Çarşı meydanında başlayan yürüyüşe Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, İl Genel Meclis başkanı Nejat Önder, AK Parti İlçe Başkanı Hasan Engin, İl Genel Meclis üyesi Halil Özer, İlçe müftüsü Rahmi Temiz, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda, dernek ve vatandaş katıldı.

Milli irade platformu tarafından düzenlen yürüyüşün sonunda ortak açıklamayı ise Lapseki Ensar şube müdürü İsmail Deveci yaptı.   

Filistin  direnişi onurumuzdur.

1917 yılında İngilizlerin saldırısı neticesinde Osmanlı Ordusu Filistin’den  çekilmek  zorunda kalmış; o andan itibaren önce İngilizler, ardından Siyonist terér Grgiitleri, 1948’den itibaren de Israil, Filistinlilere yönelik sistematik     soykırım uygulamışlardır. 100 yılı geçkin sürede yüzbinlerce Filistinli katledilmiş,  milyonlarcası  topraklarından sürülmüş, kalanlar ise Gazze Şeridi ve Bati Seria’da açık  hava hapishanesine mahkûm edilmişlerdir.

Filistinlilerin maruz kaldığı insanlık dışı dramın tarihte örneği yoktur. Filistin halkı, her türlü  hakları  ellerinden alınmış, açlığa, susuzluğa, yokluğa terkedilmiş, bizzat kardeşleri tarafından yalnız bırakılmış, uluslar arası hukuktan mahrum şekilde hayatta kalma mücadelesi vermektedir.

israil'in sistematik kitlesel saldırılarında bebek, çocuk, kadın, hasta, yaşlı, hemşire, doktor, gazeteci, okul, hastane ayrım  yapılmamakta,  her yıl binlerce masum hayatını kaybetmekte, buna rağmen dünya soykırıma sessiz kalmakta, hatta Israil’e koşulsuz, karşılıksız destek vermektedir. Birleşmiş Milletler ve Batılı güçlü deviteler, tarihe kara bir leke olarak kazınmakta olan Siyonist soykırımı görmezden gelmekte, tüm ilkelerini çöpe atmakta, “medeniyet” maskesini çıkararak “barbar” yüzünü

Sergilemektedir.  Filistin halkının sessizce ölmek yada  savaşarak ölmek dışında hiçbir seçeneği bulunmamaktadır.

Altını çizmek isteriz ki, Filistin halkının, özellikle de Gazze Şeridinde  yasayan mazlumların, insanlık dışı saldırılara, katliamlara ve soykırıma karsı verdiği mücacadele bir istiklal mücadelesidir, haklı bir mücadeledir, meşru bir mücadeledir. Bizler, Milli irade Platformu’nun üyeleri olarak, öncelikle Filistin halkının bir asrı geçen umut, heyecan, sabır, dinamizm ve kahramanlık dolu     mücadelesini  hürmetle selamlıyoruz. Bu kadar yokluğa, bu kadar terk edilmişliğe ve yalnızlığa rağmen, bir halkın, umudunu ve azmini hiç yitirmeden direniyor olması her türlü övgüyü ve takdiri hak etmektedir. Ayrıca belirtmeliyiz ki, Filistin halkının şanlı direnişi, sadece bir milletin var olma direnişi değil, aynı zamanda Kudüs savunmasıdır, yani İslam Ümmet’inin onur mücadelesidir. Kararlılık ve direnişleriyle İslam dünyasına öncü olan Filistinlilere her şart altında yârdım etmeye, hiçbir şey yapamadığımız  zamanlarda gönülden dualarımızı göndermeye devam edeceğiz.

israil, Gazze’ye yönelik terör saldırılarını derhal durdurmalıdır.  Birleşmiş Milletler insanlığın gözü önünde insanlığın katledilmesini önlemeltidir.

İslam ülkeleri ve Arap devletleri Israil’in kural tanımazlığı ve şımarıklığı karsısında net, kararlı, cesur adımlar atmalıdır.

Başkenti Kudüs olan bağımsız  bir Filistin devleti kurulmalıdır.

Filistin yalnız değildir. Özellikle Türkiye her zaman tüm imkânlarıyla Filistin’in yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir.

Milli irade Platformu olarak Filistin davasını sarsılmaz şekilde savunmayı sürdüreceğiz. Yaşanan katliam ve soykırıma sessiz kalamayacağız.

Hakkin, adaletin, insani Değerlerin safında  yer alacak, mazlumun yanında, zalimin Karsısında duracağız.

“Ama” Lara, “fakat”lara aldırmadan, stratejiler, planlar, kurgular,           senaryolar karsısında  Allah’ın da bir hesabı olduğunu aklımızdan            çıkarmadan, “inanıyorsanız, Üstünsünüz” diskuruyla var gücümüzle ve en Gür sedamızla Filistin’in yanında olmayı sürdüreceğiz.

Filistin yalnız değildir. Filistin direnişi onurumuzdur” denildi.

Konuşmanın sonunda kuranı kerim ve ilçe müftüsü Rahmi Temiz tarafından dua yaptırıldı.

Belediye başkanı Eyüp Yılmaz ise katılanlara teşekkür etti.

 

Ercan Özçetin