Türkiye genelinde yaşanan kuraklık, Çanakkale'deki barajları da olumsuz etkiledi. Çanakkale merkez ve ilçelerinde bu yıl yetersiz yağışlar nedeniyle barajlardaki su seviyeleri hızla azaldı. Bayramiç Barajı da bu durumdan nasibini aldı. Mitolojik adıyla "Bin Pınarlı İda" olarak anılan Kaz Dağları'ndan beslenen Bayramiç Barajı, ne yazık ki su seviyesindeki düşüşle tehdit altında.
Barajı besleyen dere ve kaynakların kuruması, kuraklıkla mücadeledeki zorlukları daha da artırdı. Bayramiç Barajı, şu an itibarıyla su seviyesinin yüzde 16'lara kadar düştüğü bir noktada bulunuyor. Bu durum, bölge için ciddi bir su kaynağı kaybı anlamına geliyor. Kuraklık nedeniyle oluşan bu endişe verici tablo, drone ile görüntülendi.
.Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Ufuk Ünver, “Bu sene kurak bir yıldı. Fakat geçen hafta içinde yağan yağmur bir nebze olsun rahatlattı. Şuan suyun durumu yüzde 16. Bu sene itibariyle bir tehlike gözükmüyor. Ama yıl kurak. Önümüzdeki yıl için beklentimiz yağışın fazla olması ve bir daha böyle bir sıkıntılı yıl geçirmeyi istemiyor tüm çiftçi. Çünkü çiftçinin sıkıntısı en büyük su. Şuan Bayramiç’in ana damarlarında artık su yok. Onun için eldeki mevcut suyla sebzeyle birlikte şuan en büyük önem arz eden meyveciliği beslemek zorundayız. Eğer meyveciliğe su vermezsek seneye bütün meyvelerin gözleri kurur. Seneye meyve büyük sıkıntıya girer. Onun için kış yağmuruna müthiş şekilde ihtiyacımız var. Kış yağmuru olmadığından dolayı bütün Bayramiç’i besleyen ana damarlar ve yeraltı şuan hızlı şekilde değer kaybediyor ve maalesef su çekildi. Bayramiç’te tehlike çanları çalmak üzere. Şuan yüzde 16 itibariyle. Bu da aşağı yukarı Ekim sonuna kadar yeter. Ekim sonu içinde yağmurlar geldiği zaman bu yılı böyle geçirmeyi ümit ediyoruz. Oradaki şeftali, Bayramiç beyazı olmak üzere ve meyvenin tüm ürünlerine eğer su vermezsek, meyve gözü besleyemez, seneye de ürün olmaz. Bu sene Bayramiç tarafında kısıtlı olarak tüm ürünlere su verildi. Çanakkale Atikhisar Barajında maalesef sıkıntı oldu. Atikhisar Barajında hala tehlike çanları çalıyor. Çünkü şuan Çanakkale’de 20 milyon mektreküp suya düştük. Buda yüzde civarında. Şuan mesela Çanakkale Saraycık tarafında müthiş şekilde meyveler su istiyor. Fakat maalesef su verilemiyor. Onun için bizim bu yıl meyvelere istediğimiz suyu veremedik. Meyveler istediğimiz rekolteye ulaşamadı. Meyveler istenilen seviyeye gelemedi. Bu yıl meyve para etmesine rağmen çiftçi meyveden para kazandı ama maalesef istenilen seviyelerde ürün yetiştiremedi. Bizim çok yıllık bitkileri acilen iyi şekilde beslememiz lazım” şeklinde konuştu.

Tuğba Kulasoy