Çanakkale, uluslararası otomobil sporunun büyüleyici bir anına ev sahipliği yaptı. Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) Avrupa Cross-Country Baja Kupası'nın 5. ve son ayağı, Baja Troia Türkiye 2023, Çanakkale'de büyük bir heyecanla gerçekleşti. Üç gün süren yoğun yarışların ardından, galip gelen pilotlara düzenlenen muhteşem bir ödül töreni düzenlendi.

Yarış, Polonya, Macaristan, İtalya, Portekiz, Belçika, Arjantin, Fransa, Ukrayna, İspanya ve Türkiye gibi birçok ülkeden gelen pilotları ağırladı. FIA Avrupa Cross-Country Baja Kupası'nın final etabına katılan 9 ülkeden 16 araç ve 32 sporcu, büyük bir rekabetin ortasında mücadele etti. Ayrıca, Doğu Avrupa Cross-Country Kupası kategorisinde 6 ülkeden 29 araç ve 58 sporcu da yer aldı.

FIA genel klasmanda Polonya'dan Krisistof Holoviç ve Lukas Kurzea (Fosfopower) birinci, Belçika'dan Jislen de Mevius ve Johan Jalet (G Rally Team) ikinci, İtalya'dan Ammerigo Ventura ve Mirco Brun (Quadi Racing) üçüncü, İspanya'dan Pau Navvaro ve Pol Ross (FN Speed Team) dördüncü, İspanya'dan Fidel Kastio Ruiz ve Marc Sola Terradelas (Collegio Mayor) beşinci, Türkiye'den İsrafil Akyüt ve Mert Tepe (Rally Raid Team Türkiye) altıncı oldu.

Ulusal klasmanda TH1 kategorisinde Mehmet Tüfekçioğlu ve Uğur Tepe, TH2 kategorisinde İtalya'dan Marco Ernesto Leva ve Alexia Giugin, TH3 kategorisinde Çağrı Çıtanak ve Bener Baş, TH4 kategorisinde Benan Engin ve Bülent Gültekin birinci sırayı aldı.

T1 Genel klasmanda İtalya'dan Massimo Gabrieliski ve Luca Macrini birinci, SSV genel klasmanda Bulgaristan'dan Vladislav Velkov ve Nikolay Nikolaye birinci, İran'dan Hamed Salimi Mavi ve Zare Rafie Kiyareş ikinci, Murat Öztiryaki ve Mert Öztiryaki üçüncü, TH genel klasmanda Bener Baş ve Çağrı Çıtanak birinci, İtalya'dan Andretto Filipo ve Francesco Proi ikinci, Ahmet Tınkır ve Ali Günpay üçüncülüğü kazandı.

Tuğba Kulasoy