Öğrencilerin sınav haftası ve ortaokullar arası yapılan spor yarışmaları nedeniyle ertelenen Ahilik haftası etkinliği yapıldı.

Okul toplantı salonunda öğrencilerin hazırlamış oldukları terzi, berber, el işleri programa katılanlar tarafından ilgiyle takip edildi.

İlçe Merkezinde Şehit Hüseyin Çetin İmam hatip ortaokulu bahçecinde başlayan programın açılış konuşmasını sosyal bilgiler öğretmeni İsmail Doğan yaptı.

Doğan “Birlik Beraberlik ve kardeşlik gibi önemli değerleri içerisinde barındıran meslek etiğinin ve çalışma prensiplerinin temelini oluşturan ahilik kavramı; Kırşehir’de Ahi Evran-ı Veli ile doğmuş, Selçukludan, Osmanlıya, Osmanlıdan günümüze kadar gelen Çırak ,Kalfa, Usta ilişkisi içinde meslek edindirmeyi amaçlayan, Türk kültürüne özgü önemli bir kültürel birikimdir kısacası Ahilik demektir, iş ahlakı demektir. Ahilik hile yapmamak, fahiş fiyata, mal satmamak, yalan söylememek demektir. Bizlerde İmam Hatip Ortaokulu olarak,  Ahilik haftası ile ilgili hazırlamış olduğumuz etkinliğimizle, çocuklarımıza ve gençlerimize ahilik kültürünü ve değerlerini öğretmeyi, bir nebzede olsa yaşatabilmeyi amaçladık. Etkinliğimizin hazırlanmasında emeği geçen herkese çok teşekkürediyorum”dedi.

Programa İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Çetin, Okul Müdürü Sezgin Tuna, Halk Eğitim Müdürü Zafer Çelik, okul öğretmenleri ve öğrenci velileri katıldı.

Okul bahçesinde okul öğrenci velileri okul aile birliği yararına kendi evlerinde yaptıkları yiyeceklerle kermes açtılar.

 

Ercan Özçetin