Çanakkale’de 2023-2024 su ürünleri av sezonu açılışıyla birlikte tezgahlar adeta şenlendi. Sezonun ilk palamutları 80 liradan tezgahta yerini aldı.
15 Nisan’da başlayan av yasağı, 1 Eylül itibarıyla sona erirken, su ürünleri av sezonu açılışıyla birlikte Çanakkale Balık Halinde tezgahlar adeta şenlendi.
Genel olarak sezonda aşırı bir bolluk olmadığını ifade eden balık hali esnaflarından Volkan Kaşıkçı, "Palamut yeni yeni yüzünü göstermeye başladı. Palamut tezgahlara yeni düşmeye başladı. Tanesi 80 lira civarında satılıyor. Sardalye, hamsi bol. Vatandaşların alabilecekleri balıklar var. Palamutta bir bolluk ummuyoruz ama lüfer ve çinekop da umuyoruz. Palamutta geçen yıl fiyatlar 40-50 lira civarındaydı. Bu sene 80-100 lira civarında gidiyor. Et fiyatlarına göre baktığımız da tabiki uygun. Protein olarak şuan en uygun balık" dedi.
Sezonun güzel başladığını belirten balıkçılık yapan Onur Öget ise, "İnce balık sardalye, hamsi, istavrit bunun haricinde Karadeniz mezgiti, tekir halkın istediği tüm balıklar var. Fiyatlardan şuan da halk da memnun. Fiyatlar ne çok pahalı ne çok ucuz. Tam orta derecede gidiyor. Palamut yeni yeni çıkmaya başladı. Tanesini 80 liradan satıyoruz. Birazcık daha bollaşır ve büyür. Gramaj olarak artar. Tanesi 80-100 lira arasında çok bir şey değişeceğini düşünmüyorum ama şu piyasaya baktığımız zaman ete göre iyi. Çünkü bir tane palamut kiloluk olduğundan üç kişiyi doyuruyor. Bu da halkın talebini arttırıyor" ifadelerini kullandı.
 Balık halinde hamsi, istavrit ve sardalye 100, çipura 200, Karadeniz mezgit 120, levrek 220, karides 150 ve kupa 100 liradan satılıyor.

Tuğba Kulasoy