ederek, “Bu temizlik ve kanal birleştirme projeleri çok önemliydi. Şiddetli bir yağmurda kısa süre önce olduğu gibi maalesef bir sel afetine mağruz kaldık. Sel felaketinin bir daha yaşanmaması için kanal temizlikleri ve kanal birleştirme projesi çok önemliydi. Bu çalışmaların tamamlanması ile birlikte sel felaketlerine karşıda çok önemli bir önlemi hayata geçirmiş olacağız” dedi.

Tuğba Kulasoy