Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından hibelendirilen Çanakkale Valiliği’nin yararlanıcısı olduğu ve Çanakkale İl Özel İdaresi’nin eş finansörü olduğu “Üreten Kadın Kooperatifleri Dijitalleşiyor” adlı SOGEP projesi kapsamında kadın kooperatiflerine yönelik Kooperatifçilik, E-ticaret, Markalaşma ve Ambalajlama eğitimleri düzenlendi.
 Eğitimler Biga, Yenice, Ayvacık ve Merkez ilçede gerçekleştirildi. Kooperatifçilik ve E-ticaret eğitimlerinde İl Ticaret Müdürlüğü personeli Kasım Güneş eğitmen olarak görev alırken, Markalaşma ve Ambalajlama eğitimlerinde ise ÇOMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Eroğlu eğitmen olarak görev aldı. İki hafta süren eğitimler süresince kadın kooperatif üyeleri söz konusu eğitim içerikleri ile ilgili kazanımlar sağladı. Merkez ilçedeki Markalaşma ve Ambalajlama eğitimini Vali İlhami Aktaş’ ta ziyaret ederek katılımcılar ile sohbet etti.
Eğitimlere Çanakkale Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu personelleri proje yürütücüleri Dr. Meral Yavuz Kartal ve Ozan Ceylan ile Çanakkale İl Özel İdaresi personeli proje koordinatörü Ertan Erbaşı da katıldı.
Söz konusu proje faaliyetleri kapsamında proje ortağı olan kadın kooperatifleri yerinde ziyaret edildi. Uzun yıllardır faaliyet gösteren Biga Kadın Çevre Kültür İşletme Kooperatifi’nin de deneyimlerinden ve iyi uygulama örneklerinden yararlanıldı. Çanakkale’de yer alan kadın kooperatiflerinin özellikle üretim, pazarlara erişim ve markalaşma hususlarında yaşadıkları sorunları ortadan kaldırmak amaçlı yapılan proje faaliyetleri kapsamında kadın kooperatiflerinin ürettikleri ürünlerin satışlarını artırmak amacıyla Liman Başkanlığı binasının giriş katında satış alanı açılmış olup ürünler satışa sunuldu. Ayrıca kadın kooperatiflerini dijitalleştirmek amacıyla E-ticaret kapsamında online satış platformunun da hazırlıkları hızla devam ediyor.

Haber Merkezi