Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğretim üyeleri tarafından yürütülen BAP projesi kapsamında, Troya Kültür Merkezi Sevim Buluç Oditoryumu'nda "Çanakkale Yerel Basınında Kadın İstihdamı" panel düzenlendi. ÇOMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Evren Karayel Gökkaya’nın açılış konuşması yapılan panelin ilk bölümünde Doç. Dr. Ali Emre Bilis, Doç. Dr. Kemal Cem Baykal, Doç. Dr. Pınar Özgökbel Bilis, Çanakkale’de Yerel Basında Kadın istihdamına yönelik yapılan araştırma verilerini aktardı. Panelin ikinci bölümünde de Çanakkale’de yerel basında kadın istihdamı konusunda Doç. Dr. Gülenay Pınarbaşı, öğretim üyesi Dr. Engin Çağlak, Çanakkale Gazeteciler Cemmiyeti Başkanı Hafize Akıncı, gazeteci Fikriye Susam Uyar yaptıkları konuşmalarda kadın istihdamının Çanakkale'deki yerel basındaki rolüne değindi.

 

Panelde mesleki tecrübelerine değinen Çanakkale Gazeteciler Cemmiyeti Başkanı Hafize Akıncı,  Çanakkale’ de basınında görev yapan kadınların mesleklerini çok iyi bir şekilde yerine getirdiğini vurgulayarak, “Konumuz, Yerel Basında Kadın İstihdamı. Ben, ayrı bir ifade kullanacağım. Konumuz Yerel Basında Kadın İstihdamı. Ben, ayrı bir ifade kullanacağım. Diyeceğim Ki; Çanakkale’nin kadın gazetecileri. Gazeteciliğe renk katan kadınlarımız da denebilir bir başka deyişle Çanakkale yerel basınının mutfağından, muhabir kadrosuna. Yazı işleri müdürü olarakta görev üstlenen pekçok kadını var ve var olmaya devam ediyor. An geldi, gazete patronu kadın oldu Çanakkale'de. An geldi, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı oldu bir kadın. Kadın, muhabir oldu. Sayfa sekreteri, grafiker, yazı işleri müdürü oldu. Kısacası, yerel basın kadrosunda, görev alan oldu Çanakkale kadını. Yazı işleri ailesinin bir ferdi olup; mutfağından başladı Çanakkale kadınının bu alkışlatan serüveni. Polis, asker, vali, kaymakam, nüfus müdüresi, doktor, hakim, savcı. Kadın, nasıl ki her kamu kurumunda başarı ile görevini yerine getiriyor ise, Çanakkale basınında da durum tam da böyle diyebiliyorum, övünçle kadın istihdamını, çanakkale yerel basını öylesine önemsiyor ki; yayım hayatını sürdüren il merkezi ve ilçelerindeki gazeteler başta, internet haberciliğinde, yerel tv’den radyoların usta kalemleri olarak kadınlarımız hep görev başında. Kimi anne, çocuk sahibi, kimi daha yeni nişanlı, hayatının baharında olanlar var bir de gazetecilik birçok meslek dalında olduğu gibi, zahmetli ve bir o kadar da yorucu bir iş kolu. Çanakkale yerel basınında olduğu gibi, ulusal haber ajanslarında da kadın gazetecilerimiz iş başında. Kısacası; haber olan her yerde kadınlarımız. Basın kuruluşlarının mutfağı, tıpkı ev mutfaklarında olduğu gibidir, içine sevgi katılınca, ortaya nefis ürünler çıkartan bir yerdir. Topluma doğru haber ulaştırmaktan başlıyor en başta bu kıymetli görev. Yağmur, kar, fırtına, sıcak ya da soğuk demiyor sahadaki gazeteci kadınlarımız. Mesleğe ilk adımı attıkları günün heyecanlıyla, hep görevlerinin başındalar onlar. Ülke genelinde, yerel basın organlarının en güçlü ve sayıca oldukça fazla olduğu bir ildir Çanakkale. Mesele habercilik olunca, kadın ya da erkek ayırt etmeksizin, kadroları ile 7 gün 24 saat, dahası; 365 gün 6 saat kamuoyunu bilgilendirmek adına zoru başaranlardır Çanakkaleli kadın gazeteciler. Olmazsa olmaz, vazgeçilmezlerdir. Edindikleri mesleğe olan sevgileri, her bir gazeteci kadınımızın gözünü öyle bir kara etmiştir ki, korku nedir bilmez olmuşlardır diyerek sözlerimi noktalamadan evvel, Çanakkale yerel basınına güç katan, kadın gazetecilerimize buradan kucak dolusu selamlarımı yolluyorum vazgeçmek yok daha fazla çalışacağız” dedi.

 

Kısa bir süre öncesine kadar Türkiye’de tek kadın gazeteciler Cemiyeti Başkanı olduğunu da belirten Akıncı, "Türkiye’nin tek kadın gazeteciler Cemiyeti başkanı olarak gazeteciler Cemiyeti başkanları toplantısına katıldığımda önce kadın olarak kadın meslektaşlarımı burada temsil etmekten büyük bir sevinç duydum. Ama daha sonra “neden tek Kadın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı benim?” diye kendi kendime sordum. Hayatın her alanında olduğu gibi mesleğimizde de bir erkek egemen durumun olduğu ortada tabii. Aslında ben Türkiye’nin tek kadın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olmam kadın meslektaşları da harekete geçirdi. Bu nedenle de mutluyum. Şimdi benim ile birlikte Türkiye Gazeteciler Cemiyetinde illerini temsil eden 4 kadın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı var. Umut ediyorum ki kadın cemiyet başkanı sayımız ileriki yıllarda daha da artacak” diye konuştu.

Panelin sonunda yapılan soru cevap bölümünde İletişim Fakültesi öğrencileri panelisttlere soru sordu. Panel, ödül töreniyle sona erdi.

Tuğba Kulasoy