Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün  “Tarım Alanlarının Kullanımının Etkinleştirilmesi” Projesi kapsamında %75 tohum hibesi desteği, Damlaya Damlaya çeltik olur projesi ; 2021 Yılında üretim sezonunda Damlaya Damlaya Çeltik Olur projesi Lapseki’ye bağlı Dişbudak ,Beypınar ve Doğandere köylerinde başlanmıştı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından başlayan programda üretici Özgür Gül bir konuşma yaptı.

Lapseki’ye bağlı Dişbudak köyünden üretici Özgür Gül” Damlaya damalaya çeltik olur projesi  2021 Yılından beri devam ediyor bizde her yıl artarak devam ediyoruz. Her yıl dönüm başı 800,900 kilogram verim alıyoruz bu yılda yine o verimi bekliyoruz. Projesi kapsamında %75 tohum hibesi desteği alıyoruz.  Proje biz üreticiler için çok iyi bu yüzden her yıl ekim alanımız artıyor. 2021 yılında 10 dönüm, 2022 de ise 20 dönem 2023 te ise 30  dönüm  yer ektik üretici olarak çok memnunuz Allah devletimizden razı olsun”dedi. 

Çanakkale il tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan”  Bakanlığımızın damlaya damlaya çeltik olur projesini bakanlığımız tarafından devam ediyor. Üreticilerimiz adına bereketli bir yıl diliyorum. 2016 yılında küçük alanlarla  başlayan projemiz 2021  yılından bu yana daha geniş alanlarda uygulanmakta %75’ini bakanlığımız hibesiyle yapılmaktadır. Biliyorsunuz artık küresel ısınma, susuzluk çok ciddi bir problemler ve bu kapsamda artık suyu tasarruflu kullanmak  için bu tür projeler çok önem arz etmektedir normal çeltik üretiminden %66 ya varan daha az su kullanıldığını yapılan çalışmalarla tespit edilmiş durumda. Ayrıca eğimli alanlarda tava yapmadan çektik üretimin yapılabileceğini görmekteyiz. Üreticilerimiz den edindiğimiz bilgiler doğrultusunda randımanında iyi olduğu yönde”dedi.     

Lapseki İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Kaçan”  Tarım ve Orman Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarımsal Üretimin Arttırılması 2023 yılı Damlaya damlaya çeltik olur projesi kapsamında 8 üreticiye, 5120 kg çeltik tohumu % 75 hibe ile verilmiş olup 189 dekarlık alanda proje kapsamında çeltik ekimi yapılmıştır. Salma sulama ile 73 dekarlık tarım arazisinde çeltik yetiştirilmekte olup, toplam 262 dekarlık alanda çeltik üretimi yapılmaktadır”dedi.

Programın sonunda ise üreticilere sertifika verildi.

Sponsorluğunu Lapseki belediyesinin yaptığı programa Çardak belediye başkanı Metin Semerci, Çanakkale il tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, Lapseki İlçe Tarım ve Orman müdürü Ali Kaçan, TÜMAD MADENCİLİK SAN. TİC. A.Ş. halkla ilişkiler müdürü ŞabanKılıçan, Lapseki AK Parti ilçe teşkilatı ve üreticiler katıldılar.

 

Ercan Özçetin