Bayramiç Turizmini Geliştirme Planı çerçevesinde Bayramiç İlçesinde İlçe Kaymakamlığı tarafından geliştirilen ‘İda'nın Genç Kadınları Üretiyor’ Projesi kapsamında restore edilen tarihi konakta Kütüphane-Kafe oluşturulmuştu. Tarihi konak içinde gerçekleştirilen proje  ile bir yandan kütüphanede kitap okuyacak olan vatandaşlar bir yandan da sohbet ederek çay kahve içebilecekleri bir ortam oluşturulmuştu.   İçerisinde 11 bin 634 kitabın bulunduğu Bayramiç Kütüphane-Kafesi ayrıca ilçenin önemli turizm noktalarını ziyaret edecek turistlerin de yeni mekanı olması için tasarlanarak tamamlanan Tarihi konaktaki kütüphane açılışı gerçekleştirildi.

Bayramiç ilçesinde restorasyonu tamamlanan tarihi konakta hizmete giren İlçe Halk Kütüphanesi ve kafeteryanın açılışı Programına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı  Gökhan Yazgı, Vali İlhami Aktaş, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürü Taner Beyoğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Celil Sezgin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Bayramiç Kaymakamı Alper Taş, Bayramiç Belediyesi Başkan Vekili Cem Atılgan, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Bayramiç İlçe Halk Kütüphanesi ve kafeteryanın açılış programında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı ve Bayramiç Kaymakamı Alper Taş tarafından birer konuşma gerçekleştirildi. Yapılana konuşmaların sonrasında hediye taktimi yapılarak, halk oyunları gösterisi izlenmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı  Gökhan Yazgı, Vali İlhami Aktaş ve protokol üyeleri tarafından kurdele kesimi yapılarak Bayramiç İlçe Halk Kütüphanesi ve kafeteryanın açılışı gerçekleştirildi. Kütüphanenin gezilmesiyle açılış programı sona erdi.

Halk Merkezi